ИН4С

ИН4С портал

МАНС: Влада задужила Црну Гору више од милијарде евра без сагласности Скупштине

1 min read
МАНС већ дуго упозорава да Влада земљу енормно задужује, а терет такве погубне политике пребацује на грађане, јер им 'удара по џепу' кроз разна повећања пореза, замрзавање пензија, укидање накнада.

Влада Црне Горе се годинама понаша као да државни парламент уопште не постоји, а најновија одлука Уставног суда, који је поништио одредбу Закона о буџету и фискалној одговорности према којој се могла задуживати без сагласности Скупштине, поново отвара питање ко ће одговарати за досадашње незаконите поступке, саопштили су из МАНС-а.

„И то не само када је ријеч о стихијском и неодговорном позајмљивању новца код домаћих и иностраних банака по веома неповољним условима и без сагласности парламента, већ и за низ других незаконитих одлука које су такође оборене пред Уставним судом, попут оне о увођењу такси на гориво, а чији су цех из својих новчаника платили грађани Црне Горе,“ напоменули су из МАНС-а.

За прекорачење нико није одговарао

„МАНС већ дуго упозорава да Влада земљу енормно задужује, а терет такве погубне политике пребацује на грађане, јер им ‘удара по џепу’ кроз разна повећања пореза, увођење такси, замрзавање пензија, укидање накнада.

У прилог неконтролисаном задуживању најбоље говори податак да је од 2009. до 2016. године Влада без сагласности Скупштине позајмила цијелу милијарду евра. У том периоду је годишњим буџетима пројектовала задужења од укупно 2,2 милијарде, а задужила се 3,3 милијарде евра.

За та прекорачења Влада није тражила сагласност Скупштине, нити је због тога било ко одговарао, док је са друге стране и највећи број представника законодавног дома ‘забијао главу у пијесак’, па смо тако дошли до ситуације да јавни дуг земље рапидно расте, а да се грађанима уводе нови намети,“ истичу из МАНС-а.

Тужилаштво никада није процесуирало додјелу државне помоћи Првој банци и Дерипаски

Они су напоменули да ће од наредне године ПДВ бити увећан на 21 одсто, „што ће сасвим сигурно увећати цијене енергената и укупне трошкове живота, посебно најрањивијим категоријама становништва, што би могао бити само увод, јер Влада пројектује да у наредним годинама ‘рупе’ у државној каси пуни репрограмом постојећих дугова и новим задуживањима, па је у петогодишњем периоду планирала да позајми 2,6 милијарди евра“.

„МАНС подсјећа да је огроман минус у јавним финансијама узрокован дугогодишњим вођењем државне политике доминантно у приватном, а не јавном интересу. Наиме, прва већа задуживања почела су од државне помоћи Првој банци Аца Ђукановића, брата бившег премијера Мила Ђукановића, а настављена Комбинатом алуминијума и помоћи тадашњем власнику, руском Олигарху Олегу Дерипаски,“ нагласили су из МАНС-а и истакли:

„Тужилаштво никада није процесуирало случајеве додјеле државне помоћи Првој банци и КАП-у, али ни многих других у којима су десетине милиона евра новца црногорских грађана од њих отете и они опљачкани.

Такође, и Владина политика у пореској политици, којом се максимално штитио приватни тајкунски бизнис, а не јавни интерес, па је порески дуг нагомилан на преко 700 милиона евра, значајно је утицала на потребу задуживања, али ни због тога такве беспризорне политике нико није одговарао ни политички нити кривично.

На крају, МАНС указује да је у Закону о буџету и фискалној одговорности, поред одредбе коју је укинуо Уставни суд, потребно ревидирати и одредбу о преусмјеравању буџетских средстава, јер је управо захваљујући њој, Влада у пракси увећавала поједине буџетске линије, укључујући оне о кредитима и каматама, без икаквих ограничења.“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *