ИН4С

ИН4С портал

МАНС: Блок 2 доминантно у интересу Ђукановића и А2А

1 min read
mans-logo

МАНС, лого

Цијена струје за грађане из нове термоелектране у Пљевљима ће значајно зависити од тога у којој мјери ће црногорска Влада моћи да се одупре настојањима власника Рудника угља да по што скупљој цијени продају угаљ, оцијенили су данас из МАНС-а. Они су нагласили да је Блок 2 доминантно у интересу премијеровог брата Аца Ђукановића и компаније А2А те да се ради о неприхватљивом приступу Владе, јер се оставља простор да се добит дефинише сходно интересима приватних фирми и појединаца. Из МАНС-а напомињу да би цијена струје морала порасти скоро четири пута да би изградња другог блока термоелектране била исплатива истичући да не само да није утврђена цијена изградње другог блока и познат модел финансирања инвестиције, већ на недвосмислен начин није ни потврђено да је пројекат уопште економски исплатив.  

Остатак саопштења МАНС-а преносимо у цјелости:

Влада је финалну одлуку о томе по којој ће цијени Рудник продавати угаљ и колико ће бити зарачуната маржа, оставио Електропривреди Црне Горе (ЕПЦГ) и Руднику, да је самостално договоре у даљим преговорима. Од висине марже ће зависити зарада Рудника, односно до које мјере ће бити задовољени приватни интерес компаније А2А и премијеровог брата Аца Ђукановића који су поред државе највећи акционари Рудника.

Маржа представља добит која Руднику остаје када из продајне цијене угља одбије трошкове производње. Није познато који проценат марже пљеваљска компанија тренутно зарачунава у цијену по којој продаје ЕПЦГ угаљ за потребе рада постојеће термоелектране, те да ли је заснована на тржишним принципима или не.

У студији изводљивости о изградњи другог блока термоелектране у Пљевљима, коју је за потребе ЕПЦГ израдила консултантска кућа Deloitte из Београда, извршена је пројекција производне цијене угља по којој би Рудник продавао руду за потребе рада нове термоелектране, која је даље увећана за маржу од 8 одсто и тако је добијена укупна продајна цијена угља.

Међутим, из студије јасно произилази да маржа од 8 одсто није финална, већ се наводи да ће „компаније ЕПЦГ и Рудник угља дефинисати коначну маржу у даљим преговорима“, што у пракси значи да двије компаније могу утврдити и већи износ од пројектованих 8 одсто, па би то директно повећало продајну цијену угља, а тиме утицало и на већу производну цијену струје из будуће термоелектране.

Када се има у виду да је ЕПЦГ у већинском државном власништву, док је Рудник угља приватна компанија у којој је појединачно највећи акционар италијанска А2А, док значајан удио власништва, тј. скоро 12 одсто има премијеров брат Ацо Ђукановић, јасно је да се ради о неприхватљивом приступу Владе, јер се фактички оставља простор да се добит дефинише сходно интересима приватних фирми и појединаца. Поред тога, Владин приступ је проблематичан јер истовремено доводи у питање укупне пројекције о цијени угља и електричне енергије приказаним у студији.

te pljevljaМАНС је већ указао да студија наводи да се мора смањити продајна цијена угља са око постојећих 25 еура по тони на око 17 еура до 2027. године да би пројекат другог блока био исплатив, а као главна мјера за смањење трошкова производње предвиђа се отпуштање запослених.

Тако студија пројектује да оптималан број запослених у Руднику угља у наредним годинама треба да буде 544 радника, уколико би се као основна механизација за експлоатацију руде користили камиони, односно 520 запослених ако би роторни багери били основне машине за процес производње.

Како подаци из финансијског извјештаја Рудника угља за 2015. годину показују да је на крају те године имао 935 запослених, то значи да ће без посла остати 391 радник, ако се компанија опредијели за коришћење камиона при експлоатацији, односно 415 радника уколико опрема за рад буду роторни багери.

Такође, МАНС је већ објавио да је студија показала да цијена струје мора порасти скоро четири пута, односно 376 одсто до 2040. године, да би изградња другог блока термоелектране била исплатива.

Скупштина Црне Горе у четвртак почиње расправу о одлуци о међудржавном споразуму са Чешком Републиком који би легализовао начин избора компаније Шкода Праха као најповољнијег понуђача за градњу нове термоелектране, иако још није усаглашен читав низ битних финансијских елемената инвестиције.

У том смислу, не само да није утврђена цијена изградње другог блока и познат модел финансирања инвестиције, већ на недвосмислен начин није ни потврђено да је пројекат уопште економски исплатив.

Упркос томе, Влада тражи од посланика Скупштине да унапријед подрже међудржавни споразум са Чесима, што још једном потврђује њен крајње проблематичан однос према пројекту који ће имати огроман утицај на све грађане Црне Горе кроз рачуне за струју, али и кроз огромне трошкове здравља и заштите животне средине који ће се издавајати из државне касе за те намјене.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *