Март – Месец историјских преокрета у Србији
1 min read
Printskrin: Youtube/Radio Televizija Vojvodine, RTS, Profimedia
Март је за Србију често био месец преокрета, неправди и суочавања са спољним и унутрашњим изазовима. Од отпора великим силама, преко етничких чишћења, до унутрашњих политичких превирања, ови догађаји су оставили дубок траг у колективној свести.
Март 1981.: Почетак албанских протеста на Косовуи Метохији који су ескалирали у захтеве за отцепљењем, постављајући темељ за будуће сукобе.
6. март 1941.: Уочи пуча, масовне демонстрације у Београду против Тројног пакта показале су народну вољу, али и наговестиле хаос који следи.
9. март 1991. – Демонстрације у Београду
Масовни протести против режима Слободана Милошевића, предвођени опозицијом (Вук Драшковић и СПС), су угушени полицијском силом. Двоје људи је погинуло, а тенкови су изашли на улице Београда.
Овај догађај је био увод у грађански рат у Југославији, који је почео неколико месеци касније. Србија је ушла у деценију сукоба, санкција и изолације. Мирни захтеви за демократијом су угушени, а догађај је означио почетак дубоке поларизације у друштву.
12. март 2003. – Убиство Зорана Ђинђића
Премијер Србије Зоран Ђинђић убијен је у атентату испред зграде Владе у Београду.
Убиство је изазвало политичку кризу и продубило поделу у друштву.
13. март (1946) – ОЗНА ухапсила Дражу Михаиловића.
Припадници ОЗНА-е ухапсили су вођу четника Драгољуба Дражу Михаиловића у околини Вишеграда, а доживотни председник СФРЈ Јосип Броз Тито, наводно је тада на Брионима рекао француским новинарима “да су то Срби опет ухапсили неког њиховог терористу”.
Чича Дража је био армијски генерал и начелник штаба Врховне команде Југословенске војске у Отаџбини, као и министар војске, морнарице и ваздухопловства Краљевине Југославије у току Другог светског рата. Ухапшен је у околини Вишеграда 13. марта 1946. године, а суђење се одржавало од 10. јуна до 15. јула исте године.
11. март 2006.: Смрт Слободана Милошевића у Хагу, чиме је окончан процес против њега, остављајући многа питања о правди нерешеним.
17. март 2004. – Мартовски погром на Косову и Метохији
Организовано насиље албанских екстремиста против Срба на Косову и Метохији, под надзором међународних снага (КФОР и УНМИК). Напади су почели након медијских извештаја о наводном дављењу албанске деце од стране Срба, што се показало као дезинформација.
Етнички је очишћено око 4.000 Срба, спаљено је 935 кућа, 35 православних цркава и манастира (укључујући средњовековне споменике под заштитом УНЕСКО-а), убијено је 28 особа, а 900 повређено. Међународне снаге углавном нису интервенисале.
Ово је био један од највећих таласа етничког чишћења након рата, а одговорност починилаца никада није адекватно процесуирана, што је продубило осећај напуштености српског народа и неправде која је начињена.
24. март 1999. – Почетак НАТО бомбардовања СРЈ
НАТО је започео агресију на СР Југославију (Србију и Црну Гору) без одобрења УН, наводно због хуманитарне кризе на КиМ. Бомбардовање је трајало 78 дана.
Уништена је инфраструктура, економија, а погинуло је између 1.200 и 2.500 цивила (подаци варирају). Србија је делимично изгубила контролу над покрајином Косовом и Метохијом које је касније прогласило такозвану независност 2008., наравно уз подршку Запада. То је била неправедна агресија великих сила против суверене државе.
Упркос тврдњама о спречавању такозване хуманитарне катастрофе, бомбардовање је укључивало циљеве далеко од Косова и Метохије (Београд, Ниш, Нови Сад), а употреба осиромашеног уранијума оставила је дугорочне здравствене последице.
27. март 1941. – Мартовски пуч и улазак у Други светски рат
У Краљевини Југославији извршен је државни удар којим је збачено намесништво кнеза Павла Карађорђевића, а власт је предата малолетном краљу Петру Другом. Пуч су организовали официри предвођени генералом Душаном Симовићем, као одговор на приступање Југославије Тројном пакту 25. марта 1941.
Иако су демонстрације у Београду уз пароле „Боље рат него пакт“ и „Боље гроб него роб“ показале народни отпор нацистичкој Немачкој, пуч је изазвао Хитлеров бес. Само десет дана касније, 6. априла 1941, Немачка је напала Југославију, што је довело до брзог слома, окупације и огромних жртава. Србија је ушла у период страдања, подељена између немачке окупације и усташке НДХ.
Иако је пуч био израз отпора фашизму, Србија је платила високу цену за ту одлуку, а последице су биле катастрофалне.
Долазак пролећа у Србију, кроз историју су обележавали жестоки потреси на политичкој сцени наше земље, због чега се трећи месец у години може слободно назвати судбоносним за наш народ.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Nešto o 9. Martu …
9. Mart uopšte nije bila obojena revolucija sa Zapada, nego probuđeni duh naroda da se vrati svojim korijenima, Pravoslavlju i izvornom duhu Srbstva.
U to vrijeme Slobodan je imao svoje viđenje Srbstva, neku pogubnu zaostavštinu komunističke i jugoslavenske orjentacije Srbije.
Drašković je opet svojim romanima i književnim djelima, a sve više i političkim angažmanom, u početku predstavljao probuđenog komunističkog disidenta koji je u to vrijeme govorio ono što narod želi, zapravo daleko je bio i radikalniji od naroda.
Govorio je da je svaka srbska taraba starija od SAD, … Rusiju je zvao majkom, obnavljao je sjećanje na Dražu Mihajlovića, grozno je govorio protiv muslimana (… da će sjeći ruke) i Hrvata (u kontekstu istorije i modernih dešavanja), a i ukazivao je na komunističku svijest Slobodana Miloševića.
Tog 9. Marta bio je ekstremno usplahiren i drhtuljav i u nekoj ekstazi; predpostavljam zbog doživljaja sebe kao vođe okupljenog naroda, međutim lično on je izduvao, uništio i prokockao energiju naroda za pravim promjenama.
Sav kasniji politički angažman je sveo na „lični odnos“ između njega i Miloševića, u kome je pregorio, izgubio i otišao u krajnost, tj. u modernog „Vuka Brankovića“, neviđenog izdajnika Srba, Srbskih vrijednosti i Pravoslavlja.
Zbog svog pada u izdaju, on je pozdravio bombardovanje NATO pakta Srbije i Crne Gore; jer će to značiti odlazak Slobodana sa vlasti.
Spoljašnjim činom je to pokazao poljubivši kandžu M.dlin O.
Izuzetno je velika sličnost između njega i M.la Đuk.novića.
Ako postoji gori politički uticaj u istoriji Srbske političke scene, od uticaja poremećene M.re Mark.vić na Slobodana i političku scenu Srbije, to je onda uticaj gnus.e Dan.ce Drašk.vić na Vuka, SPO i ko zna još koga …
Vuka Draškovića su „generalno definisali“ uprkos nekim talentima, kao patološku kukavicu, a samim tim i kao veliku grješku Srba, jer takva ličnost po „defaultu“ nije za političkog vođu Srba.
Svenarodni pokret da Srbija bude drugačija, bolja i vjerna sebi nakon raspada ex YU, bio je u redu.
Slaba tačka uvijek su mnoge partije (i harizmatični pojedinci) koje vuku na svoje strane, ali se vješto nakače na duh i tijelo naroda; i preusmjeravaju i troše energiju naroda na partijska viđenja i ciljeve.
Naravoučenije: koja god partija ili pojedinac učini otklon od SPC, odvodi narod u lutanje i niko neće znati kuda to ide i kako završava.
Partija koja želi da vodi narod, treba da ima članove koji skreno vjeruju u Gospoda, a što će i kako će, već će im se dati odozgo.