МАНС: Радуловић се сакрио након што је Унеско разоткрио све његове лажи
1 min read
Павле Радуловић
Из МАНС-а је саопштено како министар одрживог развоја и туризма, Павле Радуловић, ни након неколико дана од објављивања извјештаја Унеско мисије који третира питање изградње аутопута у кориту Таре није нашао за сходно да реагује и јавности предочи своје виђење поразних оцјена из извјештаја.
У МАНС-у сматрају да дио одговора на питање „Гдје је Павле Радуловић?“ можда лежи у чињеници да Унеско-в извјештај демантује више његових изјава у вези са стањем на ријеци Тари.
,,Закључак мисије која је крајем прошле године боравила у Црној Гори и том приликом обишла градилиште аутопута у близини Матешева је да су изградња мостова преко Таре и експлоатација и одлагање шљунка и пијеска озбиљно девастирали корито Таре, у овом дијелу заштићене програмом „Човјек и биосфер,,“,наводи се у саопштењу.
Подсјећамо, министар је у више наврата тврдио да се на Тари не дешава ништа необично, да се врше радови у „транзиционој зони ријеке“ и да ће извјештај мисије Унеско бити у реду. Тако је, говоривши на прес конференцији у новембру прошле године, рекао да је разговарао са учесницима мисије и „видио њихову реакцију на лицу мјеста“, инсинуирајући да је иста била позитивна. Ипак, у извјештају мисије наводи се да је при обиласку ријеке Таре у близини изградње аутопута евидентно да је подручје затрпано смећем и грађевинским материјалом, чак и изван градилишта.
Са друге стране, тврдио је да Тара није девастирана и да одлагање силног отпада и задирање грађевинских машина у корито ријеке нема никакав утицај на низводно стање Таре. Унеско је демантовао и ту изјаву министра, наводећи да се под хитно мора донијети процјена да ли вађење шљунка и одлагање отпада има утицаја на ријеку низводно.
Из МАНС-а додају да је Радуловић у континуитету тврдио да ће комплетна девастариана област око ријеке Таре бити санирана након окончања изградње аутоута. Ипак, Унеско у свом извјештају констатује да је јасно да ће неке посљедице радова бити видљиве и након завршетка изградње.
Иако је министар јавност увјеравао да све институције раде свој посао, и да су радови у више наврата били обустављени због непоштовања еколошких прописа, Унеско примјећује да праћење процјене утицаја на животну средину од стране надлежних није адекватно, а и да се резултати мониторинга извођачу и надзору радова не саопштавају у разумном року – чиме се пропушта прилика да се избјегне негативан утицај изградње аутопута.

Коначно, он је у једном од наступа изјавио да су чланови мисије похвалили однос надлежних према низводном дијелу ријеке, који је под дуплом међународном заштитом. Ипак, извјештај објављен прије неколико дана садржи јасне препоруке о неопходности изради процјене о утицају радова на низводни дио ријеке, као и хитно доношење плана који ће ублажити све негативне утицаје.
,,Црногорска јавност заслужује одговоре од министра Радуловића, кога овом приликом подсјећамо да је од стране грађана плаћен да са својим ресором води рачуна и о заштити животне средине. Унеско је констатовао све оно на шта су невладине организације мјесецима упозоравале, да су радови на изградњи аутопута узроковали девастацију обала и корита ријеке Таре“, поручују из ове организације.
За све то вријеме, како указује МАНС, Радуловић је са индигнацијом одбијао да преузме било какву одговорност, истовремено оптуживајући медије и НВО сектор да „дижу прашину“ због доласка мисије.
,,Сада, када је јасно ко је био у праву, јавност са правом очекује одговорност министара Радуловића“, закључили су.
Прочитајте још:
УРА: Унеско потврдио, Радуловић и ,,стручњаци“ бахато и примитивно уништили Тару

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

