Меденица неће избјећи истрагу?
1 min read
Лепа Меденица
Представник Министарства правде у Тужилачком савјету Бојан Божовић казао је “Вијестима” да ће сачекати отправак рјешења Тужилачког савјета, који је због чињенично-правних мањкавости оптужног предлога одбио захтјев за разрјешење руководитељке Вишег државног тужилаштва у Подгорици Лепе Меденице, да би покренули даље правне кораке како би добили одговоре у случају да ли је и у којој мјери можда било незаконитог утицаја на рад тужиоца Вукаса Радоњића.
Божовић је истакао да му је жао што је дисциплински поступак заустављен већ у овој фази, појашњавајући да Тужилачки савјет није улазио у меритум, већ су се бавили само испитивањем формално-правних услова за покретање даљег поступка кроз оцјену квалитета оптужног предлога замјенице дисциплинског тужиоца Тање Нишавић.
Поручио је да се тај случај мора истражити, те да неће пристати да се “ова прича тек тако заврши”….
“Нико, па ни ми у Министарству правде, не би коментарисали овако детаљно случај да смо имали епилог у самом меритуму и да је ТС већином одлучио. Нама је проблематично што је на првом кораку, на један јако необичан начин, ова прича тренутно заустављена”, нагласио је Божовић.
Тужилачки савјет већином гласова одбио је у сриједу предлог за разрјешење Лепе Меденице, чиме је већ на првом кораку стављена тачка на вишемјесечни случај наводног непримјереног утицаја руководитељке Вишег државног тужилаштва у Подгорици на тужиоца Радоњића.
Након такве одлуке најважнијег тијела унутар тужилачке организације, чија је улога да заштити независност, самосталност и интегритет тужилаца, јавност остала ускраћена за одговор да ли је можда било непримјереног утицаја на тужиоца Радоњића, односно шта се све 13. на 14. октобар 2021. године дешавало на релацији – Основно државно тужилаштво у Подгорици – Више државно тужилаштво у Подгорици – Врховно државно тужилаштво…
Да се одбије оптужни предлог гласало је девет чланова ТС-а док су Божовић и Стево Мук имали другачији став…
“Оваква одлука је по више основа проблематична – прво због тога што у пуном смислу нити капацитету нисмо суд већ је Тужилачки савјет шаролико, колективно тијело које прије свега треба да се бави питањима које се односе на дисциплинске поступке. Ако би ТС цијенио само квалитет оптужног предлога онда се поставља питање да ли се тиме обесмишљава и улога Тужичаког савјета јер уколико би сваки оптужни предлог био неквалитетан онда убудуће не би ни мали ситуацију гдје би могли да одлучујемо о оваквим стварима”, казао је Божовић.
Нагласио је да разумије логику адвоката – чланова ТС-а који су свакодневно у судници у обавези да цијене квалитет оптужних аката, али да га је на сједници изненадила реакција представника Савјета који долазе из тужилачке организације…
“Симптоматично је да су толико грешака код тог оптужног предлога пронашле баш колеге – тужиоци, чланови ТС, с обзиром на то да су замјеницу дисциплинског тужиоца овом Савјету предложили управо на сједници Врховног државног тужилаштва. Они би као ВДТ ваљда требало да има најјаснију слику о квалитету свих тужилаца, па се поставља логично питање – како сте предложили неког ко не може да напише квалитетан чак ни оптужни предлог. А ако је она то у стању онда би требало Врховно државно тужилаштво да се запита зашто то није квалитетније написано. Оно што је исто проблематично је што смо зауставили поступак у овој фази, а мислим да нико више па ни ми такође, не треба да се чудимо због чега су државни тужиоци раније покренули причу на скупштинском Одбору, а не у тужилачкој организацији или пред ТС. Послије овакве одлуке, морам рећи да мислим да смо обесхрабрили све будуће тужиоце да евентуално сличну ситуацију пријаве”, додао је представник Министарства правде у ТС.
На затвореној сједници Тужилачког савјета, како је речено “Вијестима”, покренула се и расправа да је неквалитетан оптужни предлог Тање Нишавић био наставак низа мањкавости предлога за утврђивање дисциплинске одговорности, који је покренуо министар правде Марко Ковач.
“Чланом 113 Закона о државном тужилаштву, дисциплински тужилац је везан чињеничним описом дисциплинског прекршаја из предлога за утврђивање дисциплинске одговорности. Већина чланова је имала став да је неквалитетан предлог министра довео до мањкавости оптужног предлога замјенице дисциплинске тужитељке Тање Нишавић”, казао је саговорник из ТС.
Више саговорника из ТС-а појаснило је “Вијестима” да није постојала законска могућност да оптужни предлог.
Сада не знамо да ли је било притиска
Извршна директорица Центра за грађанске слободе (ЦЕГА) Марија Поповић Калезић, казала је “Вијестима” да Тужилачки савјет одлуком није омогућио “цјеловито утврђивање чињеничног стања, тако да нијесмо успјели открити да ли су постојали елементи непримјереног притиска или не, што је било од пресудног значаја”.
“С обзиром на чињеницу лошег стања у цјелокупном правосуђу, вјерујем да онима који професионално и етички обављају посао, увијек иде у прилог доказивање и незаташкавање било којег извора сумње у њихов рад. Оваква одлука Тужилачког савјета не убјеђује у добру репутацију овог тијела, нити нас убјеђује у намјеру и жељу да се ствари разријеше до краја”, навела је она.
Поповић Калезић тврди да је оптужни предлог очигледно био мањкав али да га је Тужилачки савјет “морао вратити на дораду”.
“ТС је морао, кроз закључке, дати смјернице шта све недостаје у предлогу. Утврђивање одговорности замјенице дисциплинске тужитељке је упитно, управо из разлога што ТС није омогућио наставак поступка. Нажалост, по принципијелност и урушени правосудни систем, овим се све завршило, а нама остаје да се питамо о чему се радило и зашто је одлука ТС прекинула цјелокупни поступак”, закључила је она.
“Вукасе, кога си то ухапсио”
“Вукасе, кога си то ухапсио, одмах да их пустиш. Буквално је викала на мене. Рекао сам да нећу, након чега ми је рекла – ти и Боричић ујутро у 9 сати код мене са предметом”, дио је изјаве коју је тужилац Вукас Радоњић испричао током саслушања пред замјеницом дисциплинског тужиоца.
Он је појаснио да му је Меденица, када је схватила да неће послушати њене ријечи, у телефонском разговору рекла: “Сад ће те звати Дражен Бурић”…
Након тога, позвао га је Бурић, који је имао непримјерену констатацију на рачун руководитељке Вишег државног тужилаштва.
Радоњић је навео да га је наредног јутра позвала Меденица, извињавала се јер је била прегруба, појашњавајући да ју је звао и пробудио Бурић са ријечима: “Види шта ти раде, а ти спаваш”…

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ima li ikakve šanse da se pohapsi Tužilački savjet i smjesti u Spuž na duži odmor?