ИН4С

ИН4С портал

Мараш: Тешко да се избори могу спровести на законит начин

1 min read

Предстојећи парламентарни избори тешко могу бити одржани на законит начин због чињенице да нове личне карте грађана Црне Горе нису биометријске, а што је услов по Закону о избору одборника и посланика како би се бирач идентификовао коришћењем електронског уређаја за идентификацију бирача, оцијенио је Вук Мараш, директор Мониторинг програма у МАНС-у.

Он је навео да током прошлонедељне посјете екперата француске компаније Сафран која је испоручила АФИС систем МУП-у коначно је потврђено да постојеће нове личне карте црногорских грађана нису биометријске, јер не садрже ни једну биометријску компоненту – односно чип са биометријским подацима.

“Наиме, према опште-прихваћеним дефиницијама које су доступне свим грађанима, као биометријски лични документ сматра се онај документ који у себи садржи чип на којем се, у електронској форми, налази неки од биометријских података – фотографија лица, отисак прста или чак и фотографија рожњаче ока”, истакао је Мараш и додао да уношење биометријских података у електронској форми у нечију личну карту служи првенствено као заштита од фалсификовања тог документа.

“Биометријске податке грађана преузимају надлежни органи коришћењем одговарајуће, напредне технике, складиште их у сопствене системе и учитавају на чип документа, што значајно смањује могућност да се исти фалсификује од стране неког трећег лица”, каже он.

Према његовим ријечима, поједине тврдње које су се могле чути у јавности како тзв. МРЗ код који црногорска лична карта садржи представља биометријски податак нетачне су и ради се о елементарном непознавању проблематике.

“МРЗ код је машински читљиви код чија је примарна функција да убрза обраду пасоша на аеродромима и граничним прелазима на којима постоји огромна циркулација путника, те да смањи могућност људске грешке код уноса података из докумената, који се прије настанка МРЗ кода радио ручно. Тако МРЗ код не садржи ни један од биометријских података – електронску фотографију или отисак прста, односно скенирањем МРЗ кода се не може добити било који биометријски податак”, наводи директор Мониторинг програма у МАНС-у.

Такође, он истиче да потврда да црногорске нове личне карте нису биометријске ставила је под сумњу законитост предстојећих парламентарних избора, не само у дијелу фалсификовања личних карата, већ и због чињенице да највећи број грађана, који посједују само нову личну карту а не и пасош, коришћењем тог документа, по Закону, не би смјели да гласају.

МУП све ово вријеме варао грађане

Иако данас ни један од бивших министара унутрашњих послова од 2007. када су нове личне карте уведене, не спори чињеницу да се ради о документу који не садржи биометријске податке, чињеница је да је управо МУП све ово вријеме варао црногорске грађане и укупну јавност доводио у заблуду тврдећи да се ради о биометријским личним картама. Довољно је извршити увид у сва акта МУП-а од тог периода до данас – од промотивних брошура које су коришћене да се грађанима представе нове личне карте, до разних правних аката – да се види како је МУП цијело вријеме инсистирао на неистини да црногорски грађани имају биометријске личне карте, стоји у Марашевом саопштењу.

Према Закону о избору одборника и посланика, члан 80, бирач ‘свој идентитет доказује биометријском личном картом или пасошем’ а истим чланом прописује се и да ‘бирач не може гласати без подношења доказа о свом идентитету’. На овај начин, идентификација бирача путем нове личне карте није могућа, јер се не ради о биометријском документу, па самим тим постоји огроман простор за фалсификовање личних карата”, оцијеио је он.

Мараш закључује да је управо могућност фалсификовања нових личних карата које нису биометријске кључни проблем у цијелом овом случају, те да је овакве обичне пластичне личне карте неупоредиво лакше фалсификовати од биометријских, што у комбинацији са нетачним и неажурним бирачким списком отвара простор за огомне манипулације изборним резултатом и слободном вољом грађана на предстојећим парламентарним изборима. Такође, према његовим ријечима, уколико је личне карте могуће лако фалсификовати, а свједоци смо да јесте, постоји вјероватноћа да се на предстојећим изборима појави велики број бирача фантома, дупликата и оних који планирају да гласају умјесто преминулих грађана, како би незаконито утицали на изборни резултат.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

1 thoughts on “Мараш: Тешко да се избори могу спровести на законит начин

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<