НАТО дебата у “Билдербергу”: Трансатлантско савезништво у кризи
1 min read
Односи међу трансатлантским савезницима, као и лидер најјаче међу њима, амерички председник Доналд Трамп, заузимали су високо место на менију за дебатним столом политичких и финансијских моћника окупљених на четвородневном, 65. по реду састанку Билдерберг групе, у “утврђењу” луксузног америчког хотела. Удаљен свега четрдесетак километара од Беле куће, овај хотел могао би да понесе дозу симболике. Јер, у хотелу “Вестфилдс Мериот”, баш као некад у “Билдербергу”, по коме је група 1954. године и добила име, трансатлантско савезништво нашло се на прекретници.
У “Билдербергу” је пре 63 године дат ветар у леђа Европској унији, посебним савезништвом Европе и Северне Америке. Сада, у “Мериоту”, група се суочила са досад највећим изазовом, дубоком трансатлантском кризом. Међу звучним именима 131 билдербеговца, стога, ове године посебно се издвајало једно, генералног секретара НАТО Јенса Столтенберга.
Везе између Билдерберга и генералних секретара НАТО, сходно циљевима групе, традиционално су биле блиске. Лорд Карингтон био је председавајући групе осам година, почев од 1991. Билдерберговци су били и генерални секретари НАТО Џозеф Лунс, Менфред Вернер, Вили Клас, Хавијер Солана, Лорд Џорџ Робертсон.
Ниједан од њих, међутим, није се тако отворено као сада Јенс Столтенберг суочио са претњом по опстанак Алијансе, а посебно не зато што је најмоћнија међу једнакима, САД, окренула леђа колективној одбрани, “светом” члану пет којим напад на једну чланицу значи позив на колективну одбрану свих осталих. Доналд Трамп урадио је управо то поручивши недавно на самиту Алијансе водећем европском савезнику, Немачкој, да не може да очекује амерички одбрамбени кишобран, “јер плаћа далеко мање него што треба за НАТО и војску”.
Бела кућа је касније покушала да ублажи ове речи, али Трамп је, заправо, само потврдио своје незадовољство финансијским понашањем НАТО савезника из предизборне кампање. Цифре су само поткрепљивале његов став.
Упркос сагласности чланица НАТО из 2014. године да земље постепено подижу улог у заједничку касу до два одсто свог БДП, од тога готово да није остварено ништа. Чак је и удео најбогатије, Немачке, знатно скромнији од обећаног. Трамп је, стога, ударио руком о сто и пресекао:
– Ово је врло лоше за САД и то ће да се промени! – написао је на “Твитеру”.
Асим Сарван и Пријатељи- Хајде Јано кућу да не дамо+
https://www.youtube.com/watch?v=yyN4FeeMqAA