ИН4С

ИН4С портал

На данашњи дан, 23. јул: Савезна скупштина изабрала је Слободана Милошевића за председника СР Југославије

1 min read
23. јул кроз историју обележило је много догађаја, рођења славних личности, датуми њихове смрти, догађаји у свету али у Српском народу тај датум ће вечно остати упамћен по чувеном "Јулском ултиматуму" који је 23. јула 1914. године упутила Аустро- Угарска влада Краљевини Србији.... 

23. јул кроз историју обележило је много догађаја, рођења славних личности, датуми њихове смрти, догађаји у свету али у Српском народу тај датум ће вечно остати упамћен по чувеном „Јулском ултиматуму“ који је 23. јула 1914. године упутила Аустро- Угарска влада Краљевини Србији…. 

1757 – Умро је италијански композитор Доменико Скарлати, виртуоз на чембалу. Компоновао је 555 соната за чембало користећи нову технику којом је постизао бриљантне ефекте.

1759 – Руси су у Седмогодишњем рату, под командом генерала Петра Семјоновича Салтикова, потукли пруску армију у бици код Каја, на истоку Немачке.

1828 – Вилијем Барт из Мичигена, САД, патентирао је „типографер“ који се сматра првом писаћом машином.

1840 – Британски парламент донео је закон о уједињењу Горње Канаде, са претежно енглеским становништвом, и Доње, са претежно француским становништвом (Квебек), у једну политичко-управну целину са заједничким парламентом.

1875 – Умро је амерички проналазач Ајзак Мерит Сингер, који је 1851. усавршио прву шиваћу машину која је ушла у широку употребу.

1885 – Умро је амерички генерал и државник Јулисиз Симпсон Грант, врховни командант армије Севера у грађанском рату (1861-65) и председник САД (1869-77).

1892 – Рођен је Хаиле Селасије Први, етиопски цар од 1930. Из земље је избегао 1936, након италијанске окупације, вратио се 1941. и владао до 1974, кад је збачен државним ударом.

1914 – Аустро-Угарска је упутила ултиматум Србији да спроведе истрагу поводом атентата на престолонаследника Франца Фердинанда 28. јуна у Сарајеву, захтевајући да у истрази учествују и аустроугарски полицајци. Србија је одбила захтев, сматрајући да је то задирање у суверенитет државе. Аустро-Угарска је 28. јула објавила рат Србији.

1916 – Умро је шкотски хемичар Вилијам Ремзи добитник Нобелове награде за хемију 1904. Први је установио настајање једног елемента из другог (хелијума из радијума), открио је све племените гасове од аргона и хелијума до радона и одредио им месту у периодном систему елемената.

1920 – Француске трупе савладале су арапску војску краља Фејсала Првог, ушле у Дамаск и учврстиле свој мандат над Сиријом.

1931 – Рођен је руски шаховски велемајстор Виктор Корчној, један од најбољих шахиста 20. века, који је 1976. емигрирао из тадашњег СССР-а.

1942 – Немачке трупе почеле су надирање према Стаљинграду (Волгоград) где је вођена једна од највећих битака Другог светског рата. Завршена је 2. фебруара 1943. немачким поразом.

1943 – У експлозији бомбе подметнуте у хотелу „Кинг Давид“ у Јерусалиму погинуло је више од 90 особа, махом британских официра и војних службеника. Одговорност је преузела екстремна јеврејска ционистичка организација „Иргун“.

1948 – Умро је амерички филмски режисер и продуцент Дејвид Ворк Грифит, један од најзначајнијих филмских стваралаца у епохи немог филма.

1951 – У затвору је умро француски маршал Анри Филип Петен, јунак из Првог светског рата, који је, међутим, током Другог светског рата, после капитулације Француске, био шеф профашистичког режима са седиштем у Вишију. Истог дана 1945. Петен је изведен пред суд и осуђен на доживотну робију.

1952 – У Египту је извршен војни пуч под вођством генерала Мохамеда Нагиба, којим је збачен краљ Фарук Први. На престо је ступио његов малолетни син Фуад Други, али је већ наредне године проглашена република на челу с генералом Нагибом.

1974 – Грчка војна влада позвала је Константина Караманлиса да се врати из избеглиштва у Паризу и формира владу. То је био крај седмогодишње владавине војне хунте у Грчкој.

1982 – Међународна комисија за лов на китове донела је одлуку о потпуној забрани комерцијалног лова на китове. Забрана је ступила на снагу 1985.

1983 – Борба за независност Тамила ескалирала је у грађански рат у Шри Ланки, када су тамилски побуњеници убили 13 војника, а синхалешка већина одговорила убијањем хиљаде тамилских цивила на југу земље.

1991 – Комунистичка партија СССР-а објавила је нацрт платформе којом се прихвата приватна својина, интеграција економије у светско тржиште и слобода вероисповести.

1995 – УН су издале наредбу о распоређивању Снага за брза дејства на подручју Сарајева, „како би ојачале одбрану града“.

1996 – У Сарајево је стигао први контигент оружја из америчког програма „Опреми и обучи“, намењен армији Федерације Босне и Херцеговине.

1997 – Савезна скупштина изабрала је Слободана Милошевића, дотадашњег председника Србије, за председника СР Југославије. Испред скупштинске зграде окупило се више хиљада људи, једни су изражавали подршку, а други протестовали, док су београдски студенти акцијом „Једна изгубљена глава, једна ципела“ обележили осам година Милошевићеве владавине током које је огроман број младих људи напустио земљу.

1999 – Умро је марокански краљ Хасан Други, након 38 година владавине. Наследио га је син Мохамед.

1999 – Руски космонаут Сергеј Авдејев поставио је, боравећи у свемирској станици „Мир“ 712 дана, нови рекорд у непрекидном боравку у свемиру.

1999 – У селу Старо Грацко, на Косову, убијено је 14 српских сељака док су на својим имањима жњели пшеницу. То је био први масакр тих размера од уласка Кфора на Косово 10. јуна 1999. године.

2000 – Ланс Армстронг је другу годину за редом победио на престижној трци „Тур д Франс“, иако су лекари током његовог лечења 1996. године проценили да су мале шансе да преживи галопирајући рак.

2002 – У израелском ракетном нападу на појас Газе убијен је шеф оружаног крила исламистичког покрета Хамас за ту област, Салах Шехаде, који је био мета напада. У нападу је погинуло још 14 Палестинаца, а око 140 је рањено.

2003 – У Мостару (БиХ) је свечано отворен мост чија је обнова трајала седам година. Стари мост, који је био симбол тог града срушили су 9. новембра 1993. припадници Хрватског вијећа одбране (ХВО). Град је тада био подељен на хрватски и бошњачки део.

2005 – У терористичким нападима у египатском летовалишту Шармел-Шеик и у хотелима у оближњем Нема Беју погинуло је 88, а рањено преко 150 особа.

2006 – У Бечу је одржан састанак председника и премијера Србије Бориса Тадића и Војислава Коштунице и Косова Фатмира Сејдиуа и Агима Чекуа о статусу те покрајине. То је први сусрет лидера Србије и Косова од када је 1999. та покрајина прешла под управу УН.

2007 – Умро је бивши авганистански краљ Мохамед Захир Шах који је владао Авганистаном од 1933. до 1973. када је свргнут. До 2002. живео је у изгнанству у Италији.

2011 – Умрла је британска певачица и текстописац Ејми Вајнхаус добитница пет Греми награда за студијски албум „Бацк то Блацк“ из 2006. којим се прославила. Награду БРИТ за најбољу британску уметницу добила је 2007. године.

2012 – Умро је Драган Бабић, новинар и уредник Радио-телевизије Србије. Уређивао је и водио путописно-образовне емисије „Двоглед“ и једну од првих емисија уживо посвећене филму „Кино око“.

2014 – Педесет једна особа је погинула када се приликом принудног слетања на аеродром у граду Магонгу на Тајвану срушио авион компаније ТрансАзија ервејс са 58 путника.

2014 – Влада бугарског премијера Пламена Орешарског поднела је оставку и тиме омогућила превремене посланичке изборе, заказане за 5. октобар.

2016 – Погинуло је 60 особа и више од 200 ; рањено у бомбашком нападу током демонстрација припадника шиитске хазарске мањине у Кабулу, Авганистан.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *