ИН4С

ИН4С портал

Молохов: Са таквим савезником као што је Турска, Зеленском нису потребни непријатељи

1 min read
„Злогласна Кримска платформа уз учешће Анкаре брзо ће се претворити у бушно корито“, додао је он
Erdogan

Лидер Турске, Реџеп Тајип Ердоган

Шеф радне групе за међународно-правна питања у сталном представништву Крима при председнику Русије Александар Молохов назвао је даром Данајаца обећање Турске да ће помоћи Украјини да поврати контролу над полуострвом.

„Такозвана подршка Турске Кримској платформи живо подсећа на чувену сцену из Вергилијеве ‘Енеиде’, када после тројанског свештеника желите да викнете: ‘Не верујте Данајцима ни кад вам дарове носе’. Ердоган има своје спољнополитичке циљеве и у његове планове у сваком случају не улази очување Крима у кијевској сфери утицаја“, рекао је Молохов за Спутњик.

Молохов је уверен да са таквим савезником као што је Турска, Зеленском нису потребни непријатељи.

„Злогласна Кримска платформа уз учешће Анкаре брзо ће се претворити у бушно корито“, додао је он.

Са своје стране, сенатор из Кримског региона и члан Одбора за међународне послове Савета Федерације Русије Сергеј Цеков сматра да је Ердоганов став тврдоглав и нереалан.

„Од вишеструког понављања тог мишљења Крим се неће вратити у Украјину… никада. На такозваној Кримској платформи хиљаду пута можете изговорити реч ‘алва’, али вам од тога неће бити слађе у устима и тренутни статус Крима као саставног дела Русије се неће променити“, истакао је Цеков за Спутњик.

Посланик Државне думе Руслан Балбек је, коментаришући речи председника Турске, навео да је Ердоган рекао оно што је Зеленски желео да чује, али да то не значи да ће речи пратити дела.

Могуће је да је турски председник само желео да поручи нешто охрабрујуће политичком жутокљунцу, рекао је Балбек.

Посланик је подсетио и да се Крим већ налази на свом месту – у Русији, а његови староседеоци су „на Криму, а не на суседним територијама“.

Раније је председник Турске Реџеп Тајип Ердоган, након разговора са украјинским колегом Владимиром Зеленским у Истанбулу, изразио подршку такозваној Кримској платформи. Према његовим речима, Анкара подржава територијални интегритет и суверенитет Украјине, њен принципијелни став је непризнавање „анексије“ Крима, пише Спутњик.

Самит Кримске платформе планиран је за 23. август. На њој Кијев жели да разговара о питању „повратка“ полуострва. Украјина је предложила да се платформи придруже бројне државе, међу којима су и Турска, Француска, Велика Британија, Немачка, Канада и Сједињене Америчке Државе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Молохов: Са таквим савезником као што је Турска, Зеленском нису потребни непријатељи

  1. https://www.youtube.com/watch?v=rbOKqUeJ83M
    Истина о анкарашком „Софагатеу“
    Протоколарни инцидент у Анкари је у штампи погрешно приказан као понижење председника Европске комисије Урсуле вон дер Леиен од стране председника Ердогана. У стварности, у консултацији са председником Савета Уније, Шарлом Мишелом, покушао је да га надогради на непостојећу канцеларију председника Уније.
    Истина о анкарачком „Софагатеу“
    аутор Тхиерри Меиссан
    Протоколарни инцидент у Анкари је у штампи погрешно приказан као понижење председника Европске комисије Урсуле вон дер Леиен од стране председника Ердогана. У стварности, у консултацији са председником Савета Уније, Шарлом Мишелом, покушао је да га надогради на непостојећу канцеларију председника Уније.
    Новинске агенције широко су дистрибуирале слике са самита ЕУ / Турске 6. априла 2021. у Анкари. Овде можете видети како турски председник Рецеп Таииип Ердоган прима председника Европског савета Цхарлеса Мицхела и председницу Европске комисије Урсулу вон дер Леиен. Постоје само две фотеље за троје. Мадаме вон дер Леиен, након што мало одстоји, седеће на софи.

    Европски медији су ове слике протумачили као вређање Европске уније од стране турског аутократе. Неки су то видели као потврду његовог махизма. Међутим, ово је потпуно погрешно и прикрива озбиљан проблем у Европској унији.

    Разговор је требало да се одржи у Бриселу, а председник Ердоган је учинио све што је могуће да буде код куће у Анкари. Телефонски су је припремиле протоколарне службе обе уговорне стране. Уређење пријемне собе одговарало је захтевима Европске уније. Није председник Ердоган желео да понизи Урсулу фон дер Лејен.

    Да би се разумело шта се догодило, неопходно је догађај ставити у контекст развоја институција Уније.
    Чарлс Мишел и само он је тај који је изазвао „протоколарни инцидент“ у Анкари. Председник Ердоган био је пресрећан што му је учинио ову услугу јер је поделила европске уније. Ако пажљиво погледате видео записе, видећете да се Шарл Мишел пење степеницама Белог двора не чекајући Урсулу фон дер Лејен, а затим улази у расположиву фотељу и приања уз њу уместо Мадаме вон дер Леиен Платз или излази из собе њу ако им не донесете додатну столицу. Ако прочитате његову изјаву на крају интервјуа, видећете да он ни не помиње инцидент [4]. Ако погледате турске видео записе о истом инциденту, приметићете да је софа на којој седи председник Комисије окренута ка другој у којој седи турски министар спољних послова Мевлут вуавусоглу у складу са упутствима европског протокола. Заиста, у Турској више нема премијера јер режим сада има председника. Дакле, господин Чавушоглу с правом седи преко пута европског премијера.

    То није дипломатски инцидент већ покушај Шарла Мишела да преузме власт у Унији, на рачун Уније. Битка је тек започела.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *