ИН4С

ИН4С портал

Министарство правде о спровођењу препорука Венецијанске комисија: Радна група стартује овог мјесеца

Радна група коју ће формирати Министарство правде у циљу спровођења препорука Венецијанске комисије, почеће да ради овог мјесеца, рекли су Вијестима из тог Владиног ресора.

Казали су да је Министарство предузело конкретне кораке у правцу формирања радне групе која ће радити на измјенама и допунама Закона о Уставном суду, “са циљем да све препоруке из мишљења Венецијанске комисије буду уважене и да се тиме осигура несметано, предвидиво и правно утемељено функционисање тог суда”.

Подсјетили су да су 17. јуна упутили јавне позиве за предлагање представника НВО у радној групи, као и за консултовање заинтересоване јавности у поступку припреме предлога овог закона. Рок за пријаве истекао је јуче.

“Позиви за делегирање представника у радној групи упућени су Уставном суду, Скупштини Црне Горе (ради делегирања представника парламентарне већине и опозиције), Министарству социјалног старања, бриге о породици и демографије”, рекли су из Министарства додајући да ће након истека за пријаве формирати радну групу која ће почети да ради овог мјесеца.

Венецијанска комисија је средином јуна објавила Мишљење поводом престанка судијске функције суткињу Уставног суда Драгани Ђурановић. Указано је на то да је црногорски парламент требало да испоштује процедуру која захтијева формално обавјештење Уставног суда о стицању услова за престанак функције суткињи. Нагласили су да није у њиховој надлежности да тумаче националне уставне норме и спорне одредбе домаћег законодавства, нити уставност конкретних поступака које су предузели Скупштина и Уставни суд.

Да би се избјегле ситуације сличне случају Ђурановић, Венецијанска комисија препоручила је разматрање неколико предлога, као што је усвајање јасног законског оквира који уређује старосну границу за пензионисање судија Уставног суда, увођење поједностављеног аутоматског механизма за обавјештавање о испуњењу услова за старосну пензију судија Уставног суда и разматрање проширења одредби о изузећу судија Уставног суда у случају сукоба интереса.

“Влада, као и Венецијанска комисија, сматра да је апсолутни приоритет да се у Закону о Уставном суду јасно и недвосмислено дефинишу године за пензионисање судија, чиме ће се отклонити извор свих досадашњих спорова и правне конфузије”, објаснили су из Министарства.

Поред тога, како су додали, проширење правила о сукобу интереса, посебно у контексту одлучивања о личним статусима судија, биће кључно за очување повјерења у независност и етичност рада Уставног суда.

Драгани Ђурановић је парламент, на основу закључка Уставног одбора, крајем прошле године констатовао престанак функције јер је стекла услов за пензију сходно Закону о ПИО, а судијама Уставног суда функција је престајала по Закону о раду. У знак протеста, опозиција је напустила парламент и блокирала Одбор за реформу изборног законодавства. Након што је дио опозиције, уз посредовање шефа Делегације ЕУ у Подгорици Јохана Сатлера, потписао 15. марта са премијером Милојком Спајићем споразум о рјешавању политичке кризе, опозиционари су се вратили у посланичке клупе, а Венецијанској комисији је упућен захтјев за мишљење о спорном случају.

У Споразуму пише да се стране саглашавају да предузму све неопходне кораке ка пуној примјени мишљења Венецијанске комисије у најкраћем року, а најкасније 15 дана након његовог достављања. Рок за примјену мишљења, које власт и опозиција различито тумаче, је истекао, јер је оно достављено средином јуна.

Министар правде Бојан Божовић најавио је 14. јуна формирање радне групе састављене од представника власти, опозиције и надлежних институција, која ће радити на потпуној и прецизној имплементацији препорука венецијанаца.

Из опозиције су указали да је Венцијанска комисија саопштила оно што је било очекивано – да је парламентарна већина прекршила Устав кад је без обавјештења Уставног суда констатовала престанак функције Ђурановић.

Прошле седмице је поново обустављена процедура избора недостајућих судија Уставног суда у Скупштини јер се чека исход састанка парламентарне већине и опозиције са шефом Делегације ЕУ Јоханом Сатлером, а у вези са примјеном Мишљења венецијанаца.

“Вијестима” су из Делегације ЕУ у петак незванично рекли да ће Сатлер “бити укључен у разговоре са представницима власти и опозиције поводом реализације Мишљења Венецијанске комисије”, преноси РТНК.

<
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

1 thoughts on “Министарство правде о спровођењу препорука Венецијанске комисија: Радна група стартује овог мјесеца

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<