ИН4С

ИН4С портал

НАСА упозорава: Астероид величине зграде данас пролази близу Земље

1 min read
zemlja

Фото: Национална географија

Астероид под ознаком 2022 YС5, који се по величини може упоредити са вишеспратницом, данас ће проћи релативно близу Земље.
Иако не представља директну пријетњу, свемирске агенције широм свијета помно прате његов пролазак како би унаприједиле технологије и протоколе за рано упозоравање у случају потенцијално опасних објеката.

Овај догађај још једном подсјећа на рањивост наше планете када је ријеч о такозваним НЕО објектима – свемирским тијелима која пролазе на удаљености која се сматра блиском Земљи. Иако опасности нема, научници сматрају да се свака оваква ситуација мора схватити озбиљно.

Према званичним подацима из НАСА-иног Центра за проучавање НЕО објеката (ЦНЕОС), астероид 2022 YС5 има пречник од око 30 метара. То је отприлике висина осмоспратне зграде, односно величина која би, у случају удара, могла да изазове значајну штету, посебно ако би погодио густо насељено подручје.

За поређење, астероид који је експлодирао изнад Чељабинска у Русији 2013. године био је нешто мањи – око 20 метара – а његова експлозија је оштетила хиљаде прозора и изазвала повреде код више од 1.500 људи. Ипак, 2022 YС5 је знатно даље и нема сличан потенцијал.

Астероид ће проћи на удаљености од око 750.000 километара од Земље. Иако то можда не звучи као “близу”, у астрономским оквирима ова удаљеност се води као „блиски пролазак“, јер је мања од 0.05 астрономских јединица (АУ), што је критеријум НАСА-е за потенцијалну опасност.

За поређење, Мјесец је удаљен око 384.000 километара од Земље – што значи да ће YС5 проћи на скоро двострукој удаљености од Мјесеца. Овакви пролази су одлична прилика да се тестирају радари, телескопи и системи за надзор небеских тијела.

Иако астероид 2022 YС5 неће ући у Земљину атмосферу, његов блиски пролазак има велики значај за научну заједницу. Агенције као што су НАСА, ЕСА (Европска свемирска агенција) и ИСРО из Индије користе овакве догађаје како би: тестирале прецизност својих телескопа и система за праћење, ажурирале базе података о блиским објектима, развиле ефикасније алгоритме за предикцију орбита, увјежбале протоколе за евентуалне ситуације у којима би астероид заиста био на путањи судара са Земљом.

Такође, слични пролази служе и као упозорење да би у будућности требало озбиљно размотрити увођење система планетарне одбране – укључујући мисије попут НАСА-иног ДАРТ експеримента, који је 2022. године успјешно промијенио орбиту астероида ударом летјелице, преноси Дан.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *