ИН4С

ИН4С портал

Немачке компаније у Србији запошљавају 67.000 људи

1 min read

37 компанија мотивисано да учествују у иницијативи „Дрво за Београд” (Фото Танјуг)

Немачка је једна од најважнијих партнера Србије и Београда, а више од 400 немачких компанија послује у нашој земљи и запошљава 67.000 људи, изјавио је данас градоначелник Зоран Радојичић.

Он је након састанка са представницима Немачко-српске привредне коморе (АХК) рекао да је разговарано о продубљивању сарадње, те да су једне од тема били и заштита животне средине, мобилност у Београду, енергетска ефикасност, те паметни концепт функционисања великих градова.

„У тим областима немачке компаније су на веома високом нивоу”, рекао је Радојичић новинарима.

Он је додао да је једна од значајних тема била и како да се кроз српски образовни систем обезбеди кадар који је неопходан за фирме које би дошле из Немачке.

„Систем дуалног образовања који се развија у Србији и Београду је сјајна основа да имамо едукован кадар који може да задовољи потребе и захтеве софистицираних компанија. Концепт дуалног образовања ћемо, поред средњег, ширити на високо образовање и на тај начин омогућити бољи образовни кадар”, истакао је Радојичић.

Он каже и да се почело са реализацијом адаптивног система за мобилност у Београду, који је постављен на 55 раскрсница, а који вештачком интелигенцијом управља саобраћајем.

„Већ се у том делу виде резултати значајно боље проходности саобраћаја. Укупно 320 раскрсница ће бити у том систему управљања и верујем да ће се боља проходност у Београду и кроз тај концепт врло брзо видети”, рекао је Радојичић.

Поручио је да је добра сарадња са великим немачким компанијама, попут „Сименса” већ остварена, али се сада треба више усредсредити на сарадњу малих и средњих предузећа.

Извршни директор АХК Франк Алетер рекао је да је задовољан што је 37 компанија мотивисано да учествују у иницијативи „Дрво за Београд”, те да је то само један од пројеката чија је реализација започета са Градом Београдом.

„Ово је почетак једне заједничке сарадње на одрживом развоју привреде. Једна од тема је и како осигурати квалификовану радну снагу, односно мотивисати и друга немачка предузећа да дођу у Србију”, рекао је Алетер.

Навео је и да постоји велика заинтересованост немачких инвеститора у аутомобилској бранши, као и у метално-прерађивачкој области, те у производњи текстила.

Радојичић и представници АХК посадили 329 стабала код Сајма
Градоначелник Београда Зоран Радојичић и представници Немачко-српске привредне коморе (АХК) посадили су данас 329 стабала на десној обали Саве код Београдског сајма у оквиру акције „Дрво за Београд”.

Захваљујући одзиву 37 компанија из АХК, озелењено је 10.000 квадратних метара површине код Београдског сајма.

„Закључно са том садњом посадили смо више од 1.800 стабала, и радујем да ћемо и у наредном периоду наставити са акцијом”, рекао је Радојичић.

Како је навео, у Београду има пуно друштвено-одговорних компанија за које верује да ће се прикључити тој иницијативи, истичући да је циљ да 25 одсто градских површина буду зелене.

„Град Београд ради на стратегији зеленог града и стратегији унапређења квалитета ваздуха и овакви пројекти дају доприноси да се приближавамо циљевима. Стабла која смо посадили даће свој допринос чистијем ваздуху и унапређењу животне средине”, поручио је градоначелник.

Каже и да је циљ да се до 2030. године смањи емисија угљен диоксида за 40 одсто, те да се наша земља приближава том циљу.

Председник Немачко-српске привредне коморе Удо Ајхлингер рекао је да су се компаније радо одазвале иницијативи Града Београда, те да је та комора мотивисала 37 компанија које су донирале средства за набавку садница.

Извор: политика.рс

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Немачке компаније у Србији запошљавају 67.000 људи

  1. И сад треба да изведемо закључак, како су немачке компаније пријатељи Србије ?
    Да ли уопште људи знају на шта се све обавеже држава која доводи стране компаније ?
    Стране фирме се осим профита који износе у своје матичне земље, баве невладиним сектором, који углавном ради за странце тј. за њих, пореском политиком земље где дођу, политиком земље ге дођу… а све то у своју корист .
    А радницима дају плату 300 €. Бар у Србији је тако.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *