ИН4С

ИН4С портал

Митрополит Јоаникије: Коме сметају речи патријарха, нека се забрине за здравље

1 min read

фото: Борис Мусић

Наш патријарх је нападнут због изјаве поводом почетка божићног поста где је позвао свој народ да се не туче по улицама. Шта ће друго да каже српски патријарх кад види своју духовну децу да се туку песницама, моткама и каменицама и једни другима разбијају главе, него да са очинским болом у души позове све који то чине да се не бију него да чувају једни друге.

Није ми јасно коме сметају благе речи Његове светости „свако је свакоме потребан, не можемо једни без других“, а онда позива на мир и „двоједну љубав према Богу и према ближњем, што значи (на љубав) према сваком човеку“. Ако некоме сметају овде наведене патријархове јеванђелске и очинске речи, онда тај треба да се забрине за своје духовно стање и здравље.

Овим речима митрополит црногорско-приморски Јоаникије, за „Новости“, коментарише увреде на рачун првојерарха СПЦ, које су у јавности и на друштвеним мрежама износиле поједине присталице протеста у Србији.

Сличне увреде доживљавао је и патријарх Иринеј, па и Павле. Како то оцењујете?

– Из садашњих напада на патријарха види се да га појединци нису разумели или нису хтели да га разумеју да је он све верне позвао на пут слободе: да превазиђемо себичност и искључивост и да се свако научи пружати право и простор другоме „да изражавајући своју слободу и своје дарове и способности, на миран, цивилизован и демократски начин допринесе добру по свим питањима од општег значаја како за садашњост, тако и за будућност народа и државе“. Он овим речима заступа најширу слободу личности, свакога ко жели да се бори за добро свог народа и уједно назначује на који начин се то добро може постићи. Упозорава да се моткама и каменицама не може постићи ништа добро, као што је давно рекао наш народ – да зло добра донети неће. Онима који су пре тридесет година насред Теразија извређали патријарха Павла требало је доста времена да се за то покају, а овима који сада неосновано прозивају патријарха Порфирија требаће времена да схвате ширину његове мисли и дубину његове бриге и љубави за поверени му народ.

Тензије нису ништа мање ни у Црној Гори…

– Уверен сам да су заваде у Црној Гори произведене на вештачки начин. Оне су опасне, али су и решиве. Многима су добро дошле поделе у нашем народу и дуго се на њима радило и споља и изнутра. Природно је да нам треба времена да их превазиђемо, да се братски разумемо и измиримо. Сигуран сам да је то искрена жеља код свих без обзира на то ко је сада на којој страни.

Немиле сцене поновиле су се на Цетињу и после вашег устоличења. Као да се поједини не мире са тим што сте сели на трон Светог Петра Цетињског?

– Радо помињем оне свечане тренутке када смо дубоко осећали јединство целе православне Црне Горе која је предвођена нашим патријархом Порфиријем устоличавала свог митрополита. Ту свечаност није могло да поквари ни паљење гума, ни прављење хаоса на Цетињу. За тај хаос није криво већинско, традиционално и честито Цетиње, него појединци из врхушке бившег режима. И овом приликом као и много пута досад показало се да кроз Цркву, њено христолико заједништво живи Његошева Црна Гора и да је снажи благослов Светог Петра Цетињског и Светог Василија Острошког.

Често се од тзв. грађанских снага и у Србији и у Црној Гори чује да се СПЦ меша у државна питања. Има ли ту истине?

– У свим цивилизованим земљама са хришћанском већином пожељно је да Црква буде активни чинилац друштва. Она као баштиник вековног духовног искуства, предања и знања увек може и треба да помогне широј друштвеној заједници у разрешењу суштинских животних питања која се тичу смисла живота. Што се тиче оних који нас блате и оптужују за све и свашта, па и да се бавимо страначком политиком, мени је жао што су пали из веронауке и што су се својевољно и заслужено, надам се привремено, до њиховог покајања, нашли изван окриља Цркве.

Вратићемо капелу на Ловћен

Једном сте рекли да ће доћи дан када ћемо „на својим раменима изнети камење на Ловћен и вратити Његошеву капелу“. Колико је тај дан близу?

– Верујем да ће се то догодити зато што је повратак капеле на Ловћен испуњење Његошевог аманета да његове кости почину у цркви дуг и обавеза целе Црне Горе према њеном највећем генију. Рушење капеле је био налог са врха комунистичких власти које су се у том злочину поистоветиле са некадашњом аустроугарском окупационом силом која је срушила Његошеву капелу 1916. године.

Новости

<
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

10 thoughts on “Митрополит Јоаникије: Коме сметају речи патријарха, нека се забрине за здравље

  1. Равнодушност према Богу доноси равнодушност према свему осталом, доноси моралну дегенерацију. Вјера у Бога је велика ствар. Кад човек вјерује у Бога онда воли и своје родитеље, своје огњиште, своје сроднике, свој посао, своје село, општину, своју државу и Отачаство своје. А неко ко не воли Бога и своју породицу – не воли ништа, јер, и Отачаство је једна велика породица…Хоћу да кажем да све отуда полази. Ако човек не вјерује у Бога, неће имати обзира ни према породици, ни према свом завичају, ни према своме отачаству. И то је оно што неки желе да униште, зато и стварају дух немара…Гледај у узрок. Можда ћемо морати да преживимо много од онога о чему се говори у Апокалипси. Наступило је отпадништво (апостасија) и преостало је још само да дође „син погибли“ (2. Сол. 2,3). Свијет ће се претворити у лудницу… Видећемо како се збивају најневероватнији, најбезумнији догађаји, али је добро само то што ће они веома брзо смјењивати један другога. Екуменизам, заједничко тржиште, једна велика држава, једна свјтска влада, једна религија, скројена према њиховој мјери – такви су планови мрачних сила.
    Мене узнемирава владајући спокој. Нешто се спрема. Ми још нијесмо схватили како треба, ни то у каквом времену живимо, ни то да ћемо умријети. Шта ће из тога произаћи, не знам, стање је јако тешко. Судбина свијета зависи од неколико људи, али Бог још увек држи кочницу. Треба се много и са болом молити, да би се Бог умијешао у оно што се дешава…Вријеме је јако тешко.
    Накупило се много пепела, ђубрета, равнодушности – и за то да би све то одлетјело, треба јако да дуне… Страшно! Наступила је вавилонска пометња! Потребно је да се Бог умијеша… Постоји велики немир. Све се помијешало! Народу је глава потпуно помрачена.

    Па ипак, без обзира на то врење, ја осјећам у себи неку утјеху, неку увјереност. Ипак има хришћана у којима почива Бог. Има још Божијих људи, људи молитве и свеблаги Бог нас трпи и поново ће све довести у ред. Не бојте се! Ми смо преживјели толико невоља и нијесмо нестали. Зар ћемо се уплашити буре која треба да се разиђе? Нећемо умријети ни сада! Бог нас воли. У човјеку постоји сакривена сила за случај потребе. Тешких година ће бити мало. Само једна олуја…Не узнемиравајте се нимало, јер је над свиме Бог, Који управља свиме и поставиће сваког на клупу за оптужене да би дао одговор за учињено, у складу са чиме ће свако и добити награду од њега. Биће награђени они који су на неки начин помогли добро, а биће кажњен онај који чини зло. Бог ће, на крају крајева, све поставити на своје мјесто, али ће свако од нас дати одговор за оно што је урадио у те тешке године молитвом, добротом…

    Данас се труде да разруше вјеру и за то да би се здање вјере срушило, ваде помало, по камичак. Али свеједно су за то рушење одговорни сви: не само они који руше, већ и ми који видимо како се руши вјера и не трудимо се да је укријепимо. Затим ће ти кваритељи смишљено да нам задају још више тешкоћа, да се озлобе на Цркву, монаштво. Садашњој ситуацији је могуће супротставити се само духовно а не по свјетски. Олуја ће да се појача још мало, да избаци на обалу сво ђубре, све непотребно, а затим ће ситуација да се разбистри. И једни ће добити чисту награду а други ће да плате дугове.
    Данас је много таквих, који се труде да искваре све: породицу, омладину, Цркву. У наше време радити за народ је – исповједништво, јер држава војује против Божијег Закона. Закони које она доноси су против Закона Божијег. Али ми смо одговорни за то да не дамо непријатељима Цркве да све униште. Чак сам био у прилици да слушам и како свештеници говоре: „Немојте се ви тиме бавити, то није ваша ствар!“ Када би они молитвом долазили до таквог стања да се ни око чега не би бринули, ја бих им цјеливао ноге. Али не, они су незаинтересовани, зато што желе да буду свима „добри“ и да живе пјевајући. Равнодушност није дозвољена чак ни мирјанима, а тим прије свештенству.
    Искрен, духован човјек не треба ништа да ради незаинтересовано. „Проклет сваки који немарно врши дјело Господње“, говори пророк Јеремија (Јер. 48,10)… Сада је рат, духовни рат. Ја треба да бстојим напријед. Колико марксиста, колико масона, колико сатаниста и свих других! Колико бјесомучних, анархиста, прелешћених… Ја видим шта нас очекује и то ме боли. У грлу ми је горчина од људске боли…Влада дух млакости, јунаштва уопште нема! Сасвим смо се искварили! Како нас Бог још трпи? Данашње покољење – то је покољење равнодушности. Не рата. Већина и може само за параду. Безбожницима, хулитељима дају да наступају на телевизији. И Црква ћути и не одлучује те богохулнике. А требало би одлучивати такве. Жао им је да их одлуче, шта ли? Хајде да не чекамо да неко други извади змију из рупе да бисмо ми били спокојни. Ћуте због равнодушности. Лоше је то што су чак и људи који имају нешто у себи почели да се хладе и говоре: „Зар ја могу да изменим ситуацију?“

    36
    7
  2. Православље никада не може бити замјена за Српство, замјена за родољубље.
    Попови, на кољена пред Србе!

    15
    45
    1. Нема богодостојног Србства без Православља, џабе ти крв и тло без Христовог богочовјечног племства у нама! Али, пастири нам од страха заслабјеше , то је мука.

      34
      5

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *