NBA menja pravilo – Jokić oduševljen
1 min read
Nikola Jokić
Šuterski procenti Nikole Jokića bi uskoro mogli da budu još i bolji.
Prema informacijama NBA insajdera Šemsa Čaranije, NBA liga se odlučila na promenu pred sezonu 2025/26.
Ona će podrazumevati ukidanje uključivanja tzv. heaves u statistiku igrača. Tačnije, samo onih neuspešnih, ali krenimo redom.
Šta su uopšte „heaves“? Reč je o pokušajima preko pola terena, a na isteku četvrtine. Prošle sezone Nikola Jokić je predvodio ligu sa 22 takva pokušaja.
Centar Denvera je neke i pogađao poput onog protiv Jute u plej-ofu, ali je činjenica da je daleko više promašivao što je smanjivalo i njegove šuterske procente. Ne više.
Čaranija tvrdi da će se oni od sledeće sezone pripisivati timu, što će okuražiti igrače da češće pokušavaju kako nisu svi toliko podređeni timu kao srpski košarkaš.
NBA je testirala ovo pravilo tokom Letnje lige, nakon čega je ono dobilo „zeleno svetlo“ za najveću pozornicu.
B92