ИН4С

ИН4С портал

Меденица: Тужилаштво је препрека за НАТО, а не судови

Предсједница Врховног суда Весна Меденица негирала је да су судови главна препрека за чланство Црне Горе у НАТОу.

Medenica i MiloПрошле седмице предсједник Скупштине Ранко Кривокапић је саопштио да су судови најодговорнији за лоше резултате правосуђа у сузбијању корупције и организованог криминала, подсећајући на судске поступке у случајевима убистава Славољуба Шћекића, Душка Јовановића, те ратних злочина. У интервјуу ТВ “Вијестима”, он је пренио да му је током недавне посјете САД речено да је владавина права прва тачка у захтјевима за чланство, наводећи да као главну препреку томе види судство.

Десет година се нигдје на свијету не суди за убиство полицајца… Не може држава гдје криминал може да пријети да судске пресуде не могу да се донесу 10 година бити поуздан партнер и то је оно на чему НАТО и ЕУ инсистирају”, рекао је Кривокапић.

Меденица се слаже да „нема оправдања“ да поступак за убиство Шћекића предуго траје, али тврди да је нетачно да судски поступци дуго трају, наводећи да је просјек пресуђења бољи у односу на поједине земље региона, па и ЕУ.

За лошу ефикасност судства у борби против корупције и организованог криминала она одговорност пребацује на тужилаштво, подсећајући да они пресуђују по оптужницама којих прошле године готово и да није било.

Поступак убиства главног уредника “Дана” правоснажно је ријешен и води се поново након укидне одлуке Уставног суда… Сви предмети ратних злочина правоснажно су ријешени”, наводи се у одговору “Вијестима”.

На питање због чега је пракса у Црној Гори супротна европским стандардима и нико не одговара због ми лионских штета за неоснована хапшења, из Врховног суда су одговорили: “Судови суде на основу поднијетих оптужница, тачније пресуда за наведена дјела може бити онолико колико има оптужница а никако више”.

Пред вишим судовима, гдје се суди за корупцију и организовани криминал, 72,3 процената предмета ријешено је до три мјесеца, 11,7 одсто до шест мјесеци, а 7,3 одсто води се дуже од годину, подаци су које је саопштио Врховни суд.

Радуловић: Судови, тужилаштво и полиција под контролом организованог криминала

“У праву је предсједник Скупштине када каже да се нигдје у свијету не суди 10 година за убиство полицајца и да судови морају да одлуче о оптужници, каква год да је. Ипак, мислим да за лоше резултате правосуђа у сузбијању организованог криминала једнаку одговорност носе судови, тужилаштво и полиција. Уосталом, ова два поступка за убиство Јовановића и Шћекића показују недопостиве пропусте и суда, и тужилаштва, и полиције. Тако се стиче утисак да правосуђе ефикасно и синхронизовано дјелује само када прави пропусте и грешке, које су увијек у корист организованог криминала,” сматра Веселин Радуловић правни заступник МАНС а, који је анализирао предмете организованог криминала.

Суђења за убиство Јовановића и Шћекића, сматра адвокат, на најбољи начин показују однос правосуђа према организованом криминалу, али и према онима који су постали његове жртве зато што су се борили против њега.

“Једанаест година од убиства Јовановића и девет и по од убиства Шћекића још нема правноснажне пресуде и одговора ко је орга низовао та убиства. Те чињенице најбоље говоре какво је стање у црногорском правосуђу. Оно што додатно показује какав је однос према ор ганизованом криминалу, јесте чињеница да се у овим поступцима чак и не суди за кривична дјела извршена на орга низован начин. Везе извршне власти са организованим криминалом у Црној Гори већ одавно су постале готово јавне и неспорне. Међутим, овакво поступање судова указује на озбиљне сумње да су и судови, преко извршне власти или непосредно, под контролом организованог криминала. На други начин је тешко објаснити ово што се дешава у поступцима за убиство Јовановића и Шћекића, без покушаја утврђивања било чије одговорности”, сматра Радуловић.

Он тврди да оно што се у овим поступцима дешава са доказима који се представљају као кључни докази оптужбе, додатно подстиче сумње и стријепње да ће ова најтежа кривична дјела остати нерасвијетљена захваљујући управо онима чији је опис послова сузбијање криминала.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “Меденица: Тужилаштво је препрека за НАТО, а не судови

  1. Zato je Upravni sud mene izbacio iz firme sa obrazloženjem da nemaju dokaze da sam obavljao poslove koji se tiču firme iako sam im predao ugovor sa firmom i iako su njihovi vještaci trebali ostale dokaze da uzmu iz firme…

    1. nije tebe druze moj neuki nikakav sud izbacio iz firme, niti sud ima tu moc, pogotovo upravni koji ima tu mogucnost ponistavanja rjesenja iliti upravog akta jedino. tako da sa pravnog ili pravednog aspekta ti pricas gluposti i bolje je da se malo informises na brzinu prije nego pocnes lupati kad vec nisi ucio kad je trebalo.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *