Матица Боке: У допису ХНВ вишак злурадости и мањак објективности
1 min read
Матица Боке је 8. августа 2018. упутила допис Министарству културе Црне Горе и Управи за заштиту културних добара поводом обраћања Хрватског националног вијећа Црне Горе овим институцијама у вези обнове манастира Михољска Превлака. У својој реакцији ХНВ проблематизује отварање манастирске ризнице и радове на обнови, а доводи у питање научни кредибилитет археолога, покојног проф др Ђорђа Јанковића из Београда, који је на овом локалитету вршио вишегодишња истраживања.
„Обраћање Хрватског националног вијећа Министарству културе и Управи за заштиту културних добара поводом отварања ризнице манастира Михољска Превлака и почетка обнове манастира Светог Архангела Михаила је вишеструко контроверзно. Било који читалац тог дописа који је ХНВ упутио поменутим адресама 27.јула и упознао са тим јавност на порталу хрватског Радио Дукса, мора се упитати шта национално вијеће Хрвата у Црној Гори уопште има са обновом манастира Михољска Превлака.
Без жеље да тумачимо мотиве обраћања ХНВ који су нејасни (или ипак јасни), Матица Боке изражава чуђење што су потписници тог писма Тивћани и Бокељи римокатоличке вјере који далеко од тога да су стручни и упућени у ову тему. Ипак би требало да су хришћани који би морали да разумију и баштине заједничке хришћанске вриједности са својим пријатељима и комшијама православцима чија је генерацијска жеља да се обнови култ овога светилишта чија историја сеже до заједничких хришћанских коријена, монаха Светог Бенедикта Нурсијског и времена прије подјеле Цркве на Источну и Западну. Жеља аутора је очигледно била да проблематизује радове на обнови манастира Михољска Превлака, „упозори“ надлежне у државним институцијама и успут доведе у питање кредибилитет познатих научних радника који су на овом локалитету изводили археолошке радове. У првом реду покојног проф др Ђорђа Јанковића који је ископавања у разним кампањама на Михољској Превлаци радио у континуитету од 1994. године па све до 2011. (овом темом се бавио до краја живота), па се оправдано може рећи да је то његово животно дјело.
Све са циљем да се још једном у јавности Митрополији црногорској приморској прилијепи етикета девастатора иако је благословом и залагањем митрополита Амфилохија она последњих деценија обновила 650 храмова и манастира у Црној Гори, међу којима ће древни манастир Светих Архангела бити један од најзначајнијих.
Ниједан од ставова ХНВ нема упориште у стварним чињеницима што даје посебно свијетло на вишак злурадости и истовремено мањак објективности. Треба нагласити да су све релевантне државне институције итекако упућене у претходна истраживања и поменуте радове на обнови манастира Михољска Превлака па и оне којима је ХНВ адресирао писмо, и да Одбор за обнову у коме су реномирани архитекти, историчари умјетности, између осталог успјешно сарађује и са тиватском ЈУ „Галерија и музеј“ чији су представници присуствовали самом освећењу манастирске ризнице. Консултовани су чак и стручњаци за романику из Венеције“, истиче се у саопштењу Матице Боке, које потписује предсједник УО Жељко Комненовић.
У реакцији је наведена и хронологија истраживања и биографије руководиоца истраживања који су од 1956. до 2001. године вршили истраживања на Михољској Превлаци, др Војислав Кораћ, др Јован Ковачевић, др Ђорђе Јанковић и мр Младен Загарчанин.
Василије Петровић је писао у својој историји о тој светој обитељи: тамо је био славни манастир архистратига Михаила, који сагради Стефан Други, цар српски, син Симеона Немање. У том манастиру људи римскога закона из града Котора
отровом смртоносним на вечери убише 72 монаха 1443. године, пошто Србљи послије изгубише битку од Турака на пољу Косову (послије 63 године). +++Исто је писао и св Петар ЦТ у својој Историји: …да ће Турци Ивана и Црну Гору под своју владу покорити, не убојаше се кроз некјега которскога грађанина Дружку отровати у манастијер на Превлаку 72 калуђера, који манастијер бјеше оградио Свети Стефан Првовјенчани Краљ Србски, о чему свједочи сљедујуће писмо.
кости монаха су пронађене и то мироточиве и миришљаве.. локални народ је вјековима чувао такво предање. Кол је о томе записао на стр. 211.Залив Теодо има и владика ЦГ дио земље на аустр.тлу,које му је тестаментом завјештано..ту је и 1 монастир КОЈИ ЈЕ НЕКАДА ПРИПАДАО ПРАВОСЛ.КАЛУЂЕРИМА.. +++под млечанима су протјерани ти калуђери и на њихово мјесто доведени католички монаси++++АЛИ НАРОД ТО НИКАДА НИЈЕ ЗАБОРАВИО..Јер када је гром ударио у манастир и разорио цркву манастирску,старадало пар монаха,житељи у томе видјели БОЖЈУ КАЗНУ ЗА НЕПРАВДУ која им је раније била нанесена..Црква још увијек није поново подигнута..
Ja znam ko sam i kojim pismom pišem a svak ko misli da mu je Hrvat bliži odma neka uzme njegovu vjeru.
Tzv.hnv spominje Mihovila A ne Mihajla a i u Stonu je Cr sv Mihajla od kralja Mihajla koji je kralj u srbskoj zemlji po Andriji kačiću.dakle Srbi pokatolčeni koji su odnarodjavanje,koriste novo ime nacije Hrvat i novo ime zavtog sveca.
Потровали монахе тамо прије пар стотина година Млечани да затру ту православље па опет исто раде другим начинима,преко политичара.Керн на АНАЛитици већ урла о девастацији…
Нема, ама баш никаквог проблема – СВИ КОЈИ МИСЛЕ ДА СУ НАСИЛНО ПОПРАВОСЛАВЉЕНИ, НЕКА СЕ ОДМАХ ПОКАТОЛИЧЕ, А НАС НЕКА ПУСТЕ ДА НАСТАВИМО НОРМАЛНО ДА ЖИВИМО И РАДИМО У МИРУ И РАЗУМИЈЕВАЊУ, АЛИ И У ВЈЕРИ И УВЈЕРЕЊИМА КОЈЕ СМО ВЈЕКОВИМА ДОБРОВОЉНО И ПОНОСНО ГАЈИЛИ И РАЗВИЈАЛИ! ГОСПОДЕ, ПОМИЛУЈ!!!