Na današnji dan 2000-te godine umro je Milić od Mačve
1 min read
Milić od Mačve, pravo ime Milić Stanković,(Belotić, 30. oktobar 1934 – Beograd, 8. decembar 2000)bio je jedan od najpoznatijih srpskih slikara XX vijeka.
Srednjoškolsko obrazovanje je završio u Šabačkoj gimnaziji. Diplomirao na Akademiji likovnih umjetnosti (danas, Fakultet likovnih umjetnosti) 1959. godine. Nakon toga je bio na studijskom boravku u Parizu. Prvu samostalnu izložbu otvorio je 1. septembra 1959. u Beogradu. Prvu samostalnu izložbu u inostranstvu imao je 1964. godine u Ženevi.
Bio je član Udruženja likovnih umjetnika Srbije (ULUS) od 1960. godine. Tokom 1964. i 1965. godine živeo je i radio u Parizu, potom u Beogradu, Briselu, Belotiću, na Zlatiboru i na Pirosu (Grčka). Bio je jedan od 13 članova društva „Mediala“.
Na njegovim slikama dominiraju lebdeći balvani po kojima je naročito poznat, zatim užarene lopte i sante leda. Njegovi uzori u slikarstvu bili su Boš, Brojgel, Ivan Generalić i Salvador Dali, a za njegovo slikarstvo bi se moglo reći da je svojstvena mješavina figurativnog nadrealizma i naivne umjetnosti. Osim slikanja bavio se i arhitekturom (projektovao je i sagradio tri ateljea), vajarstvom i pisanjem poezije.
Imao je specifičan stil odjevanja: crni plašt sličan mantiji, crnu beretku i štap nalik na vladičanski.
Devedesetih godina XX vijeka istupao je u javnosti kao zastupnik Srpske autohtonističke škole, koja smatra da su Srbi, Sloveni i Indoevropljani autohtoni na Balkanskom poluostrvu od praistorije. Verovao je u Teslino tajno oružje i pominjao ga u vidu prijetnje „ako samo jedna bomba padne na Beograd…“.
Bio je protivnik Srpske akademije nauka i umjetnosti i predlagao da se nekim akademicima oduzmu doktorske titule. U nekim krugovima važio je za jednog od najvećih srpskih rodoljuba.
Gradu Kruševcu ostavio je oko 130 slika, uglavnom ulja na platnu, uz nekoliko akvarela i grafika.
Njegova kćerka je poznata multimedijalna umetnica Simonida Stanković.
Preminuo je 8. decembra 2000. godine i sahranjen u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu.
Njegovo djelo živi i živjeće sa nama!
Jedan je bio Milić od Mačve! Jedinstven i neponovljiv!