ИН4С

ИН4С портал

Немачки медији изненађени: Како је Србија одједном добар момак, а Косово* лош?

1 min read
Неспособност косовских политичара да премосте ровове и понуде се Западу као конструктиван партнер довела је до промене схватања косовског питања. Испарила је слика о покрајини коју Београд тлачи.

Председник Тачи диже дреку против Специјалног суда за злочине ОВК, што доводи Србију у неуобичајену нову улогу, пише угледни „Ноје цирхер цајтунг“, а преноси „Дојче веле“.

„Зидојче цајтунг“ се на примеру Косова* пита – да ли сецесије ишта доносе?

Удружења ветерана ОВК желе да парламент још једном одлучује о оснивању Специјалног суда за њихове злочине и нема сумње да ће прикупити потребних 10.000 потписа, пише швајцарски „Ноје цирхер цајтунг“. У анализи Андреаса Ернста, дописника тог листа из Београда за ког „Дојче веле“ тврди да је један од најбољих познавалаца Балкана међу новинарима који пишу на немачком, стоји да су ветерани помоћ добили са самог врха – од председника Хашима Тачија.

Он је рекао да је Европска унија великим притиском издејствовала формирање суда. Управо је Тачи 2015. године уз велике муке натерао своју партију да у парламенту прихвати формирање суда који ове године почиње да ради у Хагу.

Сада је, каже Тачи, доста „сервилности“ Косова* и уступака међународним актерима. Време је, додаје, да се окончају одређене стране мисије које остављају утисак да је Косово* незрела земља. Објаснио је да су му западне амбасаде дале обећање да, ако се Суд оснује, следе визна либерализација и дозвола за формирање сопствене војске. Али Запад је, каже, прекршио дату реч. Представништво ЕУ демантује постојање таквог договора.

Логичније је једно друго објашњење за Тачијеву фрустрацију: Косово* је у потпуној политичкој блокади. Десет година након проглашења независности изградња државе је још недовршена, а међународно признање није потпуно чак ни у оквиру ЕУ. Осим тога, визни зидови још увек деле земљу од два милиона становника од ЕУ, зидови који у међувремену не постоје ка Украјини или Грузији. Огорчење се може разумети, али је дебакл великим делом домаћи производ“, пише Ернст.

Као услов за визну либерализацију и даље фигурира разграничење са Црном Гором, као и споразум о нормализацији са Србијом. „Постоји широк отпор договореном оснивању Заједнице српских општина коју многи Косовари одбијају као опасно страно тело на својој територији.“

„Неспособност косовских политичара да премосте ровове и понуде се Западу као конструктиван партнер довела је у многим европским престоницама до промене схватања косовског питања. Испарила је слика о покрајини коју Београд тлачи. Раније су се Косовари према својима менторима готово увек показивали макар вербално послушним, а сада се све више показују као својеглави. Негативне осећаје у престоницама буди и фијаско мисија ЕУ које, упркос огромним финансијским средствима, ни политички ни економски нису поставиле земљу на ноге.“

„Европске државе живе од своје шароликости. Сецесије су ретко донеле нешто добро“, почиње „Зидојче цајтунг“ свој текст о сецесијама. „Поглед ка Кипру и Косову* показује колико су нереална обећања често популистичких заговорника сецесије. На Косову* су националистички политичари у фебруару 2015. крупним речима славили седму годишњицу независности – али истовремено су десетине хиљада Косовара прелазиле српско-мађарску границу како би се домогли Немачке и побегли од беде у сопственој земљи. Отцепљење од Србије 2008. до сада је Косову* донело мало тога. Није чланица УН, пет држава ЕУ одбијају признање, а мањкави суверенитет се показује у томе што без помоћи трупа Кфора и правне мисије ЕУ не би могле да функционишу унутрашња безбедност, полиција и правосуђе. Више од половине Косовара живи у екстремном сиромаштву, стопа незапослености младих износи око 60 одсто“, пише „Зидојче цајтунг“.

Косово* – привремено окупирана јужна српска покрајина

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Немачки медији изненађени: Како је Србија одједном добар момак, а Косово* лош?

  1. U Hrvatskoj kao i na Kosovu i Metohiji je srpski narod bio pod zaštitom medjnarodnih snaga a ipak je izvršeno etničko čišćenje za koje niko nije odgovarao. „Medjunarodna zajednica“ to nije osudila tako da mi se čini da je možda etničko čišćenje legitiman čin.

  2. Dali nas ovo ceka,vjerovatno da Crna Gora je primejr za to,a Srbija na putu da postane?
    Snima iz Bundestag od 19 novembra ove godine,gdje jedan maldi Rus govri o stradanju u Rusiji u Drugom ratu,i to pored Bundetagom koji je svjetan 27 miliona Rusa poginulih od Stanjigrada do Belina.
    Niko nije protiv da se i o poginulim Njemci nesto kaze,ali nije zabiljezen toliko broj dezertera da bi se to moglo okarakterisati kao masnvno protivljenje Hitlerovoj masineriji,vec je u svakom slucaju bilo i to euforije dok se nijesu zaglibili pred Stanjigradom ,kao rece Adolf zbog fonog oruzja napravljeno za fino vrijeme,tako je napad na Francusku odlagao sve dok nije dosao prvi lijepi dan u maju 1940.
    Ovdje je dosao maldi Rus, koji je interesantno procitao na Ruskom jeziku ono sto bi trebalo da zabrine nekoga ko je ovo organizova.Tek nakon mjesec dana se ovo ovdje obajvilo na TV ZDF,jer je Nikaita Mihalkov, kako kazu nacionalista, digao galamu u medijima u Rusiji.
    https://youtu.be/MYdPrJdQqEE?t=1366
    Kada Njemcki mediji pocnu da pisu o nekome pozitivno sa Istoka bio to Balkan ili Rusija, taj je u velikim problemima,ili se varvastvo druge strane ne moze vise sakrivati,ovdje se to poklopilo zajedno!

  3. „Švabe“ se kao iščuđavaju, a upravo su oni početkom 90-ih započeli jezivu i krajnje jednostranu kampanju protiv Srba! Naravno, sada sa nekoliko miliona useljenih Arapa, polako dolaze „računi na naplatu“, pa tako i njemačko bespogovorno podržavanje islamističkih terorista sa „Kosova“! U pravu je „F-22“ kad upozorava na velikoalbanski falsifikat da njih na „Kosovu“ navodno ima dva miliona! Ni blizu toga, zbog toga oni neće da se popišu ni na „Kosovu“ ni u Makedoniji, ni u Crnoj Gori ni u tzv. „Preševskoj dolini“, a ne zna se precizno ni koliko ih je u Albaniji! Njih na „Kosovu“ ima milion ili tek nešto malo više od toga, a to što su oni zacrtali „veliku Albaniju“ pa misle da će da im prođe taj falsifikat gdje oni stalno lažu o nekakvoj njihovoj „većini“ i „autohtonosti“, krivi su najviše SAD, NATO i EU koji otvoreno podržavaju ovaj „zločinački poduhvat“, ali jednako tako i marionetski režimi u Beogradu, Podgorici i Skoplju!

  4. …Осим тога, визни зидови још увек деле земљу од два милиона становника од ЕУ…

    Nema ih ni 1.200.000, zato stalno bojkotuju popise.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *