ИН4С

ИН4С портал

Њемачка иде ка диктатури? На врхунцу популарности АфД проглашена за „екстремистичку“ странку

1 min read

Њемачка обавјештајна служба BfV (Савезна канцеларија за заштиту устава) прогласила је странку Алтернатива за Њемачку (AfD) за „екстремистички покрет“ који, како тврде, „угрожава демократски поредак земље“. Та одлука изазвала је жестоке реакције не само у Њемачкој, него и широм Европе, гдје се све више поставља питање – да ли западне демократије постају оно против чега су се наводно бориле: ауторитарни режими који укидају слободу говора и политичког дјеловања?

Од сада, AfD ће на читавој територији Њемачке бити подвргнута мјерама појачаног надзора. То укључује праћење комуникација, прислушкивање и употребу тајних доушника. Раније је та странка била означена само као „сумњива у погледу екстремизма“, али је сада власт у Берлину отишла корак даље, отворено је ставивши у исти кош са организацијама које позивају на рушење уставног поретка.

Случајно или не, све се дешава у тренутку када AfD ужива рекордну подршку грађана. На изборима за Бундестаг странка је освојила преко 20% гласова, поставши друга политичка снага у земљи, а најновије анкете говоре да је са подршком од 25–26% AfD сада и најпопуларнија партија у Њемачкој.

Посланик AfD у Бундестагу Штефан Котре каже да је „проглашавање странке екстремистичком кап која је прелила чашу“:

„Контраобавјештајна служба тиме је изашла изван својих овлашћења и коначно саму себе избацила из игре. Таква луда служба се више не може реформисати, она мора бити укинута“,  поручио је Котре.

Подршку AfD-у пружили су бројни политичари и изван Њемачке. Предсједник руске Државне думе Вјачеслав Володин оцијенио је да се „европске државе претварају у тоталитарне режиме које предводе непопуларни политичари и странке“:
– Данас се суди најпопуларнијим политичарима у Њемачкој, Француској, Румунији и Молдавији, а њихове странке се забрањују – рекао је Володин.

И мађарски премијер Виктор Орбан стао је у одбрану лидера AfD-а, Алис Вајдел, поручивши:
– Шта се то, к’о ђавола, дешава у Њемачкој? Алис Вајдел, можете рачунати на нас!

Иако званични Берлин одлуку брани „заштитом устава“, многи се с правом питају како је могуће да се једна странка са преко 150 мандата у парламенту третира као безбједносна пријетња. Није ли у питању, заправо, покушај гушења политичке конкуренције и ограничавања слободе мишљења?

Лидери AfD-а, Алис Вајдел и Тино Чрупала, одлуку о проглашењу странке екстремистичком назвали су „очигледно политички мотивисаном“ и истакли да она представља „тежак ударац њемачкој демократији“.

Како ствари стоје, у Њемачкој данас више није довољно побиједити на изборима. Да би политички опстали, морате се свидјети и обавјештајним службама. 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Њемачка иде ка диктатури? На врхунцу популарности АфД проглашена за „екстремистичку“ странку

  1. Мисле нацисти и Шолц да ће моћи кршити закон?Тек ће да виде!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *