Маројевићу „Меша Селимовић”
1 min read
фото: Лагуна
Игор Маројевић добитник је награде „Меша Селимовић”, за роман „Остаци света” у издању београдске „Дерете”. Ово признање „Вечерње новости” додељују 33. пут, а јуче је на страницама овог дневног листа завршено гласање Великог жирија књижевних критичара за књигу године.
Своје изборе, као и прошле године, дало је 60 истакнутих књижевних тумача. Сваки критичар издвојио је по пет дела из пера савремених домаћих аутора, објављених у прошлој години, уз кратка образложења. Притом, исти писац не може да добије награду два пута.
Према речима Драгана Богутовића, уз Огњена Лакићевића, оснивача награде „Меша Селимовић”, дугогодишњег новинара и уредника рубрике Културе „Новости”, који се обратио онлајн, чланови жирија овог признања, који припадају веома различитим генерацијама, а заговорници су различитих књижевних поетика и долазе из 25 места и градова, овога пута издојили су 128 наслова. Убедљиво је, са 27 гласова, победио роман „Остаци света”, Игора Маројевића.
Према Богутовићевим речима, на другом месту нашао се роман Драгана Стојановића „Тамна пучина”, у издању Дома културе „Студентски град”, са 13 гласова, а на трећем месту су „Критички описи” Марка Недића, у издању новосадске „Академске књиге”, са 12 гласова. На четвртом месту је књига Радивоја Микића „Текст иза текста”, у издању краљевачке „Повеље”, са девет гласова.
На петом месту, са по 7 гласова, нашле су се књиге: „О светлости старијој од несреће”, Александра Јоановића, у издању Института за књижевност и уметност, „Галгал” Злате Коцић, у издању Народна библиотеке „Стефан Првовенчани”, „Давид против отужног злодуха” Предрага Марковића, у издању „Солариса” и „То мора да сам такође ја” Саше Радојчића, у издању „Архипелага”.
За књигу Игора Маројевића гласали су Стојан Ђорђић, Младен Весковић, Бојана Стојановић Пантовић, Слађана Илић, Зоран Богнар, Срба Игњатовић, Милош Петковић, Мирослав Радоњић, Владимир Б. Перић, Даница Андрејевић, Ненад Шапоња, Мићо Цвијетић, Виктор Шкорић, Добривоје Станојевић, Миле Тасић, Немања Вељовић Суброса, Зоран Јеремић, и други.
Награђени аутор нагласио је да амбивалетност према наградама и признањима може бити урођена или стечена, али да је она сведена на минимум када је реч о ономе које носи име Меше Селимовића, творца филозофског ремек-дела „Дервиш и смрт”, каквих нема много у нашој култури. Такође, Маројевић је нагласио да је ово признање „Вечерњих новости” најдемократскије, чиме је додатно умањена поменута могућа амбивалентност према награђивању.