НАТО: Напад на Србију у складу с међународним правом

НАТО агресија на СРЈ
Напад НАТО на Србију 1999. био је ,,потпуно у складу с међународним правом, иако без специфичне резолуције (Савјета безбиједности УН) која би то одобрила“, рекао је један званичник у сједишту Атлантског савеза.
Он се тиме осврнуо на јучерашњи извјештај агенције Бета из Брисела о томе да је НАТО први пут званично саопштио да је Србију бомбардовао без одобрења СБ УН.
Извор у сједишту НАТО је то пренио дописнику Бете и ставио до знања да ,,јесте ствар историјског сјећања да није било посебне резолуције Савјета безбиједности УН о ваздухопловним ударима НАТО ради заштите цивила од етничког чишћења на Косову“.
Бета је у свом извјештају навела прошлонедељно саопштење НАТО у којем се у неколико ,,чињеничких тачака“ одбацује став Русије о томе да су војна интервенција НАТО 1999. и проглашење независности Косова преседан који оправдава руско присаједињење Крима.
Функционер НАТО је нагласио да су ,,НАТО ваздухопловни удари били у складу с међународним правом, иако без специфичне резолуције (Савјета безбедности УН) која би то одобрила“ и да су то ,,тада и потом потврдили (атлантски) савезници“.
Предочено је да ,,чињеничке тачке“ које је НАТО прошле недеље објавио на интернету, а које је пренијела Бета, ,,не представљају промјену политике НАТО, већ једноставно стављају на знање добро познате чињенице“.
Извор у сједишту НАТО је такође желио да ,,укаже да је, за разлику од Крима, Савјет безбиједноси УН усвојио опширну резолуцију о косовској кризи, као и претходне резолуције“.
Агенција Бета је у јучерашњем извештају из Брисела оцијенила да је НАТО први пут званично саопштио да је бомбардовање Србије 1999. у којем су учествовали САД и више чланица Атлантског савеза, покренуто без одобрења Савјета безбиједности УН, мада с образложењем да је циљ био да се спријечи масовно кршење људских права и убијање цивила на Косову.
Како је Бета додала, никада до сада званичници НАТО и земаља чланица нису прихватали тврдње да су бомбардовањем Србије 1999. прекршени међународно право и Повеља УН јер је то учињено без дозволе Савјета безбиједности УН, иако су управо поводом украјинске кризе неки политичари и бивши државници чланица НАТО то признали као чињеницу.
У саопштењу објављеном на интернету, НАТО такодје тумачи да је ,,процес који је довео до проглашења независности Косова трајао више година и био дио широког процеса који су водили Уједињене нације и Контакт група, у којој је била и Русија“.
,,То је довело до скоро десет година дипломатских напора, под ауторитетом УН, с циљем да се нађе политичко рјешење за коначни статус Косова, како је то предвиђено резолуцијом 1244 Савјета безбиједности УН“, стоји у документу Атлантског савеза.
Тиме НАТО одговара на тврдњу Москве да су многе чланице НАТО признале једнострано проглашену независност у Приштини и отцјпљење Косова од суверене, међународно признате државе Србије.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


ovu vijest ste trebali objaviti prvog aprila