IN4S

IN4S portal

Ne zaboravljamo: Prije godinu dana Crna Gora glasala za Rezoluciju o Srebrenici uprkos protivljenju naroda

Foto: IN4S

Prije tačno godinu dana, 23. maja 2024. godine, Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je Rezoluciju 78/282, kojom se 11. jul proglašava za Međunarodni dan promišljanja i sjećanja na genocid* u Srebrenici. Za rezoluciju je glasalo 84 države, 19 je bilo protiv, a 68 uzdržano. Među državama koje su podržale rezoluciju bila je i Crna Gora, što je izazvalo snažne reakcije unutar zemlje i šire. 

Rezolucija, koju su predložile Njemačka i Ruanda, a podržalo više od 30 država, uključuje osudu poricanjatzv. genocida i veličanja ratnih zločinaca.  Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić, izjavio je da rezolucija nije prošla test legitimiteta i da je pokušaj stavljanja žiga na srpski narod, te da ne doprinosi pomirenju i da će izazvati nove podjele

U Crnoj Gori, odluka vlade da podrži rezoluciju izazvala je velike proteste. Ispred zgrade Vlade u Podgorici okupilo se nekoliko stotina građana koji su pratili prenos glasanja i nakon usvajanja rezolucije skandirali „Ratko Mladić“, „Rusija“ i „Izdaja, izdaja“.

(FOTO/VIDEO) Narod Crne Gore protiv Rezolucije o genocidu u Srebrenici! Novi skup ispred Vlade sjutra od 16 časova!

Rezolucija poziva države članice da čuvaju utvrđene činjenice o genocidu, uključujući i kroz obrazovne sisteme, i da osude poricanje tzv. genocida i veličanje ratnih zločinaca! Takođe, naglašava se važnost nastavka procesa identifikacije preostalih žrtava i procesuiranja odgovornih.

Uprkos tvrdnjama da rezolucija ima za cilj očuvanje istorijskih činjenica i sprječavanje poricanja genocida*, mnogi u Crnoj Gori i regionu smatraju da je njeno usvajanje bez šireg konsenzusa i uvažavanja osjećanja svih naroda doprinijelo produbljivanju podjela i nepovjerenja.

Godinu dana nakon usvajanja rezolucije, a svjedočeći nemire i podjele u Republici Srpskoj i kontroverzama koje prate odluke međunarodne zajednice, ugrožavanja Dejtonskog sporazuma i napada na rukovodstvo Srpske, ali i srpski narod u cjelini, jasno je da ona nije doprinijela pomirenju i razumjevanju već, naprotiv, produbila rane i podjele u regionu.

Pročitajte JOŠ:

(VIDEO) Nacionalna TV: Srebrenica je fabrikovani pokušaj stavljanja „genocidne krune“ Srbima od strane Vatikana, Njemačke i SAD!

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *