ИН4С

ИН4С портал

Мајка свих партија

1 min read
Сасвим упрошћено: партијаши желе систем у коме они добро живе и то на терет народа. Све остало је неважно.

никола пашић

Пише: Милан Миленковић

Прва српска партија, која је била модерна и која је поставила модел делања на политичкој сцени, јесте Радикална странка Николе Пашића, првог модерног[1] српског политичара. Била је то прва партија која је увукла сељачке масе у политику, прва у којој је технологија власти надмашила интересе државе и народа, прва која је била потпуно малограђанска по духи и вођству и прва која је предузела веома оштру пљачку буџета.[2]

Без Пашића и Радикалне странке, био би немогући аутогеноцид, који се догодио од 1915. до 1918. Сатирање преко Албаније, погибија преко 30 000 српских дечака од 15-16 година, поведених да буду регрутни потенцијал на неком новом фронту, сатирање оно мало ветерана, без смене и одмора, на Солунском фронту[3], ликвидација Аписа и преговарање са групом хрватских грађана, на челу са Трумбићем, која није била ни од кога овлашћена да преговара, о стварању некакве Краљевине СХС, као и послератне пљачке и стварање нове, буржоаске класе, која више никакве везе није имала са народом из ког је потекла.[4]

Што је најгоре, и остале странке су преузеле исти модел организације као Радикална странка, тако да се, између два светска рата, створила политичка сцена која је веома наликовала овој данашњој.

Прва послератна политичка организација, која је била „модерна“, у пашићевском смислу, јесте Социјалистичка партија Србије.[5] Доцније ју је надмашила Српска радикална странка, а данас коло води Српска напредна странка, која у себи садржи све мањкавости свих модерних српских партија.

Шта карактерише ове партије?

Оне су масовне, а не кадровске. Никада квалитет, или људски материјал нису били у питању, већ само број. Велики број није ту да би давао гласове на изборима (дешавало се, као на изборима 2001., да СРС добија дупло мање гласова, него што има чланова), већ да би се, пред масом, оставио утисак моћи. Наравно, велики број чланова чини да су интерперсоналне везе веома слабе и трају онолико колико траје заједнички интерес.

Ове странке окупљају махом клијентелистичке чланове, односно оне који се4 надају некаквој добити од странке. То подстиче лактање, потказивање и сталне ратове по одборима, по којима је в.д. стање више правило, него изузетак. Руководиоцима странака[6] то не да не смета, него чак користи, јер се тако регрутује најгори људски материјал, без кога модерна странка не може да опстане.

Овако постављена структура партије, са огромним чланством[7] мора да буде прикључена на буџет, јер су трошкови одржавања оваквих монстр-странака огромни и не могу се намирити из чланарина. При том је потпуно свеједно да ли ће неко моћи директно да исисава буџет, као владајућа странка, или ће то радити индиректно, наплаћујући гласове или кворум у Скупштини: лову опет исплаћује буџет, односно порески обвезници. Ништа другачије није ни на локалу. Својевремено је лист Велика Србија, гласило СРС, била штампана у енормном броју примерака и логично је претпоставити да је то штампање плаћала Општина Земун, а не Шешељ из свог џепа. Цеђење локалних буџета се не разликује од цеђења републичког, осим у цифрама. Испадање из власти (што се десило ДС-у, ДСС-у и СРС-у, на пример) тера те странке, са огромном инфраструктуром, а малим бирачким телом, да се продају властодршцу и тако се, индиректно, опет закаче на буџет. Ту никакву илузију не треба имати. Исто тако, буџет мора да покрије и, истина далеко мање, трошкове фантомских странака, које симулирају опозицију, а таквих у Србији, посебно међу „патриотама“, није мало. Срећа за пореске обвезнике је што се ради о ситним душама, тако да хиљаде евра завршава посао, уместо десетина и стотина хиљада.

Српске партије краси потпуно одсуство ма какве идеологије. Ни неолиберализам – у томе се не треба варати – није никаква идеологија, већ само пљачкашка техника. СНС је ултра модерна у том погледу: када би се ухватио члан председништва, а не обичан члан, који дрежди по штандовима, надајући се да ће му то донети посао, и на муке ставио, не би знао да каже коју идеологију има странка у којој је он високи функционер. Сва идеологија СНС-а је скуп пар идиотских парола, попут оне „Да живимо боље“, „Да идемо брже“ и слично. Испод површине такве деидеологизоване организације, крије се веома једноставна псеудоидеологија: да се напунимо на брзака, па да се разилазимо. То је, чак, веома слабо увијено и види се из авиона.

СПС, иако то изгледа другачије, никада није имао озбиљну идеологију. Програм, сасвим социјал-демократски по духу, који је написао Михаило Марковић, одбачен је истог дана кад је написан, а и сам аутор, неколико година касније.[8] Слободан Милошевић је хтео потпуну слободу деловања, а то идеологија не трпи. Нисам сигуран да данас у Србији постоји човек који би смео руку на пањ да стави да је Слоба био комуниста, или неко други да је био националиста. Он је, заправо, био технолог власти и ништа више, а то захтева одрешене руке, које идеологија везује. Чак је и Тита, кога можемо да замислимо као потпуног диктатора, обавезивала идеологија, јер ни помоћу највећег напора маште, не можемо да га замислимо као помотера капитализма и приватне својине. Владао је у оквиру одређених идеолошких постулата.

Природно чедо Слободана Милошевића и СПС-а јесте баш Ивица Дачић. Он је нужна, а не случајна појава у оквиру партијске праксе СПС-а. Иако је склон да, уочи избора, плачно слини за социјализмом, радничким правима, социјалном правдом, у свим осталим ситуацијама је то тип коме не би сметало да Србијом влада Иди Амин Дада, само да он има свој део колача. Таква му је и партија: редак је члан Главног одбора који није социјалиста поподне, а до подне је капиталиста, односно има своју фирму и у њој своје робље.

Другосрбијанске партије, у распону од агоничног ДС-а, до Чеде, Чанка и Бориса, а у овај хол великана ће се угурати и Јанковић, Радуловић и Јеремић, нема никакву идеологију. На месту где би требало да постоји идеологија, налазе се телефонски позиви из амбасада. Сва људскоправашка идеологија, као и идеологија неолиберализма, само су друго име за лично богаћење и разбијање народа и државе.

Све, дословно све, „патротске“ партије су, иако то крију и нерадо се о томе изјашњавају, заговорници тврдог капитализма и капитал-односа, што ће рећи да се Србин и сународник, у чије се име наводно води политика, потпуно препуштени хијенском капитализму.[9]

Ако и постоји нека идеологија у десничарским партијама, она је фрагментарна, неконсеквентна и клерикална. Тешко је поверовати да вође таквих организација не виде да та идеологија код Срба не пролази и да ће се вечито борити за цензус, те је прва, природна мисао, да су те и такве организације ту само да би заузимале место, односно спречиле да се појави нека озбиљна десница.

Посебно је, у погледу идеологије, занимљива Српска радикална странка, за коју су сви уверени да поседује некакву националистичку идеологију. Ако је идеологија дисквалификација, и то врло примитивна, политичких противника, производња и одгој проатлантских кадрова[10], глуматање и симулирање опозиције и власти, онда СРС има идеологију. Иначе, једина идеолошка одредница, коју би 90% чланова СРС-а могло да наведе је: Карлобаг-Огулин-Карловац-Вировитица. Даље од тога нико није ишао. Идеологија српског национализма, којом се Шешељ кити, није могућа, јер родољубље не може да буде идеологија, већ само партија може да цеди патриотизам за своје интересе и интересе људи који је воде.[11]

Било је, и биће, пребега из евроатлантских партија у евроатлантске партије, али за производњу прелетача из националиста у евроатлантске партије, највећи расадник је СРС. Сигуран сам да је више радикала збрисало у СНС, него што ДС има чланова.

Читава идеологија СРС је збир неколико парола које немају никаквог смисла, нити се могу у живот преточити, али необично годе уху лумпенпролетеријата, чији мозгови само до парола и добацују.

Дакле, све српске партије желе да сви живимо добро, да цвеће расте и да се деца весело играју. О томе какво друштвено уређење желе, који облик својине застпупају, какав однос имају према странцима, какву друштвену расподелу хоће…ви појма немате. Ова питања, која су и најважнија, потпуно су избачена из српског политичког живота. Сасвим упрошћено: партијаши желе систем у коме они добро живе и то на терет народа. Све остало је неважно.

[1] Овде појам „модерно“ треба схватити у Ничеовом кључу: „Модерност – гушим се у њеном трулом задаху“.

[2] Управо као данас: странка је имала своје „тајкуне“, преко којих је вршила пљачку, чији је подли врхунац лиферовање војсци, током ратова, опанака од картона и брашна помешаног с песком. Као и данас, лопови који су били у спрези са Пашићем и Радикалном странком, не само да нису били прислоњени уз колац, него су, после рата, постали угледни грађани. О јавним набавкама из тог доба, о муљању са хартијама од вредности и слично, могла би се посебна књига написати.

[3] Србија је, уз крајње напоре, током шест ратних година, мобилисала око 760 000 војника. На Солунски фронт је извела 120 000, а у Србију се вратило око 50 000, скупа са припадницима Југословенске дивизије, састављене од исељеника. Губитак од 14/15 војника није ништа друго него аутогеноцид.

[4] Један од доказа потпуног одсуства смисла за политику у Срба, јсте споменик Николи Пашићу, у центру Београда. Да се макар мало разуме политика, било би забрањено изговарање његовог имена.

[5] Доцније ћу објаснити зашто се СКЈ не може сматрати модерном партијом.

[6] У суштини, не постоје руководиоци, у конзервативном значењу те речи, већ постоји само вођа са пратњом, у којој је надшлихтавање олимпијска дисциплина.

[7] СНС има преко 600 000 чланова, а толико је имала и СРС на врхунцу моћи. Када би се сабрали сви чланови странака у Србији, испоставило би се да их има знатно више од чланова некадашњег СКЈ, који је, у Србији, имао око милион чланова. Исто тако, када би се сабрале све чланске карте издате од 1991. наовамо, испоставило би се да, због честог мењања партија, број чланских карата превазилази број становника Србије.

[8] СКЈ је имао све слабости које имају и ове партије о којима пишем, изузев једне: имао је идеологију. Превише сложену, неразумљиву и руководству партије, камо ли члановима, али је ипак имао. И, у свим битним аспектима, придржавао се те идеологије. На крају се распао не зато што су збрисали Словенци и Хрвати, већ зато што се више није хтела следити идеологија, хтеле су се одрешене руке за сваки заокрет.

[9] Занимљиво је да је Србија једна од ретких, ако не и једина земља у Европи, која нема конзервативне левичарске партије. Не треба, наравно, озбиљно узимати прокламације, односно тврдње СПС-а, или ДС-а да су левичарске партије, јер је њихова политичка пракса изразито десничарска. Овде је, у десничарење и антикомунизам, уложено превише пара, година и пропаганде, да би се дозволило да се формира нека комунистичка партија.

[10] Сви заборављају да су Тома Николић, Вучић, Александар Мартиновић и многи други кадрови Војислава Шешеља, што ће рећи да је, испод плашта национализма, у СРС одгајан искључиво лукративни тип политичара, који може да буде све, ако постоји новац који га покреће. Присталице СРС, бар оно мало што их није прешло у СНС, пребеге зову издајницима, не схватајући да је таква издаја, заправо, крајња консеквнца радикалског погледа на политику.

[11] Национализам, ако га, уз крајњи напор воље, схватимо као патриотизам, није идеологија, већ несвесни, природни одговор једног народа, или појединца, на изазове епохе. Када су наши стари јуришали на Мачков камен, или Кајмакчалан, нису имали појма да су националисти, већ су, сасвим испод прага свести, отмено служили традицији и слободарским тежњама српског народа, а да им ликови попут Шешеља уопште нису били потебни за то.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Мајка свих партија

  1. Одличан текст, само не бих се сложио с тим да је Тито био већи комуниста од Слобе, Тито је , макар несвесно, био промотер приватне својине јер је, како рече, чини ми се, Дејан Медаковић, био „велики потрошач“, капиталистичких симбола лагодног живота.

    А и не знам шта је „клерикална“ идеологија десних партија. Г. Миленковић је, као и увек, киван на Цркву, али у свом разочарењу, он не види да, у ствари, постоји само Црква и све друго. Дух Цркве и дух Скупштине (синедриона) . Симфоније и какофоније. Што пре српски народ то схвати, биће боље за њега. У Црној Гори су људи у прилици да то схвате брже од свих других…

    1. А и не знам шта је „клерикална“ идеологија десних партија. Г. Миленковић је, као и увек, киван на Цркву, али у свом разочарењу, он не види да, у ствари, постоји само Црква и све друго. Дух Цркве и дух Скупштине (синедриона) . Симфоније и какофоније.

      Извин`те, али ми се чини да знате шта је клерикална идеологија.

      1. Не, мислим да знам шта је „клерикално“, али не знам шта је „клерикална идеологија“. Тако да: чини Вам се, само. ?

  2. Puno kritizerstva,prepuno licnog nezadovoljstva svim i svacim.Ceo svet je u politickom smislu takav.Svi narodi su se nasankali u svojoj istoriji nekim svojom Pasicem.Neko vise neko manje.Ovde vidimo u ovom tekstu dosta gorcine,i ozlojedjenosti.Ima i analitike politickog prostora danas,ali i podcenjivanja naroda,drustva,drzave,lidera…Dakle ,ne moze biti idealnog nigde i nikad.Ispade pored svih mana ipak Broz sa prelaznom ocenom.Sloba nije bio nacionalista, ali je u teska vremena za Srbiju i Srbe bio dosledan u drzavotvornom smislu uz dosta gresaka.A sta bi bilo da je bio nacionalista po modelu ovog pisca teksta?I uopste koju bi to politiku vodio M.M u tim vremenima ,bas me zanima njegov odgovor,a i koje my je resenje za danasnji cirkus.Cirkus koji drma ceo svet.Onda kaze da Sloba nije bio ni komunista! Nije bio,naravno,ali je zadrzao radna mesta,rasprodaja u bescenje firmi nije bila,odrzao koliko toliko zajednicu Srbije I CG.A kakav to model komuniste bi hteo M.M?Slazem se dosta sa njim oko Pasica,a sta sa Karadjordjevicima u to vreme?

  3. +„Иштите најпре Царство Божије и правде његове, а све ће вам се друго додати“

    …“5. Божја реч, забележена у Светом Писму Божјем, учи нас да срећа и несрећа једнога човека,
    једне породице, потомства и друштва зависи од извршења или гажења моралног закона Божјег.
    Показао ти је (Господ), човјече, што је добро. И шта иште Господ од тебе осим да чиниш
    што је право и да љубиш милост и да ходиш смјерно с Богом својим (Михеј, 6, 8).
    6. Пре свега друштво почива на породици. А пород је од Бога. Дјеца, пород дар је од Њега
    (Пс. 127, 3). Он од нероткиње насељава кућу, учинивши је радосном мајком синовима (Пс. 113,
    9). Али и бездетност је од Бога. Ја ћу учинити да буду без дјеце, говори Господ колену
    Јефремову (Ос. 9, 12). Господ затвара материцу (I Сам. 1, 6). Од благослова Божјег дакле
    зависи пород, а од порода свако људско друштво.
    7. Породица је срећна где се родитељи не греше о закон Божји и где деца поштују родитеље
    своје. У том случају благослов је Божји на породици, и купа расте и напредује. Ако ли се
    родитељи огреше о закон Божји, и не покају се пре смрти, Бог походи гријехе отаца на синовима
    и на унуцима до трећег и четвртог колена (II Мојс. 34, 7). Због греха цара Саула погибоше му
    синови: Јонатан и Исвостеј, а унук му Мефивостеј, рођен хром у обе ноге, примаше храну са
    туђе трпезе (II Сам. 9). Цар Соломон згреши Богу и зло постиже сина његовог Ровоама, и би као
    проклетство на унуцима и праунуцима његовим. Но упоредо с тим дејствовао је и благослов
    Божји због Давида, оца Соломонова, те се династија продужаваше до краја…“

    …“1. Путник: Из твог излагања, Путовођо мој, ја сам разумео, да морални закон Божји има
    свеобухватљиву силу и власт над људским друштвом. Није ли тако?
    2. Путовођ: Тако је.
    3. Путник: Ако је тако, зашто онда старешине држава и вође народа у наше време говоре
    искључиво о привредним, економским и политичким интересима својих земаља и народа, а
    закон морални прећуткују као и да не постоји?
    4. Путовођ: Да говоре, говоре заиста, и то не од јуче него од пре стотину и више година;
    највише о томе говоре. Али се они не могу похвалити, да су решили та економска, привредна и
    политичка питања. Само су их отворили као три живе ране, на које непрестано ударају облоге и
    мелеме, али ране никако не зарастају. Јер први лек је за те ране примена и поштовање моралног
    закона Божјег.
    5. Путник: Али зар није на пример питање капитала и рада једно чисто техничко питање,
    изван домашаја и власти морала?
    6. Путовођ: Баш отуда је и настало то питање и антагонизам између капитала с једне стране
    и радне снаге с друге стране, што је пренебрегнута власт морала у односу човека према човеку.
    Јер то питање је пре свега погрешно постављено као питање безличног капитала и безличног
    рада, супротстављених као две немуште силе једна против друге. У самој ствари питање
    капитала и рада јесте питање човека и човека. А свако питање односа човека према човеку јесте
    питање моралне природе, које као такво подлеже моралном закону и регулише се моралним
    законом.
    7. Путник: Молио бих те, реци мало више о томе.
    8. Путовођ: Рекао је апостол Христов: Благословеније је давати него примати. А у Старом
    Завету пише: Подашна рука бива богатија. И још: Не одреци добра онима којима треба кад
    можеш учинити. Међутим, многи и многи људи презрели су и благослов и проклетство као
    нешто нестварно и почели су се безобзирно такмичити у стицању непотребне имовине, да су
    заиста навукли на себе и на децу своју и па имовину своју проклетство, место да милошћу и
    човекољубљем буду сејачи радости и добре воље међу браћом својом, они су постали натмурени
    сејачи злобе и огорчења. Место да се владају по моралном закону Божјем, они су почели
    доносити безбројне, економске, привредне, политичке и друге своје законе, засноване на својим
    материјалним и себичним интересима. Међутим, сав огромни збир тих закона нити је могао
    нити може заменити Декалог,десет Божјих заповести.
    9. Путник: Од чега зависе привредна питања једне земље?
    10. Путовођ: Од кише.
    11. Путник: Од чега још?
    12. Путовођ: Од здравља.
    13. Путник: Од чега још?
    14. Путовођ: Од мира и једнодушности. Ако суша убије летину, помор покоси народ и
    стоку, и ако међу људима нема мира и једнодушности, шта помажу све куле од теорије о
    привредним питањима? Шта сви привредни закони и регуле? Кишу пак и здравље даје Бог
    сходно вери, поштењу, правди и милости у једном народу, као што је речено.
    15. Путник: Но ти свакако не одричеш потребу бриге о производњи и размени добара?
    16. Путовођ: Ја не одричем ту бригу под условом да изнад ње стоји брига о моралном закону
    Божјем, о његовој сувереној важности при производњи и размени. Иначе сва техничка вештина
    људска у том погледу без моралног закона личила би на вешто саграђену лађу без компаса. И
    као што лађа без компаса мора да лута по океану тако мора да лута и највештије организовано
    друштво људско без моралног закона Божјег.
    17. Путник: А како треба схватити политичке законе једне земље?
    18. Путовођ: Не постоје никакви политички закони; постоји само морални закон Божји.
    Постоји и политичко уређење једне земље, са уредбама, правилима, прописима и параграфима,
    — уређење које може бити благословено или проклето према томе да ли је оно засновано на
    вољи Божјој и сагласно са моралним законом Божјим или није. Ако јесте, онда је политичко
    уређење дотичне земље благословено; ако ли није, онда је проклето. У првом случају политика
    се може назвати добром, у другом кобном. Јер у првом случају Бог, као Законодавац моралног
    закона, по Своме светом обећању, штитиће ту земљу од глади, помора, земљотреса, потопа,
    револуције, и рата; од гусеница, црви и змија, зверова, и свих недаћа и зала. И дароваће род
    земљи и стоци, мир и спокојство, ситост и радост, здравље и обиље сваког добра међу људима.
    У другом случају пак, Бог као Чувар Свога закона, попустиће сваку беду, муку и невољу на
    земљу, сушу и неродицу, болест и страх, неслогу и страхоту, земљотрес и буну, мач и ропство.
    Зато се она прва политика може назвати добром, а ова друга кобном. Тако је речено и проречено
    и на безбројним примерима из историје и искуства посведочено.
    19. Путник: Али наш савремени живот је постао врло сложен, због чега су настали укрштени
    интереси људи и избили многи проблеми, као: проблем брака, проблем васпитања деце,
    проблем издржавања сиротиње, па проблеми културног рада и народне одбране, и тако редом.
    20. Путовођ: Видим ја и сам, да је у модерно време све доведено у питање и све постало
    „проблематично“, тј. неизвесно и неодређено. Но није то дошло због сложености савременог
    живота; то никако. Вода у малом поточићу тече наниже и испарава навише исто као у дубокој
    реци. Тако је и у животу малог и великог друштва људског: морални закон Божји безусловно је
    у пуној важности и сили како у најмањем тако и у највећем друштву људском.
    21. Путник: Како дакле мислиш да се могу решити сукоби интереса и множина разних
    питања и проблема у садашњем животу?
    22. Путовођ: Па они су давно давним решени мудрошћу Онога, који нас је створио и који
    нам је открио своју вољу и показао пут живота кроз Свој морални закон. У Његовом присуству
    бива све што бива. Он је присутан браку. Он је исказао смисао брака. Он благосиља брак. Он је
    присутан васпитању деце. Он љуби и благосиља децу. Он гледа у препуну шаку богаташа и у
    празну шаку сиромаха. Он види срце и једног и другог, и слуша како ће они један другог
    ословити. Он посматра људска дела, названа културом, и цени унутарње побуде истих, и сходно
    тим побудама решава да ли да их одржи или уништи, благослови или прокуне. Он је присутан
    оружању народа за одбрану, и мери поуздање народа и народних вођа у себе или у Њега. Речју,
    Он је дао један закон за све људе и све прилике, и на основу тога закона суди и пресуђује сва
    питања и све односе људи.
    23. Путник: Кад је све тако просто и јасно, одкуда је онда произашла садашња сумња у све,
    збрка у свему, страх од свега и довођење у питање свега и свачега?
    24. Путовођ: Зар ти то још није јасно? Отуда што су охоли и маловерни људи уклонили са
    лађе живота компас — а то је морални закон Божји — и на место њега стали давати правац тој
    лађи свак према своме малом разуму и према великим жељама срца свога. Мали разум као
    варница распаљује велике жеље, а велике жеље опет заглушују и угушују мали разум…“

    идеолошки тип, подофицира хедонисте

    JBT,

    Еугеника
    https://www.youtube.com/watch?v=FHFf7NIwOHQ

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *