ИН4С

ИН4С портал

МАНС: Широко критикован закон не заслужује другу шансу

1 min read
Предложене измјене закона би омогућиле Влади проглашавање докумената тајним уколико би њихово објављивање утицало на “остваривање функције органа”. На тај начин би се ограничила и могућност контролисања начина на који државни органи проглашавају податке тајним.
mans-logo

МАНС, лого

Заједно са МАНС-ом, својим партнером у Црној Гори, Transparency International још једном понавља своје противљење неуставним измјенама и допунама Закона о тајности података, које би довеле до подривања закона о слободи приступа информацијама и напора у борби против корупције у Црној Гори.

Из МАНС-а подсјећају да је Влада већ једном повукла нацрт закона у марту ове године, након критика 25 црногорских невладиних организација.

Влада сада предлаже “јавну расправу” о нацрту закона са идентичним текстом као онај који је недавно повукла из скупштинске процедуре. Планирано је да се предложена јавна расправа одржи у виду једног округлог стола 9. јула 2019. годин

Предложене измјене закона би омогућиле Влади проглашавање докумената тајним уколико би њихово објављивање утицало на “остваривање функције органа”. На тај начин би се ограничила и могућност контролисања начина на који државни органи проглашавају податке тајним.

“Овако дрзак потез Владе Црне Горе да прогура овај закон организовањем наводне јавне расправе је циничан и злонамјеран,” казала је Делиа Фереира Рубио, предсједавајућа Transparency International.

“Као што смо већ истакли, не смије се ни под којим условом законом омогућити да Владина агенција ради на корумпиран начин под велом тајни.”

У свом задњем извјештају о Црној Гори, Европска комисија наводи да приоритет Црне Горе треба да буде промјена растућег тренда проглашавања података тајним од стране јавних институција, имајући у виду да то спрјечава ефикасан надзор од стране цивилног друштва.

“Нема сумње да је Влада предложила ове измјене закона како би сакрила корупцију,” казала је Вања Ћаловић Марковић, извршна директорица МАНС-а.

Конкретне судске пресуде су већ потврдиле праксу проглашавања информација тајним у циљу прикривања коруптивних радњи. Црногорска јавност има Уставом загарантовано право на приступ информацијама у посједу државних органа. Упркос јасним препорукама да унаприједи приступ информацијама од јавног значаја, Влада спроводи реформе уназад и све више ограничава цивилно друштво и медије. Све ово се дешава у заробљеној држави у којој иста елита влада преко 30 година.”

Transparency International и МАНС инсистирају да се дјелови закона који су у супротности са Уставом Црне Горе и Владиним обавезама у склопу међународних уговора уклоне из нацрта закона. Свака јавна консултација о измјенама и допунама закона треба да буде детаљно спроведена са циљем да се омогући највеће могуће учешће.

Прочитајте још:

Полиција ускраћује податке о забрани уласка српским интелектуалцима у Црну Гору

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “МАНС: Широко критикован закон не заслужује другу шансу

  1. Zanimljivo je kako MANS diže „larmu“ oko ovih zakona o slobodnom pristupu informacijama, što je legitimno i sporno, ali ne progovara ni riječ o ovom sramnom predlogu Zakona o slobodi vjeroispovijesti? Znam da će neki reći da to nije u domenu njihovog interesovanja, ali ne slažem se , ima li životnijeg i aktuelnijeg pitanja od prava svojine i namjere države da dekretom preuzme nečiju kompletnu imovinu? MANS, izjasnite se!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *