ИН4С

ИН4С портал

Нобеловци страхују од новог „хладног рата“

1 min read

Учесници самита Нобелове награде за мир у италијанској пријестоници су осудили „фанатизам прерушен у вјеру“ и скренули пажњу јавности на „постојеће и тињајуће конфликте, посебно у Сирији, Ираку, Израелу/Палестини, Авганистану, Јужном Судану и Украјини“, а који добијају „све опаснији ток“

nobelovci

Добитници Нобелове награде за мир, окупљени у Риму, изразили су данас „дубоку забринутост“ због пријетње коју представљају „поједине велике силе“ користећи силу и тиме ризикујући да покрену „нови, још опаснији хладни рат“.

Учесници самита Нобелове награде за мир у италијанској пријестоници су, такође, осудили „фанатизам прерушен у вјеру“ и скренули пажњу јавности на „постојеће и тињајуће конфликте, посебно у Сирији, Ираку, Израелу/Палестини, Авганистану, Јужном Судану и Украјини“, а који добијају „све опаснији ток“.

У свом завршном документу, Нобелови лауреати су изразили „дубоку забринутост због све веће опасности од рата, укључујући нуклеарног, међу великим државама“.

„Ова пријетња произилази из чињенице да поједине велике силе сматрају да могу да остваре своје циљеве употребом силе,“ истичу нобеловци, не цитирајући ниједну земљу.

„Ова тенденција, уколико остане неконтролисана, неминовно ће довести до веће војне конфронтације и до новог, још опаснијег хладног рата,“ увјерени су учесници римског скупа.

Потписници документа посебно напомињу да „сукоб у Украјини представља пријетњу за стабилност Европе и подрива њену способност да одигра позитивну улогу у свијету“.

На 15. по реду самиту нобеловаца учествовали су далај лама, бивши совјетски лидер Михаил Горбачов, бивши вођа Солидарности и предсједник Пољске Лех Валенса, Ширин Ебади (Иран), Лејмах Гбови (Либерија), Тавакол Карман (Јемен), Бели Вилијамс, Мејрид Мегвајер и Дејвис Тримбл (Ирска), Хосе Рамос-Хорта (Западни Тимор) и Џоди Вилијамс (САД).

Јужноафрички бискуп Дезмонд Туту је због болести морао да откаже долазак.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *