Неком рат, неком брат: Оружје из БиХ у Украјину стиже на исти начин као што је ишло у Сирију
1 min read
epa11150066 Soldiers of the Ukrainian National Guard's 'Khartia' Brigade operate a mortar as they take part in a military exercise at a position in the Kupiansk-Lyman area, eastern Ukraine, 10 February 2024 (issued 13 February 2024), amid the Russian invasion. Russian troops entered Ukrainian territory on 24 February 2022, starting a conflict that has provoked destruction and a humanitarian crisis. EPA-EFE/ANTONIO COTRIM
Након што су се на друштвеним мрежама појавиле фотографије украјинских војника како позирају с минобацачким гранатама произведеним у сарајевском Претису, Министарство спољне трговине и економских односа БиХ наредило је хитну истрагу о том случају.
Наиме, још у вријеме крвавих сукоба у Сирији, одлуком Предсједништва БиХ из 2015. године строго је забрањена испорука домаћег оружја и муниције у ратом захваћена подручја.
Колико се та одлука поштовала најбоље показује истраживање које су већ сљедеће, 2016. године, провели БИРН (Balkan Investigative Reporting Network) и ОЦЦРП (Organized Crime and Corruption Reporting Project), према коме је БиХ заузела високо седмо мјесто на ранг-листи земаља чије је војно наоружање и муниција највише заступљено у Сирији.
Мртво слово на папиру
Тако је, на примјер, објављено да је са 302 милиона евра Хрватска била прва на листи земаља која је извозила оружје у Сирију, затим су слиједиле Чешка с 240, Србија 194, Словачка 192, Бугарска 122, Румунија с 81 милиона евра, док је на седмом мјесту била БиХ, која је извезла оружја у вриједности од 72 милиона евра.
Слиједећи наведене информације, као и бројне друге извјештаје према којима фабрике намјенске индустрије из Федерације БиХ, упркос одлуци Предсједништва БиХ, масовно извозе оружје у ратом захваћене дијелове свијета, тадашњи министар спољних послова БиХ, Игор Црнадак, затражио је истрагу о проналаску оружја из БиХ у Сирији. Међутим, од тога је остало мртво слово на папиру.
Објава фотографија на којима украјински војници показују минобацачке гранате од 82 и 120 мм, произведене у сарајевском Претису и фабрици оружја БНТ Нови Травник, подстакла је министра спољне трговине и економских односа БиХ, Сташу Кошарца, да затражи инспекцијски надзор.
– БиХ највише извози у земље ЕУ, САД, Саудијску Арабију и земље региона, а да ли те државе испоштују обавезу из сертификата, још не знамо. Немамо могућности да на њиховој територији проводимо истраге, ми само можемо да упозоримо, разговарамо или да зауставимо извоз, што би било катастрофално за намјенску индустрију – изјавио је Драгиша Мекић, помоћник министра спољне трговине и економских односа у Савјету министара.