ИН4С

ИН4С портал

Марковића жуља уједињење: Још има оних који славе 1918

1 min read
Они који би славили Подгоричку скупштину и данас би се на сличан начин обрачунали са црногорском државношћу, ударајући прво у темеље парламентаризма, поручио је премијер Душко Марковић.

Душко Марковић

Они који би славили Подгоричку скупштину и данас би се на сличан начин обрачунали са црногорском државношћу, ударајући прво у темеље парламентаризма, поручио је премијер Душко Марковић.

Он је током обиљежавања Дана парламентаризма на Цетињу подсјетио како се ових дана навршава вијек од одржавања Подгоричке скупштине, наводећи “како и данас међу нама има оних који желе да славе тај датум, величајући на тај начин заправо нестанак црногорске државе”.

Иза тога стоји јасна порука да би се они и данас, кад би им могло бити, на сличан начин обрачунали са црногорском државношћу, ударајући прво у темеље парламентаризма. Зато сматрам да је одбрана духа парламентаризма у Црној Гори у суштини одбрана државне постојаности. Надам се да смо сви заједно савладали ту демократску лекцију – да се држава не чува и унапређује јуришањем на зграду Парламента, баш као ни бојктовањем парламентарног живота. Напротив! У том смислу, и са овог мјеста и овим свечаним поводом, упућујем апел свим актерима политичког живота у нашој земљи да то никада више не сметну с ума, рекао је Марковић.

Он је саопштио да је парламент мјесто коегзистенције различитих политичких култура, а да његов плурализам има способност да рашири наше видике, обезбјеђујући квалитет који ниједан аутономни систем политичке вриједности не може омогућити приликом доношења одлука.

-А одлуке наше Скупштине заједничка су потреба свих грађана Црне Горе: Црногораца, Срба, Албанаца, Бошњака, Муслимана, Хрвата, и свих других. Желим и овдје да нагласим да је још од 1878, кад је Црна Гора потврђена као вишенационална и мултиконфесионална, положај мањинских народа и њихова пуна слобода уређен са више сензибилитета, него што је то био случај у окружењу, па и у развијеним европским државама. То је и тада – свједоче хроничари тога времена – високо уздизало међународни углед и позицију Црне Горе, рекао је премијер.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

9 thoughts on “Марковића жуља уједињење: Још има оних који славе 1918

  1. Mrak, mrak totalni je mrak. Sve teevizije su upregnute u besomučnupropagandu. RTCG je postao najgora Bastilja. A1 , 777 zdušno pomažu.

  2. Poštovani posjetioci Portala IN4S, za čije interese 35 biranih crnogorskih oficira i vojnika, mimo većinske volje i bez narodne odluke, igraju upravo ovih dana najopasnije ratne igre na samoj granici najveće vojne sile na svijetu – Rusije i na krvavom razbojištu, na Kosovu. ( I Avganistan, naravno, ali je to trenuto van datog konteksta!?) Koliko je to majki koje spremaju dušu za, ne daj veliki Bože i današnji Svetitelji, crne slutnje, koliko sestara, koliko djece, koliko braće, rodbine i prijatelja – na stotine u malenoj, ali u odbrani sopstvenog ponosa ( još uvijek ) velikoj Crnoj Gori. Je li zbog toga Crna Gora uz teški rizik od bratske samopogibije, postala nezavisna i suverena – da niko od domaćih slugu, niti od stranih gospodara, njen narod, njene majke i očeve, njene kolijevke i grobove časne, niko, ama baš niko, ne pita ama ništa i ni za šta i ni o čemu!? “… Provedri mi više Gore Crne, otklon od nje munje i gromove i smušeni oblak gradonosni !” – npisah i citirah latinicom da razumiju i oni koji su, kukale im zore, ЗАБОРАВИЛИ И ПОТИСЛИ – ЋИРИЛИЦУ !!!

    1. Хахахаха.,велика ЦГ!?Је ли нолико имаш година?Ајде ,сад прво се сконцентриши па пробај поново.

  3. „како и данас међу нама има оних који желе да славе тај датум, величајући на тај начин заправо нестанак црногорске државе“.

    Rijecju, po…….

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!