Млади неће да буду робови и јаничари
1 min read
Студентска асоцијација, чланица мировног покрета „Не у рат не у НАТО”, организоваће сјутра, поводом Међународног дана студената, окупљање на платоу испред споменика Светом Петру Цетињском. Тога дана се, иначе, обиљежава и 65. рођендан НАТО пакта, што је студентима пружило прилику да тог дана искажу свој отпор према текућем интегративном процесу Црне Горе у овај војни савез.
Координатор Студентске асоцијације Ћурђина Турковић казала је за наш лист да су мотив и циљ окупљања ове организације да се у црногорском друштву коначно промовише и глас студентске популације, од које се свих ових година узалудно очекивало да се опредијели према горућим питањима у држави.
- Пут у НАТО пакт је куповина карте у једном правцу. Моја и будуће генерације неће моћи да исправе грешку у коју нас данас гура актуелна власт, већ ће морати да буду модерни робови и јаничари, упрегнути у службу Новог свјстског порстка и за интересе моћних мултинационалних компанија упозорила је лидер Студентске асоцијације Ђурђина Турковић.
Она истиче да је група студената иницијатора оснивања Студентске асоцијације, којој и она припада, одлучила да понуди друштву нешто сасвим ново.
- Хоћемо да се чује наш глас, лишен наметнутих баријера. Размишљали смо шта можемо учинити за Црну Гору, а одговор је дошао сам по себи, јер је бука НАТО промотера тако гласна да се готово не може чути ништа о атмосфери сиромаштва и ерозији морала, атмосфери опште хипокризије у којој смо буквално одрасли. Мој мотив је двострук, јер долазим из плавског краја у којем су падале бомбе НАТО пакта. Једно од мојих првих сјећања и датира из периода када су НАТО бомбе усмртиле недужну дјецу на муринском мосту. Оливера, Јулијана и Мирослав данас би имали више од 25 година и често се питам како би се они односили према НАТО промотерима -наводи Турковићсва.
Мировни покрет „Не у рат – не у НАТО”, како каже, била је права адреса на коју смо могли да се ослонимо како би дјеловали у друштву, а организација овог скупа је први резултат нашег умрежавања у ову асоцијацију НВО.
- Желимо да јасно и гласно кажемо да ни по коју цијену не пристајемо на учлањење у ратни савез. Хоћемо да приморамо власт, ма ко у њој био, да слуша глас сопственог народа, јер је у противном само сервис нових колонизатора, а не сервис грађана који их бирају као своје предводнике. Како је у петак студентски празник, осјетили смо потребу да Студентска асоцијација сама организује овај скуп. Наравно, имамо логистичку подршку наших партнера из мреже „Не у рат не у НАТО”, првенствено портала ИН4С, без које би много теже извели организацију скупа. Из опреза да нас не ставе у неки дневно-политички контекст, нисмо позивали политичке партије које се противе НАТО интеграцијама. Ово је наш глас, а радо и несебично ћемо пружити снагу и подршку сваком другом који дијели наш основни циљ. Међутим, то не значи да их неће бити у публици, напротив. Виће добродошли. Дакле, у петак ћемо уприличити одговарајући музички програм и обратићемо се јавно са бине поруком која је постала и назив скупа: „Не у моје име!” Свјесни смо ризика да ће скуп можда имати мане, ризика да ће посјећеност бити мања од заслужујуће, да ће нас бити много мање од броја којег нас има… али неко мора, по цијену ризика да покрене ствари са мртве тачке. Ми смо одлучили да не чекамо друге, јер немамо времена за то. Ради се о најбитнијем питању које опредјељује опстанак државе и народа. Али, не само то. Ово питање је директан испит за наш генетски, интслектуални и надасве етички капацитет и моја генерација планира да коначно да снагу опстанку свега оног што нас краси као народ, а што је у последњим деценијама девастирано. „Не у моје име” јесте генерацијски одговор режиму и позивамо све грађане да тог дана, својим масовним присуством стану иза нашег одговора великом изазову који стоји испред нас – наводи Турковићева.
Све мање бунтовних студената
Нова ера је дефинитивно наступила, а са њом нови друштвени односи, у којима се из сагледавања одређене проблематике губи етичка компонента, на уштрб користољубља. Више нећемо имати студенте из 60-их година, чији су протести широм Европе, па и код нас, уздрмали тадашњи поредак у државама Европе и свијета. Романтична представа о бунтовним студентима жедним правде мораће да устукне пред реалношћу у којој студенти „немају времена”, а немају ни грађанске храбрости да мијењају заједницу којој припадају. Студенти не могу бити другачији од друштвене заједнице којој припадају. Глобални трендови, додатно појачани репресијом овог режима, унијели су дозу летаргије и депресивног осјећаја, немоћи тамо гдје га никада није било: међу младим људима. Овдје влада мишљење да само послушношћу и оданошћу партијским и структурама на власти, студије и диплома могу бити исплативи и на тај начин постоји важна могућност запошљења у занимању за које се кроз факултет спремамо. За власт је прихватљив и онај који размишља другачије, али ништа не чини да утиче на промјене, што је својеврсна бијела застава истурена у знак понизности и послушности сили режима, каже Турковићева.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Оно што прећуткују, а фински политичар сугерише : – Седамдесет процената финског народа је против НАТО-а. Против рата. Председник земље о овом питању ћути као миш. А конзервативни премијер не крије да је са “обе руке” за НАТО и ЕУ. Парламентарци такође ћуте. Они имају изборе за годину дана, не желе да ризикују. Колико ја знам, сада влада кришом од финских грађана припрема нови споразум са НАТО-ом. Ова информација је недавно процуриле и објавили су је неки наши медији. Људи су огорчени. Спремају се да у блиској будућности изађу на масовне демонстрације. За разлику од Финске, у нама суседној Шведској, њен конзервативни премијер Фредрик Рајнфелт поштује вољу свог народа. Он неће дозволити да НАТО буде у Шведској, иако његова сопствена Конзервативна партија умерених и либерала гласа за чланство у НАТО. *Питер Иискола је фински дипломата, стручњак за међународно право, бизнисмен. Говори осам језика, укључујући руски. У свом родослову има финске, шведске и руске претке.
blago nama s tobom ZOR ĐEVOJKO