IN4S

IN4S portal

Mašinovođi otkaz za prolaz kroz crveno: Odgovoran za incident u blizini željezničke stanice Danilovgrad

Željeznički prevoz Crne Gore (ŽPCG) je nakon višemjesečnog disciplinskog postupka uručio otkaz mašinovođi G. N. jer su utvrdili da je odgovoran za incident u blizini željezničke stanice Danilovgrad, kada je 7. marta voz prošao kroz zaustavni signal i sa 30 putnika se našao na istim šinama i čelo u čelo sa teretnim.

To je “Vijestima” zvanično rečeno iz ove državne kompanije.

“Vijesti” od nezvaničnih izvora iz ŽPCG saznaju da je otkaz uručen početkom juna, a jedan od njih je kazao da radnici za ovaj prekršaj ranije nisu dobijali otkaze, te da očekuju da mašinovođa zbog takve odluke pokrene spor protiv firme. Drugi izvor smatra da kazna nije dovoljno stroga, a tvrdi da je mašinovođa i tokom disciplinskog postupka – upravljao vozovima na relaciji od Podgorice ka sjeveru.

Voz 7106, koji je prevozio putnike te martovske večeri od Podgorice ka Nikšiću, nije ispoštovao crveno zaustavno svjetlo u blizini željezničke stanice Danilovgrad, presjekao je izlazne skretnice i našao se na istom kolosijeku sa teretnim vozom iz suprotnog smjera. Do kontakta tada srećom nije došlo, a izvor “Vijesti” iz ŽPCG je kazao da su te večeri bili ugroženi životi mašinovođe, konduktera, pomoćnika i putnika, te da je tragedija jedva izbjegnuta.

Ministarstvo saobraćaja je u martu najavilo će po završetku rada inspekcije i nadležnih komisija dokumentaciju o incidentu dostaviti nadležnom tužilaštvu, a “Vijesti” su o toj temi uputili na ŽPCG. Upitani jesu li po utvrđenoj krivici mašinovođe pisali tužilaštvu, iz ŽPCG nisu konkretno odgovorili već su samo kazali da su u ovom slučaju sproveli sve neophodne radnje.

“Disciplinski postupak koji se odnosi na incident od 7. marta 2025. godine je okončan, sve u skladu s pozitivnim propisima i unutrašnjim aktima ŽPCG. Mašinovođa u ovom postupku je oglašen krivim i izrečena je mjera otkaz Ugovora o radu”, kazali su kratko iz ŽPCG.

“Vijesti” su komentar o otkazu i ovoj situaciji tražile i od mašinovođe, ali on situaciju nije htio da komentariše.

Izvor iz ŽPCG je kazao da je mašinovođa dobio otkaz zbog prekršaja koji se ne dešava prvi put, te da nijedan od njih prije toga – nije dobio otkaz za sličan postupak.

“Koliko smo u saznanju disciplinski postupak nije okončan i izvršna direktorica (Dragana Lukšić) je donijela odluku o otkazu, po našim saznanjima pod određenim pritiscima. Vrlo vjerovatno da će odluka biti na štetu ŽPCG i da će na sudu kolega dobiti slučaj, zbog propusta prije svega pravne službe, što ne čudi, jer je pravna služba ŽPCG većinu sporova izgubila pred sudom. S tim što ova presuda, ukoliko bude u korist mašinovođe, a sve ide ka tome, direktna je odgovornost pored pravne službe i izvršne direktorice koja je bez okončanja disciplinskog postupka donijela odluku”, naglasio je on.

Drugi izvor iz ŽPCG je kazao i da izrečena disciplinska mjera odgovara prekršaju, te da je u skladu sa Zakonom o radu i Pravilnikom o odgovornosti zaposlenih. Istakao je da je čudno što je mašinovođa u međuvremenu promijenio iskaz i naveo nove razloge zbog kojih je napravio propust, ali da on vjeruje da je riječ o premoru – jer je paralelno radio i u kompanijama “Kombinovani prevoz” i “16. februar”.

“On je dobio otkaz, ali ta mjera nije dovoljna. Ako prođete kroz crveno automobilom, Sud za prekšaje osim novčano – može da vam oduzme dozvolu, a on je ugrozio sebe, putnike i ostale radnike. Po mojim saznanjima, on je u toku trajanja disciplinskog postupka paralelno upravljao radnim vozovima (prevoz materijala) na liniji od Podgorice ka sjeveru, što znači da mu Uprava za željeznice nije oduzela licencu. Protiv njega nije pokrenut nikakav krivični ili drugi postupak, niti je kontaktirano sa tužilaštvom iako su bili dužni da to urade…”, kazao je izvor.

ŽPCG je krajem prošle godine udijelio nekoliko otkaza radnicima, jer nisu htjeli da potpišu aneks ugovora o radu, kojim bi se obavezali da neće istovremeno raditi u toj i konkurentskim kompanijama. Vozovi su tada bili parkirani jer su radnici tvrdili da ne žele da upravljaju neispravnim vozovima, dok su iz ŽPCG tvrdili da zaposleni prave opstrukcije. Oni su nakon dogovora sa menadžmentom ŽPCG i Ministarstvom saobraćaja, kao i potpisivanja aneksa ugovora vraćeni na posao, a dogovoreno je da u drugim firmama mogu raditi samo uz dozvolu.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *