ИН4С

ИН4С портал

Незаконита експропријација на Булевару Вилија Бранта: Главни град ћути, власници траже правду

Илустрација ИН4С

У сред урбанистичких планова и инфраструктурног развоја главног града, група власника непокретности на Булевару Вилија Бранта годинама води битку за очување својине и правичну накнаду. У питању је спор који задире у темељна људска права, поштовање закона и одговорност јавне управе. Док институције ћуте, расте штета, а уколико не дође до договора – могућа је и блокада саобраћаја на једној од најважнијих саобраћајница у Подгорици.

Незаконитост поступка експропријације утврђена је решењем Министарства просторног планирања, урбанизма и државне имовине, којим је поништено претходно решење Управе за некретнине – Подручна јединица Подгорица. Као основ за ову одлуку наведене су пресуде Управног и Врховног суда Црне Горе, којима је указано на бројне правне и поступовне пропусте:
• Намјена саобраћајнице није критеријум за одређивање тржишне вриједности непокретности;
• Жалбени наводи управних органа нису размотрени;
• Изјашњења странака нијесу уважена, нити је сачињена оцјена изведених доказа;
• Није примијењен тржишни принцип процјене;
• Чињенично стање је остало непотпуно утврђено;
• Није доказан постојање јавног интереса – што је кључни услов за експропријацију.

Шта траже власници непокретности?

У име власника, адвокат Владимир Чађеновић поднио је нови поднесак којим тражи:
1. Нову и независну процјену свих непокретности и припадака, у складу са тржишном вриједношћу у тренутку доношења решења, како закон налаже;
2. Накнаду штете због изгубљене добити – као резултат онемогућеног закупа и коришћења пословних простора у претходне двије године и убудуће;
3. Рефундацију свих досадашњих трошкова поступка (вјештачења, таксе, правна заступања);
4. Хитан повраћај земљишта у посјед власницима, с обзиром да није донесено ваљано решење о ступању у посјед, а накнада није исплаћена;
5. Именовање новог процјенитеља – с обзиром да је претходна комисија за процјену тражена да буде изузета због злоупотреба и одређивања нетржишних цијена у корист корисника експропријације;
6. Уважавање података о порасту цијена непокретности – према подацима Монстата, вриједност земљишта је у претходне двије године повећана, а цијене пословних и стамбених објеката драстично су расле (до 4000€/м² за пословне, односно најмање 2200€/м² за стамбене у изградњи).

Адвокат Чађеновић: Поступак пун неправилности, Град се понаша као самовољни узурпатор

Адвокат Чађеновић, пуномоћник Димитрија Ивановића и других власника, наглашава:

„Кружни ток је првобитно био планиран на локацији гдје се налази непокретност власника, али је уместо тога изграђена раскрсница са семафорима. Уз то, недостају докази о јавном интересу као основ за експропријацију.“

Чађеновић подсјећа да је 2009. године сам Град продавао земљиште у истој катастарској општини за 311 евра по метру квадратном, док је сада – у фебруару 2025. – на Булевару Воијслављевића цијена по м² процијењена на 310 евра:

„То не само да указује на нелогичности у процјени, већ и на огромну потенцијалну штету коју Град ризикује уколико дође до повраћаја непокретности.“

Највећи проблем, истиче он, јесте што је Град Подгорица незаконито ступио у посјед земљишта и започео радове без решења Управе за некретнине:

„Такво понашање представља флагрантну повреду закона и основних права својине.“

Упозорење: Саобраћајна блокада као легитиман одговор

Адвокат Чађеновић упозорава да, уколико се не постигне договор, власници имају легитимно право да физички заузму своје земљиште, сада претворено у булевар:

 

„То би значило блокаду саобраћаја, али би одговорност била искључиво на Граду који је извршио узурпацију без адекватне исплате, без решења, и супротно правоснажним судским пресудама.“

Оно што додатно отежава ситуацију јесте – тишина. На позиве за договор упућене Граду, надлежне службе не реагују. Представници Града се нису појавили ни на расправи пред Управом за некретнине.

Такво игнорисање правоснажних судских одлука и захтјева грађана у правној држави није прихватљиво.

Истовремено, оно што грађани траже није никаква привилегија, већ основно право – право на својину, правичну накнаду и поштовање законских процедура.

Поступак експропријације на Булевару Вилија Бранта постаје симбол институционалне неодговорности и системских пропуста. Ако се хитно не поступи у складу са законима и судским одлукама, последице неће бити само правне и финансијске, већ и друштвене – јер се повјерење у институције урушава сваким новим даном ћутања.

Умјесто да Град настави праксу игнорисања, вријеме је за одговорност, дијалог и правду – за грађане који не траже ништа више до онога што им по Уставу и закону припада.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Незаконита експропријација на Булевару Вилија Бранта: Главни град ћути, власници траже правду

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *