ИН4С

ИН4С портал

“Ниђе небо није тако плаво”: Из Црне Горе би да оде 57% њених грађана

1 min read
Према резултатима истраживања које је спровело Центар за грађанско образовање (ЦГО) са агенцијом ИПСОС, 57 одсто грађана би вољело да живи ван Црне Горе.

Према резултатима истраживања које је спровео Центар за грађанско образовање (ЦГО) са агенцијом ИПСОС, 57 одсто грађана би вољело да живи ван Црне Горе.

ЦГО је, у сарадњи са агенцијом ИПСОС, питао грађане „Ако не бисте живјели у Црној Гори, у којој другој земљи бисте вољели да живите?“.

„Налази на укупној пунољетној популацији указују да 32 одсто види Црну Гору као једину државу у којој желе да живе, док 11 одсто нема став или не жели да одговори“, казала је координаторка програма у ЦГО-у, Ана Ненезић, преноси РТЦГ.

Ненезић је навела да они грађани који би своју будућност видјели у некој другој држави, као најпожељнију дестинацију наводе Америку, а слиједе Србија, Европска унија (ЕУ) и нордијске земље.

„Мањи је проценат оних који као такву виде Русију и друге државе“, додаје Ненезић.

Од 57 одсто испитаних, највећи је проценат оних који види Америку као најпожељнију опцију, 29 одсто, затим Србију (20 одсто) и ЕУ (18 одсто), у оквиру које је убједљиво најпопуларнија Њемачка.

„Нордијске земље прижељкује 15 одсто опредијељених грађана, а 13 одсто би се опредијелило за Русију“, јавила је Ненезић.

„Јасно је да везе са Србијом остају јаке, односно најјаче у односу на све друге сусједне земље, што је разумљиво имајући да је Црна Гора дуго била у државним заједницама са Србијом, али и да данас постоји развијена сарадња и промет у различитим областима између ових сада независних држава, као и бројне породицне релације“,истакла је Ненезић, преноси РТЦГ.

Према њеним ријечима, приступање НАТО савезу је допринијело транстлантској интеграцији.

„А очито је да неадекватна комуникација процеса европских интеграција и оног што се дешава унутар Уније чини да нешто мањи проценат грађана Црне Горе виде ЕУ високо на листи пожељних у овом контексту“, наводи Ненезић.

 

Шире истраживање, у оквиру којег је црногорским грађанима било постављено и ово питање, агенција Ипсос је теренски спровела за ЦГО од 7. до 11. новембра, на узорку од 1.044 испитаника, а узорачки оквир била је пунољетна популација Црне Горе, преноси РТЦГ.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on ““Ниђе небо није тако плаво”: Из Црне Горе би да оде 57% њених грађана

  1. Жалосна истина када је власт до бола корумпирана. Наши муслимани би у Цариград и иностранство даље..Арбанаси би да се то сједини са Косовом и С-Арб-анијом, католици тзв Хрвати у ХР или да бар Бока припадне њима..а Срби би у Бгд и НС. Ипак,ако Срби оду ЦГ МОГУ ТАКО ДА УПРОПАСТЕ економски јер нема ко да плаћа порезе…али могу и да лакше антисрби освоје ту србску земљу,под тренутном окупацијом…али ако ту нема Срба још ће више бити отета. Тако да цг Срби треба да носе свој крст и чувају СРБСКЈУ ЦГ јер док њих има има и србства у ЦГ и наде да се ујединимо.

  2. Mene još nijesu stigli da pitaju jer je po abecedi izgleda.Po crnogorskom hahahahahah.
    Lijepo zamisljena anketa.Stvoriti utisak da samo treba bježat.Da nadolazeći NATO imadne više prostora da se raskomoti.
    E nećete !

  3. U Srbiji je jos ubedljiviji procenat za odlazak.Sad ce biti jos ubrzanije jer vlada planira i 2018 da produzi zabranu zaposljavanja.Ja ne znam mladog coveka koji ne zeli odlazak.Sela u Srbiji su ispraznjena a starost je uzela maha pa bela kuga hara.Kruzi vic da nije sve tako crno u Srbiji,ima nesto i belo-kuga!!CG ima taj 57%koji moze da posluzi za opozicioni uticaj.Ali imamo penzionere verne vlasti,i odane glasace.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *