Најмлађа жртва уговорених бракова има 12 година
1 min read
Од почетка године склопљено 11 дјечијих бракова међу припадницима РЕ заједнице, подаци су Центра за ромске иницијативе. Најмлађе жртве уговорених бракова су дванаестогодишња дјевојчица и тринаестогодишњи дјечак.
Фана Делија из Центра за ромске иницијативе каже да је све теже открити уговорене дјечије бракове те да починиоци кривичног дјела-родитељи углавном пролазе некажњено.
РЕ заједница у Црној Гори суочава се са бројним проблемима. Но, горући су дјечији бракови, насиље у породици и сиромаштво.
“Од почетка године идентификовали смо једанаест уговорених дјечијих бракова. Отприлике сваке године од 10 до 18 случајева ми као организација идентификујемо и процесуирамо према надлежним институцијама”, каже Делија.
Највише уговорених бракова ове године откривено је у Подгорици, Беранама, Тивту и Никшићу. А посебну забринутос изазива уговорени брак између дванаестогодишње дјевојчице и тринаестогодишњег дјечака.
“Ријетко када имамо да су мушкарци малољетни. У овом случају склопљен је брак између дјевојчице од дванаест и по година и дјечака од тринаест и по година из Тивта и Подгорице. У свим осталим случајевима дјевојчице су малољетне, а мушкарци пунољетни. Најстарија дјевојчица има 16 година”, истакла је Делија.
Уговорене бракове све је теже открити, јер су родитељи свјесни опасности и вјешто прикривају информације.
“Нажалост ми имамо проблем да се нама сваке године повећава број малољетничких трудноћа што указује да су уговорени дјечији бракови остали на истом јер ми немамо системско рјешење”, наглашава Делија.
Да би се сузбили уговорени малољетнички бракови неопходно је да држава дјелује. Но, најчешће се дешава да се жртве враћају родитељима односно починиоцима кривичног дјела који углавном остају некажњени.
“Чак имамо породице у којима се родитељи и не упозоравају да не могу да чине таква кривична дјела. Због недостатка доказа не квалификује се као биће кривичног дјела трговина људима, али можемо ићи у правцу занемаривања дјетета. Ми немамо ни такве пријаве када је дјечији уговорени брак у питању”.
Центар за ромске иницијативе, каже Делија, предно ради на сузбијању проблема РЕ заједнице.
У оквиру пројекта “Дјелованје свих актера у локалним заједницама за социјалну инклузију Ромкиња и Египћанки у Црној Гори” у Никшићу се одржава дводневна радионица посвећена изради мини акционог плана за заједничко дјелованје у сузбијању родно заснованог насиља и дјечијих бракова у РЕ заједници.
РТЦГ

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

