ИН4С

ИН4С портал

Његошева капела: Три пута рањавана, али тек од комуниста разрушена

1 min read
Михаило је чак водио и судски спор са државним властима, као легитимни потомак лозе Петровић Његош. Државне институције и данас држе сакривену од очију јавности документацију о овом судском процесу.
njegoseva kapela 19. vijek

С лијева на десно: бригадир Митар Мартиновић, радикалски првак Рајко Тајсић и сердар Јанко Вукотић пред капелом крајем 19. вијека

Свакоме је познат сан владике Петра Другог Петровића Његоша да почива на висинама Ловћена. На Језерском врху подигао је још за живота капелу, коју је посветио стрицу Св. Петру Цетињском, казавши да жели да буде сахрањен „на оној висини, која је највиша у Црној Гори и од куд се виде понајвише само србске земље и сиње море“. Скоро два вијека касније владика лежи заточен у масиву Маузолеја.

Капела је неколико пута бивала оштећена, али се сваки пут обнављала. Владичин покој и данас ометају, не страни непријатељи, него државна власт којој није свет његов аманет.

Његошева капела након рушења 1916. године

Цркву коју је Његош подигао још 1845.г. и у којој је пет година касније сахрањен разорила је први пут окупациона Аустро-угарска војска 1916. године.

Обновљена је тек 1925. од стране његовог потомка краља Александра Карађорђевића. Архитекта Николај Краснов је обавио реконструкцију  цркве коју је див­но осликао српски сликар Урош Предић.

kapela obnova povorka
Поворка након извршеног покопа у обновљеној капели 1925. године

Црква је оштећена још једном од стране италијанских фашиста 1941. године. Сваког пута, црквица се обнављала.

Разорили су је не странци, тек Титови комунисти 1972. године. Рушење капеле, представљао је обрачун са српским идентитетом Црне Горе.

njegoseva kapela unutrašnjost
Унутар ловћенске капеле. Са десне стране је саркофаг владике Петра Другог Петровића Његоша

Да спријечи њено рушење залагао се и књаз Ми­ха­и­ло Пе­тро­вић Ње­гош.

Вјечни покој највећег српског Пјесника и мислиоца досад су се усуђивали да ремете само душмани Српства у данима српске трагедије. Сада су и црногорски комунисти наумили да Његошев надгробни споменик преуређују по својој обијести. ‘За правило лудост изабраше’, па су одлучили да капелу на врху Ловћена сруше и да на њено мјесто поставе један световњачки споменик“, писао је безуспјешно књаз Михаило.

razrušena kapela 1972.
Разрушена капела 1972. године

Михаило је чак водио и судски спор са државним властима, као легитимни потомак лозе Петровић Његош. Државне институције и данас држе сакривену од очију јавности документацију о овом судском процесу.

ostaci groba njegoš
Остаци Његошевог гроба данас

Данас је камење од њених остатака разбацано на Ивановим коритима а дјелови ентеријера оштећени и разбацани у котларници зграде општине Цетиње. Заточен у масивној грађевини, без кандила и иконе, владика заједно са нама, чека да слобода осване Црној Гори и српском народу који је стварао и бранио.

kandilo iz njegoseve kapele
Кандило из Његошеве капеле
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

11 thoughts on “Његошева капела: Три пута рањавана, али тек од комуниста разрушена

  1. ,,Заточен у масивној грађевини, без кандила и иконе, владика заједно са нама, чека да слобода осване Црној Гори и српском народу који је стварао и бранио.“

    Право на узимање судбине у своје руке се осваја … тешко.
    Ко то научи, СВЕ је научио … неком у главу, неком…
    Заборавих најважније.
    Слобода.
    Слобода уме да боли.
    Није за сваког, чак није за већину.
    Пучина би најрадије да буде срећан роб.

  2. Narod Crnogorski neće dozvoliti da mu crkva srba MCP gradi Vladici crnogorske autokefalne crkve Njegošu kapelu na Lovćenu !
    Ne mogu da zamislim da nam srpski Mitropolit Amfilohije na vrh svetog Lovćena poperi onaj tuđi okupatorski barjak sa 4c , to bi bio kraj države Crne Gore i naroda Crnogorskog .
    Srećom pa je to nemoguće , a daće Bog pa ćemo vratiti svoje otete svetinje i autokefalnost našoj CPC , pa ćemo se onda odužiti Njegošu i obnoviti kapelu i na njoj će se vijoriti naš crnogorski barjak !

  3. Острошка скупштина црногорских и бокељских родољуба одржана је 8. и 9. фебруара 1942. године у манастиру Острогу.[1] Скупштину је организовало руководство Народноослободилачког покрета (НОП) на подручју централне Црне Горе и Боке Которске, а на њој је учествовало 65 делегата, који су били представници свих политичких партија кој су до почетка Другог светског рата у Југославији 1941. године деловале у Црној Гори и Боки.

    Главни циљ ове Скупштине је био јачање борбе за јединство и слободу народа Црне Горе и Боке, учвршћивање позиција НОП-а у тој борби и мобилизација народа за пружање подршке НОП-у. На Скупштини је изабран Народноослободилачки одбор за Црну Гору и Боку и његов Извршни одбор у који су ушла три члана: Божо Љумовић, Иван Вујошевић и Лазар Ђуровић.

    Скупштина је донела резолуцију и проглас са потписима свих учесника. У прогласу је истакнуто да су задаци Главног Народноослободилачког одбора Црне Горе и Боке:

    развијање делатности сеоских, општинских и среских НО одбора
    учвршћивање јединства свих снага које желе да се боре против окупатора и домаћих издајника
    повезивање борбе црногорског народа са борбом осталих југословенских народа
    Након што је проглас народу Црне Горе и Боке једногласно усвојен, прешло се на полагање Острошке заклетве:

    “На овом мјесту гдје су се наши дједови закљињали освети и слободи, ми, учесници Конференције црногорских и бокељских родољуба, заклињемо се да ћемо остати вјерни духу свога народа, који је у борби за јуначку слободу стварао своје јунаке, пјеснике и светитеље, своје тврђаве и своје манастире – заклињемо се да нећемо објесити своје пушке док наша побједа не сатре посљедњег фашистичког крвника, док наша побједа не осрећи живот наше дјеце и не огране гробове наших предака”.

    “Ко издао браћо, те јунаке

    крвљу му се прелили бадњаци,

    крвљу крсно име ославио,

    своју ђецу на њ печену ио!

    Ко издао, браћо, те јунаке,

    рђа му се на дом распртила,

    за његовим трагом покајнице

    све кукале довијек лагале!”.[2
    Kako su se pravo kleli tako i nam Bog vraca i to po zasluzi.Ocevi jeli kiselo grozdje da im djeci trnu zubi,bojim se da ce i praunucima,dotle to seze!

  4. Веома добро подсјећање, посебно за оне изврнуте свијести који за злочин рушења Капеле од стране Аустрије, оптужују краља Александра, њеног обновитеља у свом њеном значењу, њеној љепоти и слави. Уствари, стављњем Ловћена у негве од стране комуниста, стављена је у негве Црна Гора и остаће у њима све док се не уклони бољшевичко-усташки зиндан са Ловћена и на њега не поврати Капела која се, и да није била света, кроз своје страдање посветила.

  5. Zasto je razrusena kapela ili zbog cega,bolje reci zasto su ti koji su sebi prisvoili ili bolje reci izmislili nacion Crnogorac to uradili,iz neznanja ,ili iz mrznje prema znanju,ili mozda zato sto su bili svjesni koliko su sto kazu neznaveni a nadasve divlji,pa su i presudom Vrhovnog suda tadasnje Crne Gore to potvrdili za vjek i vjekova da su dali srusiti ne kao se vidi i svako normaln zna crkvu, nego kazu u naredbi Nadgrobni spomenik.
    Narvno da su tadasnji zakonodavci morali nesto napisati,pa im se cinjelo da je to najprikladnije NADGROBNI SPOMENIK.Jer doslo je Novo vrijeme a i kako su govrili i Novi ljudi,mada se vidi po svemu sto su radili da to nijesu Novi ljudi nego najzadniji i najnekulturniji koji su ikada vladali
    ovim prostorima.
    Mozemo objasnjavati koliko nas volja,ali ova presuda je konacna i u ono vrijeme neopoziva,jer se ni Vrhovni sud Jugoslavije nije htio u to mijesati,gledoa bi to neko na Zapadu od kojega su itekako bili zavisni tadasnji vlastodrsci na cijeloj teritoriji, Broz je to ostavio na savjesti njegovim poslusnicima u Crnoj Gori.
    Optuzivati bilo koga sem onih koji su to sproveli i kojima je ta suluda ideja dosla napameti je pogresno,a narocito grad Cetinje i tadasnja Opstina Cetinje sa svojim Predsjednikom ima itekako veliku zaslugu za rusenje Nadgrobnog spomenika.Zato netreba da cudi sto Vlast Crne Gore danas ima najbolje odnose sa takozvanom Kosovskom drzavom ,jer je Siptarima najmilije da ruse spomenike u stvari srpske grobove.Siptari se pravdaju da to rade iz nepravde koja im je nanesena a tadasnji Crnogori -komunisti iz Crne Gore ,kao sadsnji Milogorci -DPS-ovci se pravdaju sto je podizanjem spomenika doniran od navodno porodice Kardjordjevic,koja je bas ni manje ni vise u porasla i rodila se na Cetinju.Tadasnja vlast to nije rekal ali se do dans siri ta mrznja koja kulminira ovih dana i vidmo kako.Pravdati ubistvom necim sto nema veze sa zrtvom je ovjde postao obicaj i vrlina koja traje od 41 do danas.
    Intersanto je da ni onoj a jos manje ovoj sadsnjoj druzini sakupljenonoj sa konca i konopca i ulice niukom slucaju ne smeta kompleks Milocera bas porodice Kradjordjevi ,i ne pada im napameti da im to vrati i pored svih validnih dokumenta koje postoje o posjedovanju u stvari kupovini tog dijela zemlje u Pastrovicima,nego negiraju da je to njihov,a sebe opravdvaju rusenjem KAPELE na Lovcenu,cudni neki kriterijumu u dvadesetprvom vijeku?
    Kada su dosli ulicari na vlasti iz doba komunizma, prvo sto su udarili na neko rasciscavanje kobajgi prosloti, izmjenu imena ulica ,poskidali odredjene biste u raznim Domovima kulture koji su se prije toga zvali Zadruge kulture,ali su se brzo i pokajali, a u ekonomiji su napravili znacajne poteze ,tako su prvo potjerali sve citacice kao visak radne snage koje je ondadasnja predhodna vlast nazvala Higjenicarkama ,slicno nesto onima iz 45 koji su potjerali sve napredno i obrazovano a na njihova mjesta doveli cobane.Vidjeli su da su sve prodali i potrosili sto je predhodna genracija uradila zato se sada zalazu za podizanjem spomenika Josipu Brozu u Podgric nekadsnjem Titograda,sa Njegosem ce biti nesto teze,imanja nema sem knjizevnog i duhovnog ,groba pokretnoga ,jos da razapnu sator na Lovcenu pa da ga i tako proglase Vagabubdim ,bankarski racuni su odavno ugaseni a grob su mu razvalili tako da moze da ceka na tenderu kada dodje red o toj temi,duboko se nadam da ce i to uraditi po svom nahodjenju i svojim glupostima po kojima ce ostanuti neprevazidjeni
    Iza rata je Blazo Jovanovic izasao na Lovcen i postavio vijenac na Njegosev grob gdje je na trakama vijenca pisalo . BLAZO NJEGOSU,kako ce to uradit sadasnji Milogorci sv ese cini da ce istorija ponoviti opet,i biti ponovo BLAZO NJEGOSU ?

  6. Četnici su svoje arhitektonske sposobnosti pokazali na više mjesta u Crnoj Gori. Kako su samo ružni oni hramovi u Podgorici i Baru. Onaj u Podgorici i danas izgleda nezavršeno, ne postoji ružnije fasade u ovoj zemlji, oko hrama su nekakve baračine kao da je još aktivno gradilište. Njima te barake ne smetaju, čak planiraju da ih zadrže. Trebalo bi oko tog hrama napraviti još visokih zgrada da se to ruglo što manje vidi. Hram u Baru je kao strano tijelo u tom gradu. Njegov izgled je uvezen sa nekih drugih prostora i ne liči na naše crkve. Čovjeka oči zabole od tolikog neukusa. Takvih promašaja je puno po CG. Čini mi se da je pored puta u Mojkovcu nekakva crkva ofarbana u bordo ili u selu Virku pored Žabljaka kičasta crkvica sa tipičnom ruskom arhitekturom kakve se nikada nijesu gradile u ovoj zemlji. I to sve rade ‘poštovaoci tradicije’, valjda bi trebalo da poštuju i tradicionalnu arhitekturu ovih prostora.

    1. Znasi ovco sto u nasoj Crkvi i Pravoslavju znaci ta boja koju ti nazivas bordo,mora da si se napio,Bodovske corbe pomijesane sa krecom pa ti udarilo na mozak.

      6
      1
    2. Urednistvo,

      Ima li nacina da se crnogorske ustase ogranice brojem kaaktera,dakle ne da im se nesto zabrani vec da se usredsrede na to sto zele da kazu.Loodilo se mora ustavljati jer ne moze da ostane u kanalu ,ono iuvijek ma prirodnu tendenciju da se izlije nebitno da li se radi o pojedincu ili drzavi.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *