ИН4С

ИН4С портал

Ниманбегу: Албанској заједници би било драго да премијер буде Албанац, напетости изазване изван Црне Горе

1 min read

Актуелна влада броји посљедње дане, оцијенио је лидер Форце, Генци Ниманбегу, у емисији „Знам да знаш“ подгоричке Градске радио телевизије.

Он је казао да су иницијативе о смјени потпредсједника Владе Дритана Абазовића и скраћење мандата Скупштини само реакције на главну иницијативу о изгласавању повјерења актуелној Влади, а коју је потписало довољно посланика да могу јасно очекивати да ће бити подржана.

„Јасно је да влада Здравка Кривокапића броји посљедње дане. Од самог формирања било је доста девијација и у демократији и у начину на који је замишљена и радила. Наш став је јасан, што се тиче неповјерења Влади. Четвртог фебруара мандат ће изгубити и Абазовић и сви министри у актуелној Влади“, рекао је Ниманбегу.

Он је навео да није кредибилно упућивати иницијативу за скраћење мандата Скупштини у тренутку кад се гласа о повјерењу Влади.

„Очекивано је, не само за посланике него и за грађане, да цијели фебруар и ова година протекну у великим политичким играма“, сматра Ниманбегу.

Наводи да се још не зна ко ће бити у мањинској влади.

„Она нема подршку већег дијела данашње власти, великог дијела ДФ-а и Демократа, док остали политички субјекти још вагају. Потписници Меморандума, који је био увод у ову политичку причу, а приори би могли подржати мањинску владу, али то су одлуке које ће зависити од појединачних субјеката. Ово је одлука која носи велику одговорност. Треба бити сталожен и мудар и кренути у разрјешење политичке ситуације. Очекивања јавности су велика и морамо бити довољно одговорни да одредимо приоритете“, јасан је Ниманбегу.

Коментаришући тврдње да у мањинској влади неће бити мјеста за СДП и СД, каже да Форца са тим партијама дијели веома сличне вриједности.

„Неки од успјеха су заједничка борба за заштиту Солане, јер смо 2012. године заједно гласали о забрани градње на том подручју. Блиско нам је да и они буду учесници у тој влади. Што се тиче става Абазовића, који не потврђује да би био мандатар, то је одлука од које ће пуно тога зависити“, рекао је Ниманбегу.

Говорећи о томе да у мањинској влади неће бити мјеста за представнике Црногораца, каже да се нада да то није коначни став.

„Они који ће понијети улогу мандатара морају добро размислити о томе. Колико год да се прича о грађанској држави, мој јасан став је да Црна Гора има традицију и обрисе државе Црногораца. Сви народи требају бити представљени у свакој влади Црне Горе“, јасан је Ниманбегу.

То што, према његовим ријечима, поједини политички лидери иду пут манастира, сједишта црквених великодостојника нијесу добри знаци за демократију.

„Није ријеч о куртоазним посјетама, већ показује да основе на којима раде ти политичари нијесу здраве“, истиче Ниманбегу.

Албанској заједници би било драго да премијер буде Албанац

На питање да ли ће подржати Абазовића као мандатара за састав будуће владе, каже да би албанској заједници, ако би се уско гледало, било веома драго да премијер Црне Горе буде Албанац.

„Абазовић долази из процрногорске партије, то је политички субјекат који у свом дјеловању нема само интересе албанске заједнице, него Црногораца у ширем смислу“, поручио је Ниманбегу.

На питање да ли је његова изјава да су мањинама Срби и Црногорци исто била увредљива за Црногорце који су 1999. године примили око стотину хиљада избјеглица који су бјежали са Косова од Милошевићевог етничког чишћења, каже да се, као етнички Албанци, не могу поставити нити заузети став ко је ко.

„Ако је то изазвала, мени је жао. То је извучено из контекста. Памтимо кад нам неко пружи руку и то не заборављамо“, наглашава Ниманбегу.

Упитан да ли је осјетио потребу да ургира да дође до оснивања црногорске националне заједнице на Косову, каже да је то на црногорској националној заједници.

„То се не може декретом оснивати. Ако се оснује од стране неке друге националне заједнице, то није природно. У мени имају пријатеља, али наш утицај на политички живот на Косову је готово исти колико и њихов на наш политички живот“, рекао је Ниманбегу.

На питање зашто је гласао за предложени Буџет, наводи да је гласао и за кандидатуру четири од пет предложених кандидата за Тужилачки савјет.

„Гласање за Буџет је јасно и логично. Ова скупштинска већина прихватила је десет амандмана које сам ја предложио, неки од њих имају велики развојни потенцијал за заједницу. Пловност Бојане је пројекат који још није дошао у фокус јавности“, напомиње Ниманбегу.

Каже да гласање за Буџет није знак да је Форца већ дио нове владајуће већине, „већ знак да имамо политку која је фокусирана на грађане које представљамо.“

Нећу подржати иницијативу за смјену Бечића

Упитан хоће ли гласати за смјену предсједника Скупштине, Алексе Бечића, каже да није потписао ту иницијативу јер за напредак треба имати и јаку опозицију и јаку позицију.

„Без односа и дијалога између партија не можемо напријед. Колико год актуелна власт оптужује претходну да није ишла путем европских интеграција, то је било зато што је тадашња опозиција бојкотовала парламент. Са Бечићем сам имао одличну сарадњу и не мислим да подржим ту иницијативу, иако жалим због поларизације и ријечи које долазе од стране посланика Демократа око свих политичких процеса“, рекао је Ниманбегу.

Говорећи о протестима против мањинске владе, наводи да је забринут за трендове и наговјештаје који се дешавају.

„Јасно је да је ова влада служила за поједине министре да би кренули у политичку причу, не више као експерти, него као оснивачи неких политичких субјеката“, указује Ниманбегу.

Напетости изазване изван Црне Горе

Протести су, према његовим ријечима, легитимни, „али немојте мислити да било која напетост није изазвана са стране, ван Црне Горе, али и унутар екстремистичких кругова у Црној Гори.“

„Увијек са стране можете имати актере који желе дестабилизацију. Сигуран сам да је Москва била јасно опредијељена да Црна Гора и Сјеверна Македонија не требају да буду чланице НАТО-а, а такав однос имају и према Босни и Херцеговини. Имамо и јасне политичке ознаке из региона. Медијска сцена је толико бомбардована медијима из Србије, националистичким, екстремистичким и шовинистичким изјавама. Шешељеве изјаве су врх говора који, изгледа, никад није престајао у Србији“, истиче Ниманбегу.

Говорећи о томе шта грађани Улциња могу очекивати од избора 27. марта, каже да је Форца спремна да понуди одговоран, поштен рад који има визију развоја у интерсу грађанина.

„Садашња власт показала је да, ако немате јасан циљ, та заједница не иде на боље. Обнова Солане и повратак Валданоса нијесу резултирали да имамо развојне пројекте који су ослоњени на такве успјехе. Портврдићемо се као највећи политички субјекат и спремни смо да уђемо у коалиционе односе са партијама које дијеле исте вриједности“, закључио је Ниманбегу.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

23 thoughts on “Ниманбегу: Албанској заједници би било драго да премијер буде Албанац, напетости изазване изван Црне Горе

  1. Ниманбегу…. а тебе ћемо за председника скупштине… И тек онда ћете бити задовољни…

  2. Crna Gora zapadna kolonija u kojoj namesnici cak i nisu Crnogorci (a kamoli Crnogorci Srbi), vec Albanci, poturice i trgovci kokainom. Na sta smo spali. Da nas djedovi vide ovakve smotane, pobili bi nas odmah.

    18
    2
  3. Predlazem da se u C.G.i Srbiji pitanje Albanaca resi na isti nacin kako su oni resili pitanje pravoslavaca u Albaniji,sigurno je demokratski reseno cim niko sa zapada to nespominje.

    31
  4. Зар Абазовић није Црногорац? Пресмијешни сте! Замишљам шта би било да неко каже како је премијер ЦГ Србин. То би био скандал свјетских размјера а комите би пале у транс на челу са Драгињом, тзв. професорком Универзитета.

    31
    1
  5. Ma za Boga .Sad vam nije vise cetnik i cutite kao zaliveni o njegovoj posjeti patrijarhu Porfiriju.Nema vise strepnje od Srpskog sveta , sta se to desi? I Draginja cuti i dps cuti i komite i patrote cute. Ne sluti na dobro.

    26
  6. Hipotetička pretpostavka, da u C. Gori bude Albanac premijer, na okupiranom *Kosovu, Albaniji i u S. Makedoniji su Albanci, šta mislite, čije bi interese sprovodili u delo, ako se uzme u obzir zatvorenost i lojalnost te zajednice? Albanacima u državima oko Albanije treba dati ona prava koja u njoj uživaju pripadnici naroda, čije je države okružuju. Dakle, Albancima u Srbiji, C. Gori, S. Makedoniji, i Grčkoj, treba dati identična prava koja u Albaniji imaju Srbi, Crnogorci, S. Makedonci i Grci. Ni veća, a ni manja. Siguran sam da bi Albanci takvim odnosom država u kojima žive prema njima bili najzadovoljniji, jer bi to bio vrhunac poštovanja demokratije i ljudskih prava manjina, koja one uživaju u njihovoj matičnoj državi. Pa kada Srbin, Crnogorac (iako lično ne vidim razliku), S. Makedonac ili Grk budu premijeri ili predsednici Albanije, bonda to isto omogućiti i Albancima u tim državama.

    23
  7. Malo bi ti i to bilo. Jos i pola ministara, s pola iz Bošnjačke stranke, i Jos da imate veliku Albaniju. E to bi bila ,,manjinska vlada,, po mjeri Dritange i dr.pvicevica nule (0).

    26
    1
  8. Dobro je.Dritan nije četnik.Sada je Albanac i dolazi iz procrnogorske partije.Iskreno.Mislim da kod vas nema razuma i da ste postali beskorisni.Možemo li imati išta zajedničko????

    39
    1
  9. Против премијера Албанца немам ништа.Против премијера Дритана имам зато што је доказано неспособан.

    44
    2
  10. Биће Албанац, не брини Ниманбегу. Србин не може ни у Србији бити премијер, а не у Црној Гори.

    65
    5
    1. A sto bas Albanac,moga bi I neki Egipcanin,jes da su mala zajednica u CG,ali treba biti sirokija jevropskih pogleda ! Pade mi na pamt I onaj Marsovac iz B.Polja,e tu bi smo bili primjer tolerancije u vasijoni,a I sire !

      45

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *