ИН4С

ИН4С портал

Нова ковид-правила у Њемачкој: Без маске у авиону и сертификата за улаз у земљу

1 min read

фото: ЕПА-ЕФЕ

Од 1. октобра важе нова правила о корони у Њемачкој, у оквиру којих у авионима више није обавезно ношење маске и приликом уласка у земљу нису потребни никакви докази о вакцинацији или прележаном ковиду.

У Нјемачкој правила везана за пандемију короне одређују дијелом савезна влада, а дијелом покрајине. Тако на примјер у цијелој земљи постоји обавеза ношења ФФП2 маске у брзим-белим возовима и аутобусима на дуже стазе, старачким домовима, клиникама и љекарским ординацијама, пише Дојче веле (ДW),

Новом уредбом која је на снази од суботе 1. октобра 2022. и која важи до 7. априла 2023, савезне покрајине могу саме да уведу још строже мјере, попут обавезног ношења маски у продавницама и ресторанима.

Јавни превоз и ваздушни саобраћај

У брзим, бијелим возовима је обавезно ношење маске ФФП2, (до сада је била довољна обична медицинска маска). То исто се односи и на аутобусе који не спадају у локални саобраћај. За дјецу од шест до 14 година, као и за особље у возовима и аутобусима – и даље је довољна обична хируршка маска.

За сада изгледа да ће остати већ постојећа обавеза ношења (обичне медицинске) маске у јавном превозу и локалним и регионалним возовима.

Маске више нису потребне за летове који полијећу и/или слијећу у Њемачку.

Осим тога, приликом уласка у Њемачку не мора да се покаже никакав посебан доказ. То важи до 31.01.2023. – или док се евентуално не појави нека нова, опаснија варијанта вируса.

Старачки домови и клинике

ФФП2 маске су обавезне широм земље у клиникама, старачким домовима и љекарским ординацијама. У старачким домовима и клиникама, обавезно је при уласку показати и негативан тест. За запослене важи: тестови најмање три пута недјељно.

Старачки домови такође морају да именују службенике који ц́е се на примјер бринути о вакцинацији, хигијени и терапијама за пацијенте са леком Пакловид.

Компетенције покрајина

Ако се ситуација са заразом погорша, савезне покрајине могу да донесу додатне мјере.

То укључује, на примјер, максималан број посјетилаца за манифестације у затвореним просторијама или обавезу ношења маски на отвореном, ако тамо није могуц́а дистанца од 1,50 метара. Могу се прописати и хигијенски концепти за предузец́а и друге објекте.

Могу такође да уведу обавезу ношења маске у јавним затвореним просторима. То важи за културу, спорт и гастрономију. Овдје постоји један изузетак: Ко покаже негативан тест – не мора да носи маску у кафићима и ресторанима, дискотекама или на неким манифестацијама.

Покрајине могу проширити ово изузеће на људе који могу показати да су управо вакцинисани или опорављени.

Тестови се могу прописати у школама и вртиц́има. Обавезно ношење маске могуц́е је прописати и у школама – али само од петог разреда.

Вакцинација

Од 1. октобра потребна је допунска вакцинација – односно трец́а ињекција – да би се неко сматрао „потпуно вакцинисаним“. Двије вакцине су довољне ако је неко прележао корону (и то може да докаже).

Међутим, статус вакцинације више не игра улогу у мјерама заштите од короне – односно више не одлучује о могуц́ностима приступа, на примјер ресторанима или манифестацијама у затвореном простору, као прошле зиме.

У припреми је сљедећа велика кампања вакцинације. Доступно је неколико побољшаних вакцина које су прилагођене актуелним варијантама вируса омикрон БА.1 и БА.4/БА.5.

Три вакцинације пружају добру заштиту од тешког облика Ковида. Али, са вакцинама које су тренутно доступне, не можете се заштитити од лакших облика инфекције.

„То је упоредиво са оним кроз шта сви пролазимо сваке зиме. То су безопасне заразне болести“, рекао је за њемачки јавни сервис стручњак Кристијан Богдан. Чак и да се вакцинишете сваких шест мјесеци, не можете да спријечите ове мање инфекције, али то посебно важи за младе људе са здравим имунолошким системом.

Према ријечима Богдана, старије особе или особе са ослабљеним имунитетом и даље имају вец́и ризик да се озбиљно разболе. Из тог разлога, препоручује се додатана вакцина прилагођена омикрону.

Лијечење ковида

Треба форисирати лијечење љековима за обољеле од короне. Стручни савјет Савезне владе објаснио је да постоји ризик од тешких облика ковида и смрти, посебно код особа са факторима ризика или недовољном вакциналном заштитом, који се циљаном и раном примјеном антивирусне терапије може значајно смањити.

На примјер, однедавно изабрани љекари могу да дају лијек Паксловид директно, без потребе да пацијенти иду у апотеку.

Право на боловање због дјеце

Ако родитељи морају да остану код куће јер је дијете болесно, они са обавезним здравственим осигурањама ће до краја 2023. имати право на додатно боловање – 30 радних дана по родитељу и по дјетету. Самохрани родитељи добијају 60 радних дана.

Регистровање података

Својеврсни „пандемијски радар“ има за циљ да учини доступним више података о опасној ситуацији на локалноом нивоу, како објашњавају у министарству здравства – на примјер са ажурним, прецизнијим информацијама о броју пацијентата и слободних кревета у клиникама. Тако је предвиђено и регистровање резултата истржавања отпадних вода.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *