ИН4С

ИН4С портал

Младе руске политичарке: Гдје је НАТО – ту нема мира

1 min read
Ми смо добри партнери и пријатељи са Црном Гором и надамо се да ћемо једног дана обновити и оснажити везе какве смо некад имали, поручиле су Ким и Феденкова.

Надамо се да ће се добри пријатељски односи између Црне Горе и Русије обновити, казала је за „Слободу” амбасадор мира и прес-секретар Међународног дипломатског клуба „Добросусједство” Ингрид Ким.

Она је учествовала на 26. Конгресу DEMYC-а који се одржавао у Подгорици, на тему “Млади, будућност Европе“.

Ми смо добри партнери и пријатељи са Црном Гором, и надамо се да ћемо једног дана обновити и оснажити везе какве смо некад имали. Повезани смо историјом – наши су цареви подржавали ваше владике, још од 17. вијека, навела је Ким.

Након предсједничких избора у Русији, Владимир Путин је вољом огромне већине народа остао на челу државе. Најавио је и јачање економске политике. Шта ће то донијети вашој држави?

Владимир Путин је побиједио са 76,66 одсто гласова. Лојалност и повјерење који су наши грађани указали предсједнику је огромно. Он је веома моћан и успоставио је добре везе са многим државама. Путин је помогао да се створе нове економске могућности, нове могућности зараде – отворени смо за иновације, биткоин, сајбер технологије, ИТ технологије и пројекте. Можемо путовати свијетом и проналазити пословне партнере и привлачити нове инвестиције. Отворене су нове фабрике и радна мјеста, а људи могу да створе квалитетан живот. Такође, високе су и пензије, тако да је људима у будућности загарантован просперитетан живот.

Предсједник би могао утицати на Владу у сврху економске подршке старијим особама, дјеци, самохраним мајкама, затим дати шансу младим људима да нађу посао, да у својој земљи остваре стабилност, да остану у Русији, а не да емигрирају. Уведене су и новине у образовном систему. Раније, за вријеме комунизма, људи би куповали дипломе, добијали бесплатно своје образовање – сада се у нашој земљи морамо доказати, морамо доказати наше знање, јер је држава она која плаћа наше студије.

Велика Британија, САД, Њемачка и Француска оптужиле су Русију за напад на бившег шпијуна Сергеја Скрипаља и његову ћерку Јулију, након чега је услиједило протјеривање руских дипломата.

– Оно што знамо је да су Сергеј Скрипаљ и његова ћерка Јулија живи. Велика Британија и остале европске земље немају никакав доказ за своје опужбе. По мом мишљењу, ради о лажној оптужби, тј. ради се о провокацији уочи предсједничких избора одржаних у марту. Чула сам и наводе да се можда ради о украјинским провокаторима који нас мрзе. Има људи који желе да се о Русији формира лоше мишљење – овдје мислим да разне обавјештајне службе. Неко је прокоментарисао у нашој дипломатији: “Укуцајте име овог отрова (новичок) на интернету и добићете упутство како да га направите – и дијете то може да учини”. Како онда можете оптуживати једну државу када се чак не ради ни о тајном оружју? У било којој земљи неки убица може да смијеша овај отров, дође у Велику Британију и покуша да убије Скрипаља.

Ми чекамо доказ Организације за забрану хемијског оружја (ОЗХО) који ће јасно доказати да је отров стигао из Русије. Тај доказ још увијек немамо. Надамо се да ће званичне информације на крају доказати да се не ради о руској умијешаности у овај случај. Такође, наш дипломатски представник у УН Василиј Небензја казао је да Велика Британија има обичај да окривљује разне државе како би нашла руски траг. Он је прокоментарисао да то личи на бајку „Алиса у земљи чуда”, цијела ситуација постаје мем. Велика Британија је земља за прављене мемова. Нејасно је како уопште њихови политичари дају оваке невјероватне изјаве. Мислим да је тужно што су и неке европске земље то подржале, а да нису дале времена да се одради истрага и нађу докази. У модерном свијету би требало да постоји простор за дијалог, и могућност да се открије истина. За сада не знамо шта се стварно десило, тако да је ситуација веома лоша.

Шта о стању демократије у Црној Гори говори прогон најјаче опозиционе групације, Демократског фронта, од стране власти?

– Званична политика Црне Горе је лоша и мора да се мијења. Потребне су промјене, иновације и дијалог. Знам да је ваш политичар, лидер једне опозиционе партије Милан Кнежевић у затвору. Све се то дешавало уочи предсједничких избора, јер Кнежевић има велику подршку народа. Стварна намјера је да се његов утицај умањи тако што ће бити послан у затвор. Знам да је 2015. године био пред парламентом и да је, као један од лидера, предводио протесте. Не вјерујем да је напао полицајца, за шта је окривљен. Мислим да се ради о паду правосуђа.

Потребна је међународна комисија да оцијени шта се десило. Када неки политичар заврши у затвору, цијело друштво мора обратити пажњу, јер то није нешто што се дешава сваког дана. Не ради се о криминалу, или неким другим разлозима због којих људи бивају хапшени. Хапшење опозиционог лидера није карактеристика ни других друштава, па ни руског. Надам се да ће се то промијенити и да ће Кнежевић бити пуштен на слободу. Надам се да људи неће изгубити наду и да ће сачекати његов излазак из затвора.

Црна Гора је супротно вољи већине грађана ушла у НАТО. Како гледате на ширење НАТО?

Мислим да је Црна Гора то урадила због утицаја западне политике. Русија је против конфликата. Постоји једна матрица која се стално понавља. Навешћу примјер, 2007. године у Естонији се десио велики сајбер напад за који је, без доказа, оптужена Русија. Позван је НАТО да испита ствар. Ми покушавамо да потиснемо конфликт ако постоји у некој земљи. То је та матрица – Русија се оптужи за напад и онда једна држава тражи своје право да се брани против „руске агресије”. На тај начин се НАТО имплементира у систем неке земље. Оно што се десило са Црном Гором је веома тужно. То је изманипулисано од стране Владе. Док сам се возила у таксију на конференцију, чула сам од вашег суграђанина да је био противник учлањења Црне Горе у НАТО. Само погледајте шта су људи имали прије него што је НАТО пустио своје коријене овдје и шта су имали до интервенције алијансе. Да се поправио стандард, да су порасле плате и људи добили могућност да створе себи добар и сигуран живот, то би било у реду. Јер, гдје тога нема, онда је цијела ситуација само тужна. Гдје је НАТО – тамо нема мира.

Феденкова: Све што људи желе широм свијета је мир

Надам се да наше државе могу поново сарађивати. Тренутно се у свијету дешавају велики сукоби, не само између Украјине и Русије. Што се тиче наше двије земље, ради о томе да неке силе желе да извуку корист из овог конфликта. Моја нада лежи у чињеници да ће лидери држава једног дана подржати мир, казала је за “Слободу” амбасадорка мира и чланица клуба „Добосусједство” Галина Феденкова.

Галина је рођена у Украјини, а живи у Русији, тако да је сукоб између двије државе погађа на личном плану.

У Украјини данас није добро. Ми смо се примакли Европи, а почели да се одаљавамо од наших историјских коријена. Надамо се да можемо да објединимо то двоје, јер људи широм свијета не желе ни рат ни кризу. Све што желимо је мир, истакла је она.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Младе руске политичарке: Гдје је НАТО – ту нема мира

  1. kad naucimo da se ne drzimo nikog no sami sebe e tad cemo bit pravi… sitan sam i amerike i rusije…bitno je izgleda da se zavadimo, posvadjamo, podijelimo… jedino nas kakav rat i napad sa polja moze ujedinit… kakvi smo? nikakvi

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *