ИН4С

ИН4С портал

Нема слободних избора док ДПС диктира услове

1 min read
Владајућа партија и даље има све механизме злоупотреба и начине недозвољеног утицаја на вољу бирача и несметано их користи.

Тешко се може рећи да су услови за одржавање избора сада бољи него што су били на неким ранијим изборима. Владајућа партија и даље има све механизме злоупотреба и начине недозвољеног утицаја на вољу бирача и несметано их користи, оцијенио је адвокат Веселин Радуловић.

Како је додао, осим тога, у случајевима гдје је злоупотреба раније доказана црногорско правосуђе није реаговало законито и није обезбиједило адекватну одговорност.

Шта-више, многа од тих лица су награђена новим функцијама, што шаље јасну поруку да се и тај криминал исплати и да организације које имају такве чланове увијек брину о њима док год су им они лојални”, казао је Радуловић за „Дан“.

Избори у Мојковцу, Петњици, Тузима и на Цетињу биће одржани 26.новембра, а тешко се може рећи да су услови бољи него што су били прије четири и по године, када је „Дан“ објелоданио снимке са тајних сједница ДПС-а на којима је кована завјера за крађу избора, чиме је покренута афера „Снимак“.

Директорица Политикон мреже Јована Маровић казала је за да је унапређење услова за фер и слободне изборе у средишту процеса демократизације земље јер су ти услови наметнути као одлучујући не само за почетак процеса преговора са Европском унијом, већ и за напредовање у том процесу.

Она је подсјетила да је то једно од мјерила у оквиру поглавља које се односи на владавину права.

По окончању новембарских локалних избора, у јануару ће бити одржани локални избори у Улцињу, а током  наредне године и предсједнички избори.

Политички аналитичар Божидар Чолаковић сматра да је изјава амбасадора ЕУ да је посао на усвајању препорука ОЕБС-а хитан и да се у случају да се оне не спроведу до предсједничких избора може створити тло за оспоравање резултата тих избора довољно јасно упозорење.

Да ли ће се то сматрати притиском или савјетом, то је већ ствар доживљаја сваког од актера домаће политичке сцене. Важније од нечијег осјећаја угрожености сопственог монопола јесте инсистирање на принципима, са јасним ставом да би непоштовање принципа могло водити у зону нелегитимности, што би, очигледно је, водило продубљивању кризе умјесто проналажењу рјешења за излазак из ње“, казао је Чолаковић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *