ИН4С

ИН4С портал

На данашњи дан: Рођен Никола Коперник

1 min read
Написао је дјело „О кружењу небеских тијела“ (De revolutionibus orbium coelestium) у шест књига, објављено у Нирнбергу 1543. године, непосредно пред смрт. Ово дјело је представљало прекретницу у астрономији, и подстакло је капитална открића Кеплера и Њутна.

Споменик Николи Копернику у Варшави (Фото: Дијего Делсо)

19. фебруара 1473. године, на свијет је дошао Никола Коперник, први научник који је формулисао хелиоцентрични модел свемирских тијела.

Пољски научник је био прави ренесански човјек – био је веома свестран, те се уз његово име данас везују звања астронома, математичара, правника, љекара и економисте, наводи Национална географија.

Од 1491. до 1494. године студирао је теологију, математику, медицину и астрономију у Кракову. Од 1496. до 1504. године студирао је црквено право, астрономију и медицину у Италији.

До 1512. године био је љекар и повјереник свом ујаку, вармијском бискупу, па је до краја свог живота био свештеник у Фрауенбургу, гдје је на једној кули тврђаве, која је окруживала цркву, уредио опсерваторију (Коперников торањ) са које је посматрао кретања небеских тијела.

На темељу тих посматрања и резултата до којих је дошао, написао је дјело „О кружењу небеских тијела“ (De revolutionibus orbium coelestium) у шест књига, објављено у Нирнбергу 1543. године, непосредно пред смрт. Ово дјело је представљало прекретницу у астрономији, и подстакло је капитална открића Кеплера и Њутна.

Коперников или хелиоцентрични систем заснива се на тврдњама да се Земља окреће око своје осе и да кружи око Сунца. Ове тврдње су ускоро биле прихваћене у научним круговима, али су уједно узроковале узбуну у круговима римокатоличке цркве, па је папа 1616. ово Коперниково дјело забранио, тј. ставио на Списак забрањених књига, све до 1822. године.

Ваља рећи и да су и протестантске цркве (нпр. калвинизам) биле против хелиоцентричног система, а да га је и одбацивао немали дио научника тог доба.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *