ИН4С

ИН4С портал

Нико није одговарао за сурово убиство: Драгана Гаговића изрешетали су француски војници с леђа док је возио дјецу кући!

1 min read

Драган Гаговић убијен 9. јануара 1999. године од стране француског СФОР-а

Прошло је 25 година од како је, Драган Гаговић, српски борац, ратни начелник фочанске полиције, брутално убијен од руке француских војника СФОР, на путу између Устипраче и Чајнича, и то док су у аутомобилу са њим била малољетна дјеца. Убијен је 9. јануара 1999.године, на рођендан и крсну славу његове отаџбине, Републике Српске.

Наиме, јединице СФОР учиниле су тада препад и убиле Драгана Гаговића на овом путу када се он, са још петоро дјеце, старости од 11 до 13 година, које је возио у свом аутомобилу марке „Голф“, враћао са курса за каратисте који је одржан на планини Тари у Србији. Дјеца су правим чудом остала жива и неповређена!

Према званичним наводима представника СФОР, Драган Гаговић је убијен од стране франсцуских војника СФОР, наводно „у самоодбрани“. Међутим, изјаве петоро дјеце која су се налазила у колима заједно са њим указју да је он буквално ликвидиран, тако што му је пуцано с леђа.

Овај напад на Гаговића је извршен уз помоћ неколико десетина војника, моторних возила и камиона, као и уз помоћ хеликоптера. Након убиства Гаговића, извршено је и хапшење петоро дјеце, која су се са њим налазила у колима, и која су након више сати проведених „у притвору“ враћена својим родитељима.

Ова дјеца су по сопственој и то истоветној изјави, непосредно по хапшењу била приморана да сједе на снијегу, у току транспорта су морала да сагну главе како не би видјела гдје их одводе, а у бази СФОР-а су детаљно испитивана. У бази СФОР-а су ова дјеца и прегледана од стране љекара, који је утврдио да дјеца нису задобила телесне повреде, али им је исти љекар наговјестио да ће имати тешке психичке посљедице, објављено је на порталу patriotesrpske.

 

Војислав Бодирога, Гаговићев пријатељ и колега испричао је за „Време“ како је текао кобни дан, у ком је Гаговић брутално, и без разлога ликвидиран!

– С Таре смо нас тројица тренера с десеторо дјеце кренули 9. јануара изјутра. У Драгановом голфу, осим њега, биле су још четири дјевојчице и један дјечак, сви између 11 и 13 година. Ми смо ишли иза њих пошто се, упркос договору, нисмо нашли у Вишеграду. Код Устипраче, на мосту који води према Чајничу, наишли смо на барикаду: препречен камион СФОР-а и двојицу војника без икаквих ознака. Они су нам рекли да је пут затворен због мина, а на питање гдје је наша полиција, одговорили су да она о томе није обавијештена. Пустили су нас негде око један и петнаест. Недалеко одатле, на једном превоју, видјели смо Драганов голф преврнут на кров. Стали смо и видели крв и дијелове мозга на крову изрешетаног аутомобила, дјечји шал и сувенире понијете са Таре. Драгана и дјеце није било. Дјеца су стигла у Србиње тек око 6 сати, у међувремену су их држали, испитивали и ваљда их убјеђивали да нису видјела то што су видјела већ да су сањала – казао је он.

Драган Гаговић по професији је био дефектолог, до 1990. године радио је као васпитач у КП дому у Фочи, а онда је постављен за командира станице милиције.

 

Године 1992. постао је начелник СУП-а, а од 1993. до 1995. командовао је специјалном јединицом МУП-а РС.

Напустивши полицију почео је да се бави приватним бизнисом основавши шпедитерску фирму „Ипон“. Био је тренер у КК „Сутјеска“, који је проглашен за најбољи спортски клуб у Србињу.

Иза њега је остала супруга у другом стању и ћерка Исидора из првог брака. СФОР је вратио његово тијело тек у понедјељак навече, вјероватно чекајући да се смире страсти. Сахрањен је 13. јануара, а у Фочи је званично проглашен дан жалости. Отказане су све прославе српске Нове године 1999. године.

<

Хашки трибунал је против Гаговића подигао оптужницу 1996. године, теретећи га по командној одговорности, али је и међу Бошњацима, који су га цијенили као часног полицајца, било спремних да свједоче у његову одбрану.

Истина о животу и смрти Драгана Гаговића мора остати у српском народу и сјећању.

Слава хероју!

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

6 thoughts on “Нико није одговарао за сурово убиство: Драгана Гаговића изрешетали су француски војници с леђа док је возио дјецу кући!

  1. Хм. Французи су само извршиоци, а налогодавци се ни дан данас не знају или можда ипак знају???

  2. SuZo Srpska, Imas li Roditelja?….
    Rode Moj, Moja Nema….
    Dragane, Radosti i Tugo Majcina….
    SlaVa Ti i HVala, Lijepi Sine….
    PociVaj u Miru i BoZjoj LjubaVi….

  3. Није то једино злодело француских војника на територији Фоче…. Разбијали су врата експлозивом , и ако су били цивили у питању са малом децом. Етика или ти обичаји рат(мада су дошли као мировне снаге) није их красила…. Нека им Бог да по заслузи, ни мање ни више…..

  4. Ове српске невине жртве су темељ неумитне Српске државности ! Нека те фуксе у униформама покушају нешто слично данас ?!

  5. променити спомен плочу на месту где је убијен драган гаговић јер је лаж да је погинуо. на нову плочу написати: „на овом месту је убијен драган гаговић од стране француских терориста из састава сфор-а!

    18
    1. Сине,неписмено је и ружно остављати овако коментаре на интернету.Хајде потруди се мало,неће те бољети а можда ти се и допадне!!!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *