ИН4С

ИН4С портал

Митровић: Задњих 20 година оборени сви климатски рекорди

1 min read

На Филозофском факултету у Никшићу у оквиру „Отворене катедре“ мр Лука Митровић, директор Завода за Црне Горе одржао је предавање на тему “Утицај климатских промјена на учесталост и интензитет атмосферских елементарних непогода у Црној Гори”.

mitrovic

Према ријечима Митровића једно од најактуелнијих питања на глобалном нивоу јесте варијабилност климатског система, а главни кривац за убрзане процесе у атмосфери и за процесе отопљавања који се дешавају задњих 20 година је човјек.

Упоређујући податке из периода 1961- 1990.године са подацима из 1990-2012. који се односе на Црне Горе примјетна су битна одступања од климатске нормале.

“Посебно су одступања видљива на нивоу температуре ваздуха. Имамо пораст температуре ваздуха у свим дијеловима Црне Горе, од приморског гдје су тенденције пораста мање до 0,5 у односу на климатску нормалу, до централног дијела у коме је за око 1,5 степен порасла температура”, казао је Митровић.

Највеће повећање температуре ваздуха је у сјеверном региону Црне Горе, гдје је у зимском периоду температура порасла за три-четири степена у односу на климатску нормалу.

“То се наравно одражава и на карактер и на интезитет падавина. Сада је мањи број дана са падавинама, али су зато падавине интезивније. Интезитет падавина одражава се на појаве ерозије, клизишта. Примијетили смо и да су удари вјетра јачи, а чак имамо и нетипичне појаве циклона у љетњем дијелу године када обично имамо карактеристично суво вријеме. Све те климатске промјене одражавају се и на живот људи”, истакао је директор Завода за хидрометеорологију и сеизмологију.

Истакао је да је у последњих десет година, када је Црна Гора у питању, у свим климатским елементима, почео од количине падавина и висине снијежог покривача, до висине температуре, удара вјетра и притиска, оборен рекорд.

Подсјетио је да је 2003. година била година са најдужим сушним периодом, када је стотину дана у Подгорици температура била преко 30 степени, а да су 2007. оборени апсолутни рекорди температуре на цијелом простору Црне Горе.

“У Подгорици је било 44,8 степени, значи за 3,5 степена више од ранијег рекорда, у Никшићу је температура по први пут прешла 40 степени и достигла вриједност 40,8 степени”, истакао је Митровић.

Што се тиче интезитета и количине падавина рекордна година је 2010. У Никшићу је те године пало скоро 3.000 милиметара, а просјек је око 1.900, на Цетињу, гдје просјечно пада 3.000, те године је пало 5.200, а у Црквицама је пало преко 8.000 милилитара талога. “И 2012.година је била рекордна, али по високом снијежном покривачу. Интезитет снијежних падавина достизао је апсолутне вриједности у Никшићу, Колашину, Жабљаку и у Подгорици. Оно што је карактеристично је да имамо смањење мразних дана”, казао је Митровић.

Према његовим ријечима све мање је тзв.температурних инверзија, па се то одражава на укупни климатски амбијент Црне Горе.

Прошла година је најтоплија од када се у свијету мјери температура, дакле од 1861.године.

Како се сви климатски параметри поклапају са пројекцијом климе коју је Завод урадио до 2010.године урађена је пројекција до 2030. и до 2100. године.

“Један сценариј показује тренд пораста нивоа мора на глобалном нивоу и пораст глобалне температуре ваздуха”, казао је Митровић.

Према том сценарију наставиће се повећање топлих и сушних дана, биће мање кише и снијега, а удари вјетра биће јачи. Без обзира на све те промјене наука још увијек није спремна да одговори на питање да ли је ријеч о новој клими.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *