ИН4С

ИН4С портал

Мали: Држава ће преузети на себе терет увођења нових каса, улагање између 3,5 и 4 милијарде

1 min read
Нови Закон о Фискализацији ступиће на снагу 1. јануара 2022. године, али према ријечима министра финансија, то неће представљати додатно оптерећење привреди.

Синиша Мали (Фото: Танјуг)

Нови Закон о Фискализацији ступиће на снагу 1. јануара 2022. године, али према ријечима министра финансија, то неће представљати додатно оптерећење привреди.

„Држава ће највећи део терета увођења тих каса преузети на себе, неће бити оптерећења за привреднике. То ће изаћи око 3,5 до 4 милијарде динара и веујемо да ће то улагање да се исплати“, поручио је данас министар финансија Синиша Мали, преноси Б92.

Како је додао, последње измене закона о фискализацији су биле 2012. године.

Закон о е-фактурама

Министар финансија осврнуо се на данашњој конференцији и на предстојећи закон о електронским фактурама.

„Очекујемо да ћемо у првом кварталу наредне године усвојити тај закон, исто са почетком примене од 1. јануара 2022. године. То је системско решење – неће бити папирних фактура и потписа, већ систем упаривања фактура, повећања уклањања неправилности и смањења учешћа сиве економије, убрзање повраћаја ПДВ-а…“, навео је Мали.

„Време се променило, променила се технологија од тада, пословно окружење…“, истакао је Мали, преноси Б92.

Он је подсјетио да је изашао први предлог о уређењу фискализације и увођењу нових фискалних каса.

„Жеља нам је да сваки рачун буде фискализован, да олакшамо рад Пореске управе, смањимо удео сиве економије у привреди, очекујемо да се закон ускоро нађе у јавној расправи, да се усвоји до краја године, а да са спровођењем кренемо следеће године“, закључио је министар.

Према објављеном нацрту овог закона на сајту Министарства финансија, пореским инспекторима биће омогућено да прате издавање рачуна и бележе неправилности, а то ће бити спроведено кроз коришћење додатног уређаја који ће трговци убудуће имати уз своје касе.

Овај документ дефинише електронски фискални уређај као хардверско и/или софтверско решење, које користи обвезник фискализације ради издавања фискалног рачуна и преноса података о фискалним рачунима у Систем за управљање фискализацијом Пореске управе, а који се састоји од једног процесора фискалних рачуна и једног или више електронских система за издавање рачуна, одобрених од стране Пореске управе, као и безбедносног елемента издатог од стране Пореске управе.

Процесор фискалних рачуна моћи ће да размењује податке са електронским системом за издавање рачуна и безбедносним елементом, анализира податке о прометима, форматира их као фискални рачун, ствара електронски потпис, прослеђује фискални рачун електронском систему за издавање рачуна, чува податке о прометима и преноси фискалне податке у поменути Систем за управљање фискализацијом Пореске управе.

Нацрт предвиђа да обвезник фискализације има право да се определи за врсту електронског фискалног уређаја који ће користити, и то:

1) електронски фискални уређај који користи сопствени процесор фискалних рачуна и који омогућава издавање фискалних рачуна чак и у случају привременог или трајног прекида интернет везе; и/или

2) електронски фискални уређај који користи процесор фискалних рачуна у Систему за управљање фискализацијом и који омогућава издавање фискалних рачуна искључиво кроз сталну интернет везу у реалном времену.

Уз то, предвиђа се читав низ података које ће фискални рачуни рачуни морати да имају, али и казне за непоштовање свих предвиђених прописа које варирају од 200.000 до два милиона динара, преноси Б92.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Мали: Држава ће преузети на себе терет увођења нових каса, улагање између 3,5 и 4 милијарде

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *