IN4S

IN4S portal

Maskov ultimatum Zelenskom: Ili rudna bogatstva ili gasim internet

1 min read

Ilon Mask

Sjedinjene Države će isključiti „Starlink“ u Ukrajini ako Vladimir Zelenski odbije da potpiše sporazum o rudnim bogatstvima, prenosi Rojters, pozivajući se na izvore.

„Američki pregovarači, koji nastoje da obezbede od Kijeva pristup važnim rudnim bogatstvima Ukrajine, pokrenuli su pitanje mogućeg ukidanja pristupa zemlje satelitskom internet sistemu ‘Starlink’, koji je od životne važnosti“, navodi se u Rojtersu.

U članku se ističe da je ovo pitanje pokrenuto na sastanku specijalnog predstavnika američkog predsednika za Ukrajinu Kita Keloga i Zelenskog.

„Gubitak ‘Starlinka’ bio bi veliki udarac (za Ukrajinu)“, izjavio je izvor agencije.

Američki predsednik Donald Tramp izjavio je 3. februara da Vašington očekuje od Kijeva garancije za snabdevanje američke privrede retkim metalima. Šef Bele kuće planira da na ovaj način nadoknadi 400-500 milijardi dolara potrošenih na Ukrajinu.

Ove nedelje, šef centra za podršku vazdušnog izviđanja ukrajinske vojske Marija Berlinska izjavila je da bi satelitski sistem pristupa internetu „Starlink“ u Ukrajini mogao biti isključen u bilo kom trenutku, što bi dovelo do haosa u Oružanim snagama Ukrajine.

„Starlink“ je satelitska mreža dizajnirana da obezbedi širokopojasni pristup internetu bilo gde na planeti.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *