Њемци траже да се уклоне совјетски тенкови-споменици

У знак протеста због улоге Москве у украјинској кризи, Њемачки лист Билд је покренуо петицију да се из Берлина уклоне два совјетска тенка с краја Другог светског рата, који се налазе у близини споменика уласку Црвенее армије у тај град.
У тексту петиције који треба да буде упућен Бундестагу пише: ,,Када руски тенкови пријете слободној и демократској Европи, не желимо руске тенкове код Брандербуршке капије“.
Лист који је покренуо иницијативу упозорава да руске снаге на граници ,,представљају пријетњу сувереној држави“ Украјини, указујући да је на Криму Русија ,,први пут од краја Хладног рата, употребом оружја помјерила границе мирне револуције“ из 1989. године, а ,,те границе су видјеле како се комунистичке диктатуре у источној Европи руше једна за другом“.
Ми, потписници петиције, нећемо да прихватимо да у 21. вијеку нека војна сила поново буде у служби политике у Европи“, наводи лист који има више од десет милиона читалаца.
Оснивач листа, Аксел Спрингер је познат по антикомунистичким ставовима.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

