ИН4С

ИН4С портал

Немачки гиганти смањују производњу због скупог гаса

1 min read

Фото: ЕПА

“Немачки БАСФ, највећа светска хемијска компанија, разматра даље смањење производње амонијака због растућих цена природног гаса, при чему ће потенцијалне последице осетити бројни сектори – од пољопривреде до индустрије газираних пића “, рекли су извори за Ројтерс.

Највећи немачки произвођач амонијака СКВ Пистериц и четврти Инеос такође су саопштили да не могу да искључе смањење производње јер се земља бори са поремећајем у испорукама руског гаса.

Амонијак има кључну улогу у производњи ђубрива, инжењерске пластике и течности за смањење дизел издувних гасова. Његовом производњом се такође добија угљен-диоксид високе чистоће (CO2) као нуспроизвод, који је потребан индустрији меса и газираних пића.

За разлику од многих европских земаља, Немачка нема лучке терминале за течни природни гас (ТПГ) који би заменио руски гас из гасовода. То значи да су компаније под политичким и комерцијалним притиском да смање гасно интензивне активности ако се испоруке природног гаса буду даље смањивале.

БАСФ је у септембру смањио производњу амонијака у свом седишту у Лудвигсхафену и у свом великом хемијском комплексу у Антверпену у Белгији. Снижена стопа производње би могла још да се смањи, али ће компанија прво помно испитати негативне ефекте, рекла су два извора.

Из БАСФ-а су казали за Ројтерс да ће наставити да подмирују своје интерне потребе за амонијаком и екстерну тражњу купаца, али су одбили да открију стопе искоришћености постројења.

Произвођач ђубрива Јара, који води трећу по величини фабрику за производњу амонијака у Немачкој у граду Брунсбутелу на северу земље, саопштио је да је његова производња широм Европе тренутно за 27 посто испод капацитета због скока цена гаса.

Компанија СКВ наводи да је у процесу обнављања пуне производње након планиране обуставе рада због ремонта, али да је будућу стопу искоришћености капацитета изузетно тешко предвидети.

Хемијске компаније су највећи индустријски потрошачи природног гаса у Немачкој, а амонијак је једини гасно-интензиван производ у тој индустрији.

Компаније које смањују производњу амонијака могу да изгубе тржишни удео због увоза од иностраних добављача који имају приступ јефтином гасу, или би Немачка могла да прихвати исплату компензација у оквиру потенцијалног програма рационализације гаса како би подстакла произвођаче да брзо смање производњу да бу се уравнотежило смањно смабдевање.

Русија је наставила 21. јула пумпање гаса у Европу преко свог највећег гасовода, Северног тока 1, након 10-дневног прекида ради годишњег одржавања, али је Гаспром у понедељак саопштио да ће испоруке Немачкој пасти на само 20 одсто капацитета јер ће због сервисирања зауставити још једну турбину.

Чак и пре рата у Украјини, смањена производња амонијака због скока цена природног гаса у Британији прошле године изазвала је несташицу CO2 у индустрији меса и пића. То је приморало владу у Лондону да у септембру пружи финансијску подршку произвођачу амонијака, компанији ЦФ Индастрис, да поново покрене производњу.

У нормалним временима, производња амонијака учествује са око 4,5 посто у потрошњи природног гаса немачке индустрије.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

<
     

Слични текстови

1 thoughts on “Немачки гиганти смањују производњу због скупог гаса

  1. Količine tečnog gasa iz SAD za koje se očekivalo da će biti ponuđene do 2030-te, već su dostignute i spremne za potrošače. Pri tome, postrojenja za proizvodnju tečnog gasa u SAD izgledaju kao svemirski brodovi, sve je moderno, čisto, u fabrikama između objekata uredni travnjaci, ne možeš papirić vidjeti u cijelom pogonu. Sa druge strane ruska postrojenja za proizvodnju gasa izgledaju kao da su na Koniku, sve je prljavo, zatrpano otpacima svake vrste od običnog do industrijskog smeća. Na prvi pogled je uočljiva razlika između dva svijeta.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *