Мрачна страна коришћења вештачке интелигенције на радном месту
1 min read
Вјештачка интелигенција
Радници постижу више уз помоћ алата вештачке интелигенције, али то негативно утиче на њихову психу, показују истраживања.
Вештачка интелигенција је доступна широким масама последњих неколико година, и за многе је већ постала неизоставни део како пословног тако и приватног живота. Од разних АИ алата који уређују фотографије, видео записе, сумирају текстове, пишу имејлове, креирају презентације, до оних озбиљнијих АИ система који заиста мењају начин на који се неки послови обављају.
Међутим, иако многе компаније истичу да су коришћењем вештачке интелигенције постале продуктивније, смањиле трошкове, а затим и смањиле број запослених (што није свима одговарало), све су гласнија упозорења да вештачка интелигенција није најбољи избор у свим случајевима.
Недавно објављена кинеска студија, спроведена на 35.000 радника, открила је да, док се менаџери хвале повећаном продуктивношћу након увођења вештачке интелигенције, запослени имају дугорочне проблеме са мотивацијом. Радници постижу више са алатима вештачке интелигенције, али то негативно утиче на њихову психу, преноси Спутњик.
Упркос побољшањима у учинку, учесници који су сарађивали са GenAI на једном задатку, а затим прешли на други, самостални задатак, константно су пријављивали пад унутрашње мотивације и повећање досаде. У свим нашим студијама, унутрашња мотивација је пала у просеку за 11 процената, а досада се повећала у просеку за 20 процената, пишу аутори студије у Harvard Business Review.
Поред тога, вештачка интелигенција има разарајући ефекат на тимски дух. Мајкрософтова студија је показала да запослени воле да замене неуредне и дуготрајне људске интеракције брзим и ефикасним алатима вештачке интелигенције. Они користе алате вештачке интелигенције јер сматрају да на тај начин штите своју приватност, избегавају трвење у комуникацији са колегама и једноставно избегавају објашњавање ствари оном колеги који никако не може да их разуме.
Истраживање Масачусетског технолошког института и OpenAI-ја показује да је већа употреба четботова повезана са већом усамљеношћу. У серији експеримената спроведених у компанијама широм земаља и сектора, тим професора пословних школа открио је да што је више запослених радило са вештачком интелигенцијом, то су се осећали усамљеније и друштвено изолованије. То је, заузврат, довело до тога да усамљени запослени пију више алкохола и лошије спавају.
Аутори кинеске студије, међутим, наглашавају да решење није напуштање генеративне вештачке интелигенције, већ њена имплементација на начин који ће очувати оно што је најважније – осећај заједништва, креативност и мотивацију за рад. А да би се то постигло, менаџери и пословни лидери морају пронаћи равнотежу између жеље за већом продуктивношћу и задовољства запослених, пише портал Инк.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

