ИН4С

ИН4С портал

Милатовић: Влада треба да падне због неспособности и неуставних потеза, а не због Темељног уговора!

1 min read

Јаков Милатовић

Бивши министар економије Јаков Милатовић поручио је да се ДПС и ДФ сигурно не могу и не смију изједначавати. Он је у разговору за БОРБУ поручио да Влада треба да падне због неспособности и неуставних потеза, а не због Темељног уговора.

„За најодговорнијег политичког субјекта због системског уништавања Црне Горе у претходном период сматрамо ДПС, који је од ове земље био направио најљепшу политичку тамницу у Европи“, рекао је Милатовић, преноси Борба.

1. Више пута сте најавили формализовање идеје о оснивању покрета “Европа сад”.Када се може очекивати оснивачки конгрес нове странке? Како теку припреме, какав је одзив грађана?

Покрет Европа сад! је настао као одговор на очекивања великог броја градјана да наставимо са започетим економским реформама у циљу даљег унапредјења стандарда градјана који је прије нас деценијама урушаван.

Након реализованих програма, укључујући и Европу сад, који су донијели дуплирање минималне зараде и повећање свих плата и пензија, али и многе друге бенефите градјанима и привреди, ми ћемо наставити да одрживим рјешењима поспјешујемо даљи економски развој, како би додатно подигли зараде, пензије и омогућили достојанствен посао свима који желе да раде. На тај начин желимо и да зауставимо огромну емиграцију, поготово младих људи, побољшамо забрињавајућу демографску слику и вратимо изгубљени оптимизам у нашем друштву.

Већ након формалног оснивања крајем јуна, започели смо интензивну комуникацију са грађанима који су исказали велику подршку приступајући Покрету Европа сад, а у септембру припремамо и конгрес на којем ће делегати из свих црногорских општина изабрати органе покрета.

2. Шта ће бити програмска основа покрета “Европа сад” на плану унутрашње, а шта на плану спољне политике? И како гледате на односе са другим политичким субјектима. Казали сте да искључујете сарадњу са ДПС и ДФ, што вам је дио јавности замјерио јер сте оставили утисак да их изједначавате? Такав став промовисали су и неки ранији политички пројекти попут Позитивне Црне Горе, а сличан став заузела је ГП УРА, према којој сте критички настројени.

Програмска основа Покрета Европа сад! заснива се на мисији да Црна Гора, која има све предуслове за то, постане земља достојанственог живота, у којој владавина права има свој пуни изражај, а различитости се поштују и његују. Замајац свих унутрашњих реформи видимо у процесу европских интеграција, и управо зато се и залажемо за пуноправно чланство у ЕУ. Након више деценија искрљивљеног система вриједности – потребан нам је снажан заокрет ка томе да једино знање и рад, а не партијска књижица, морају постати права мјера успјеха у животу свих нас.

За најодговорнијег политичког субјекта због системског уништавања Црне Горе у претходном период сматрамо ДПС, који је од ове земље био направио најљепшу политичку тамницу у Европи, у којој највећи број градјана преживљава од првог до првог, док млади чекају прилику да из ње оду у неку од развијених и демократскијих земаља свијета.

У контексту реченог ДПС и ДФ се сигурно не могу и не смију изједначавати! Међутим, оно што је нас негдје изненадило је однос ДФ-а према програму Европа сад! који је у јавним наступима често био сличан позицијама које је према истом имао ДПС. Замислите у контексту распрострањене глобалне инфлације какво би било стање у Црној Гори да су градјани и даље примали минималац од 222 евра, или да смо и прошле године имали сезону испод свих очекивања какву имамо данас.

Да закључим, однос према унапредјењу животног стандарда јесте лакмус папир, када је у питању наша потенцијална сарадња. Дакле, много више нас занима интерес градјана, од интереса одредјених политичких елита. Ту је фундаментална разлика измедју нас са једне, а Позитивне и УРЕ са друге стране, којима није сметао овакав ДПС, нити њихова тежња да и даље градјане држе у дубокој биједи и сиромаштву.

Ми да смо хтјели да будемо као УРА, остали би у УРИ-ној Влади, коју су УРА и СНП направили са ДПС-ом, чиме су у очима јавности постали издајници промјена од 30. августа 2020.

Да смо хтјели да будемо као УРА, остали би у УРИ-ној Влади, коју су УРА и СНП направили са ДПС-ом.

3. У медијима се спекулисало да ћети бити носилац једне од изборних листа на локалним изборима у Подгорици. Шта је све у оптицају – коалициона листа, страначка листа, група грађана? Да ли сте спремни да будете носилац неке подгоричке изборне листе?

Након успостављања органа партије моћи ћемо конкретније да говоримо о свим појединостима, али као што сам већ рекао, уколико заједнички одлучимо да је то позиција са које могу дати највећи допринос, биће ми задовољство да будем носилац листе на изборима у Подгорици. Залагаћу се да сви они који су дјелима доказали да раде за добробит градјана Црне Горе и сваке њене општине буду наши потенцијални коалициони партнери.

Тренутно су грађани у више општина, након неуставног одлагања локалних избора, изложени огромној правној несигурности што представља последњи удар на демократски развој у Црној Гори. Неуставне, незаконите, одлуке којих смо свједоци често у последњих пар мјесеци – чини се да се можда нису дешавале ни за вријеме најгоре ДПС владавине, што додатно забрињава – јер показује да и неке партије које су биле на побједничкој страни 30. августа – суштински немају потребан демократски капацитет, већ су потпуно окренуте својим уским партијским интересима.

4.У неколико наврата изнијели сте критике на рачун актуелне владе. С обзиром на то да сте заузели опозициони приступ према Влади, шта сматрате основним недостацима у њеној политици?

Садашња Влада је формирањем нове већине са партијама које су поражене 30. августа, заправо настала супротно вољи градјана, а на бази кршења уставних и процедуралних форми. Осим тога, нелегитимна 43. Влада, је у потпуности партитократска и високо некомпетентна и својим карактером и поступцима је за само 100 дана успјела да уназади процес демократског и економског развоја земље који је био узео замах након промјене режима у 2020.

Незадовољство грађана је велико и свакодневно расте, локални избори су неуставно одложени, сезона је испод свих очекивања, о ЕУ интеграцијама се само прича – а врло мало ради, именовања некомпетентних особа на високе државне функције се опет вратила као нормалност, наставља се дискриминација особа без држављанства, нису имплементиране важне социјалне мјере, попут накнада за новорођенчад итд. Управо то говори о огромном незању и некомпетентности због којег испаштају грађани.

Процеси који се сада дешавају су интензивни и мучни и сваки дан трајања нелегитимне владе је усложњавање назадовољства грађана који ће првом наредном приликом казнити свакога ко је интерсе цјелокупног црногорског друштва подредио личним и партијским.

Уколико заједнички одлучимо да је то позиција са које могу дати највећи допринос, биће ми задовољство да будем носилац листе на изборима у Подгорици.

5. Да ли подржавате потписивање Темељног уговора са СПЦ и сматрате ли да ДПС треба да добије подршку за своју иницијативу за изгласавање неповјерења Влади због потписивања Темељног уговора?

Подржавам потписивање Темељног уговора, а исти став је демонстрирала и већина чланова 42. Владе. На сједници Владе 26. јануара, коју је бојкотовао тадашњи потпредсједник Абазовић, усвојен је предлог Темељног уговора који је био усаглашен и са правним тимом Митрополије црногорско приморске. Неколико дана касније, изгласано је неповјерење тадашњој Влади, гласовима ДПС-а, њихових коалиционих партнера и УРЕ. Медјутим, политички субјекти који сада показују забринутост за статус Темељног уговора евентуалним рушењем овакве Влада, тада су били апсолутно нијеми и незаинтересовани.

У међувремену је Темељни уговор потписан, чиме је уз Закон о слободи вјероисповијести, заокружено регулисање односа измедју Црне Горе и Српске православне цркве, односно њених епархија на територији Црне Горе, и то више нико не може доводити у питање, нити треба злоупотребљавати у дневнополитичке сврхе.

Стога, Влади се неће изгласати неповјерење због Темељног уговора, већ због много других пропуста, неспособности, недопустивих и неуставних потеза, које сам већ навео. Црној Гори су потребни ванредни парлемантарни избори, како би добила уставну и стабилну Владу која ће се снажно окренути економском програму, унапредјењу владавине права и опипљивим ЕУ интеграцијама. Неповјерење садашњој Влади и нови избори су најбољи пут ка разрешењу велике политичке кризе у којој се земља налази.

Влади се неће изгласати неповјерење због Темељног уговора, већ због много других пропуста, неспособности, недопустивих и неуставних потеза

6. Како коментаришете истраживања јавног мњења на основу којих сте високо рангирани политичар у категорији “просјечна оцјена”?

Радује ме да грађани препознају рад у њиховом интересу. Као министар био сам искључиво посвећен постизању што бољих резултата. Нажалост, динамику брзог економског опоравка која је започета, прекинули су одредјени политичари због својих ситних политичарења, што очигледно градјани Црне Горе врло добро виде. Свакако, повјерење које ми је указано, додатно ме обавезује.

7. Шта је црногорској политички сцени најпотребније – у програмском и кадровском смислу?

Покрет Европа сад! представио је програм за који сматрамо да је у овом тренутку најпотребнији грађанима Црне Горе. Односи се на успостављање “директније” демократије уз интензивирање опипљивих ЕУ интеграција, са реформама у готово свим областима које ће препородити ово друштво. У сваком случају, грађанима не недостаје никаква прича, али им недостају конкретни резултати попут додатног повећања плата и пензија. Због тога – обавеза свих који се баве политиком је да се посвете темама од суштинског значаја, а не стварању вјештачкиих подјела.

Што се тиче кадровских рјешења, говорио сам често о томе да су нашој политичкој сцени пријеко потребни људи којима политика није једино и примарно занимање, те основни извор егзистирања. Потребни си доказани префесионалци, независни од политике. Такодје, неопходно је прузити сансу и свим оним квалитетним кадровима који не зеле да се “пробију” преко политике. У претходном периоду такви људи су одлазили тражећи друго мјесто за живот, али управо је наша обавеза да их вратимо у Црну Гору и учинимо је најљепшом земљом на свијету.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Милатовић: Влада треба да падне због неспособности и неуставних потеза, а не због Темељног уговора!

  1. Gospodine Milatoviću, treba malo više da poradite na ljudima koi treba da čine vaš pokret kao na pr. Pozovite na direktan razgovor mlade i pametne ljude kao i iskusne neokaljane profesore doktore ,novinare itd.nije dovoljan samo sajt, znajući mentalitet naših ljudi mnogi ma se ne sviđa takav pristup

    3
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *