IN4S

IN4S portal

Ministar Milićević u Bečićima: Srbija ima obavezu da jača veze sa Srbima u Crnoj Gori

Đorđe Milićević

Ministar bez portfelja u Vladi Srbije zadužen za pitanja dijaspore Đorđe Milićević prisustvovao je manifestaciji ‘‘Veče Vasojevića i prijatelja Vasojevića‘‘, u Parohijskom domu ‘‘Sveti Toma‘‘ u Bečićima, a u organizaciji Udruženja Vasojevića Primorja i Boke.

Milićević je istakao da Vasojevići, sa svojim vjekovnim nasleđem, predstavljaju simbol hrabrosti, slobode i nepokolebljivog duha.

– Njihova istorija je utkana u temelje srpskog naroda i Crne Gore, a njihova uloga kroz vekove bila je i ostala od presudnog značaja za očuvanje identiteta, vjere i kulture – rekao je Milićević.

Čuvene vojvode, pjesnici i naučnici iz redova Vasojevića, kako je podsjetio, ‘‘ostavili su neizbrisiv trag u istoriji, svjedočeći o veličini naroda koji su iznjedrili‘‘.

– Večeras se podsjećamo bogate tradicije Vasojevića, koja živi kroz gusle, epske pjesme, običaje i priče koje se prenose s koljena na koljeno. Gusle, taj jedinstveni instrument našeg naroda, nisu samo muzika, one su istorija, molitva i zavjet. Kroz njih Vasojevići i dalje pjevaju o svojim slavnim precima, o borbi za slobodu i o ljubavi prema otadžbini – rekao je Milićević, prenosi DAN.

Dodao je da ovaj događaj nije samo prilika da proslavimo prošlost, već je on most između onoga što je bilo i onoga što tek dolazi, a okupljanjem potvrđujemo da vrednosti zajedništva, identiteta i duhovnosti i dalje žive među nama.

Naglasio je i da su Vasojevići kroz istoriju pokazali da snaga jednog naroda leži u njegovoj sposobnosti da čuva svoje korene, da poštuje svoje pretke i da se sa ponosom okreće budućnosti.

– Naša država, kao matica srpskog naroda, ima obavezu da jača veze sa Srbima u Crnoj Gori, pružajući podršku kroz obrazovanje, kulturu, medije i ekonomsku saradnju. Ovakvi događaji, samo su jedan od načina na koji možemo osnažiti naše zajedništvo i podsjetiti Srbe u Crnoj Gori da nisu sami.Srbija može i mora da uradi više – rekao je ministar.

Istakao je da kroz programe podrške srpskim institucijama u Crnoj Gori, kroz očuvanje srpskog jezika i ćirilice, kroz unapređenje ekonomske saradnje i kroz inicijative za poštovanje prava Srba, Srbija šalje poruku zajedništva i solidarnosti.

– Ovo nije samo pitanje prošlosti, već i naše budućnosti. Na nama je da se borimo za očuvanje našeg identiteta, naše vjere i naše kulture. Zato dok slavimo Vasojeviće i njihovo nasleđe, šaljemo jasnu poruku da ćemo kao narod uvek biti jedinstveni i ujedinjeni u borbi za naše sunarodnike, gde god se oni nalazili – zaključio je Milićević.

Podjelite tekst putem:

1 thoughts on “Ministar Milićević u Bečićima: Srbija ima obavezu da jača veze sa Srbima u Crnoj Gori

  1. Bilo bi dobro kad bi se teritoriji Vasojevića posvetila potrebna pažnja a ne da se prave skupovi po Bečićima i Savinom selu dok matica teritorija Vasojevića čami i ostaje bez stanovnika.Koliko je prvaka upisano ,ove godine u opštini Andrijevica?!
    Ko osniva ovakva udruženja?Individue koje sa Vasojevićima nemaju ništa već to koriste u dnevno -političke svrhe!
    Ponavljam bez oporavka Lijeve Rijeke ,Andrijevice,Berana sramno je govoriti i održavati ovakve skupove na drugim teritorijama!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *