ИН4С

ИН4С портал

Најпрљавији рат 21. вијека

1 min read
Спиновање и цензура као двије најоданије медијске полуге империјализма, умногоме су допринијеле лажном схватању непогрешивости а на концу и недодирљивости елита које су за собом оставиле хаос широм Блиског истока.

Пише: Daniele Faschetti

Спиновање и цензура као двије најоданије медијске полуге империјализма, умногоме су допринијеле лажном схватању непогрешивости а на концу и недодирљивости елита које су за собом оставиле хаос широм Блиског истока.

Ивер закулисних сплетки и хаоса ни овај пут није пао далеко од саудијске кладе, па тако није  заобишао ни најсиромашнију земљу тог региона, Јемен. Дом многобројних племена и најупечатљивији егземплар племенске устројености, постаће по ко зна који пут арена саудијско иранске превласти над исламским свијетом. Опет ће се преко леђа најсиромашнијих, тупити оштрица, овај пут, саудијског богаства.

Нови амбициозни престолонаследник Мохамед бин Салман, акцијом коју је предузео против Јемена, као да жели копирати ратно наслеђе своје породице из Заливског рата и тако јасно доказати свом двору да нема ничег погрешног у томе што је преко реда сјео на трон.

Скоро трогодишња ратна авантура гурнула је Јемен у незапамћен хаос и крвопролиће без преседана. Коалиција окупљена око Саудијске Арабије бесомучно бомбардује и у том чину не преза ни од најподлијих покушаја да се сломи цијели један народ. Школе, болнице, избјеглички кампови, мете су свакодневних бомбардовања коалицијских авиона потпомогнутих ратном чизмом Катара, Бахреина, УАЕ, Кувајта, Јордана, Марока, Египта, Сенегала и Судана. Политичка и обавјештајна подршка САД, Турске, Пакистана и Француске су везивно ткиво новонастале ратне коалиције која за циљ има искључиво сламање хутске револуције а самим тим и отклањање иранског утицаја са прага саудијског краљевства. Оно што се на почетку звало интервенцијом, прерасло је у рат несагледивих последица као и тотално нејасног епилога по инспираторе истог. Невољност и генерално петроменталитет саудијске војске, натјерали су Краља да се за помоћ обрати режимима који осјећају исту врсту угрожености, све јачим иранским утицајем. Јасно је да морал такве плаћеничке  коалиције није био довољан да би се сломио отпор народа који брани вјековна огњишта, зато су господари рата сву „милосрдност“ својих уранијумских пројектила и усмјерили ка становништву и цивилним циљевима. Баш као и приликом разбијања Србије, надајући се да ће ратне патње народа искористити као средство сатанизовања хутског лидерства а уједно и доказ свјетској јавности о неопходности њихове ликвидације, саудисјке елите су још жешће ушле у обрачун са шиитском револуцијом, подижући копнену, ваздушну и морску блокаду, симболично везајући омчу око врата најсиромашније земље региона.

УН-ов извјештај о 16 тајних затвора УАЕ на територији Јемена као и о 600 хиљада обољелих од колере, нису били довољни да пробију медијску блокаду коју су масмедијски експоненти успоставили чим је било јасно да се интервенција врши под америчким патронатом.  Из свог тог хаоса, као плод саудијске војне кампање, између осталог, настала је и далеко софистициранија верзија Исламске државе у Јемену, под именом Ал Каида арапског полуострва, која је у првим мјесецима интервенције, по старом уходаном рецепту, стављајући се поново у улогу америчке пјешадије, прогласила југоисточни Јемен за своју територију. Територија са које ће се несумњиво покретати напади на заједничког америчко саудијског непријатеља, Хуте, а у будућности и платформа са које ће се лансирати нова пошаст сунитске радикалне идеологије под вођством све експониранијег сина бившег америчког „пјешадинца“ Осаме бин Ладена, Хамзе.

Јасно је да је катастрофа у Јемену изван фокуса западних медија искључиво зато што је у пуном складу са личним интересима већине земаља Арабијског полуострва као и дијела земаља запада, САД и Израела. Остаје неодговорено питање, да ли ћемо након прве посјете неког саудијског монарха Русији, свједочити преласку региона са поданичког на мултиполарно уређење, услед којег би се, сасвим је јасно, ограничио штетан утицај саудијског двора и њиховог идеолошког чеда, вехабизма.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Најпрљавији рат 21. вијека

  1. svo zlo tamo je od sauda ,dojucerasnjih beduina a sad najbogatije porodice na svijetu. Vrtoglav ce biti njihov pad ubrzo osim ako putin nije namijenio druge planove 🙂

  2. Jemen je definitivno najcenzurisaniji rat u massworld nedijima. Presiroka tema da bi sva zla mogla stati u jedan tekst , osim toga odlicna analiza. Predlog za autora da pise u djelovima, neka objavi par tekstova posto sam siguran da ima materijala al dibro znam kakvi su urednici i njihove molbe o sazetosti analiza i clanaka .

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *