”Луштица – земља маслина, земља гомила, земља православља”

Излагање Горана Комара на представљању књиге ”Луштица – земља маслина, земља гомила, земља православља”, изговорено у манастиру Ваведења пресвете Богородице – Жањице, 24. августа 2007. године.
***
Чини се да су старине овога полуострва древне колико њена култура маслина, а изгледа, како су до сада ископаване, да леже уз обални руб Луштице, на Арзи, Жањицу, Росама, па све до средњевјековног немањићког лаварума Михољске Превлаке. И није овако истакнута маслина насловом књиге да покаже физичку, него културну карактеристику земље, и да покаже да ова земља није истражена иако у њој мора лежати концентрат културног наслијеђа Медитерана. А тек потом овдје ће се изнаћи култура обредних гомила које су распростиране дуж сеоских мргина и по хумцима луштичким, тамо гдје ће се подићи прве црквене зграде на обали и гори. У Луштици, као да је и средњи вијек испуњен хришћанским наслијеђем и биљезима више него ли је то наспрамни новски и херцеговачки дио Боке, а све што до данас лежи у бокешким архивима и архивима Цркве говори о древности њенога становништва које у фамилијарним агрегатима полуострва нису помјерили млетачко – турски ратови 17. и 18. вијека.
Луштица тиме личи на Грбаљ и околне предјеле Михољског збора. Зато је она драгоцјена за историју Срба и историју Боке, она чини у физичком трајању њених братстава, илустрацију старе, унутрашње Боке и ми који исписујемо историју овога краја прихватамо и наметане оквире разговора кроатоцентричних писаца који у Задру и Београду штампају дјела о старој и новој Боки. Ми кажемо: Ево старе Боке. Ма она говори обличјем древног светоникољског саборишта у Радованићима, древношћу црквених зграда у Жањицама или Росама. Она говори именима њених свештеника калуђера Романа 1431, ђакона Петра 1438, попа Ратка 1443, калуђера Евфросија 1447, попа Остоје, попа Ђура сина попа Владислава, свештеника Брајана 1548, попа Рада 1584, попа Марка Марковца 1601, двојица калуђера у Росама 1660, калуђера Петровића у вријеме Кандијског рата и многих других чија свијетла имена ова књига исписује, како би показали непрекидност црковне православне традиције Луштице од доба разура превлачке лавре до свршетка Млетачке републике.
Непрекидно, дакле, историјски посвједочено, у овој земљи служена је православна литургија, а она је била изложена ударима Милосрдног анђела од разгона који је овдје учинио Стефаница Црнојевић до у високи 19. вијек. Историја казује да је Црнојевић за„пацификацију“ Грбља и околних земаља стекао царину, солане, кућу у Котору, титулу капетана Горње Зете и млетачко грађанство уз шест стотина дуката и по два сокола. Он се децембра 1451. обавезао да одмах проведе пацификацију Грбља и околних подручја. Читаво житељство Михољског збора стало је у овоме рату уз деспота Стефана Лазаревића. До љета 1452. разаран је Грбаљ, а луштички збјег обрео се у Конавлима. И тада, када признаје млетачку власт у разуру 1452., Луштица живи правилним и пуним обичајним животом и уздржава свој Збор, њени житељи купују једрењаке у Котору, губе своја сона поља, ма снажно ово морем осољено парче Јадрана уздржавају да корача ходом древних отаца Источне цркве, мени се чини у размјерама великог подвига. Допустите само да кажем, у вријеме разура Грбља, бискуп Котора није био било ко. Стајао је на челу бискупије Марин Контарено припадник једне од неколико најплеменитијих и највиђенијих кућа у Венецији која је давала и дуждеве. Баш је управљао од 1429 до 1453. Био је учесник Сабора у Фиренци, а када се вратио у Котор посветио се раду на Унији. Био је посредник у разговорима са Црнојевићем око пацификације српске земље. Мало након уништења Превлаке, бискуп се повукао. Ја вјерујем да је онај Друшко којега Бокељи памте тровао братство превлачко, али, како то код нас бива, могуће, указујемо на личност мањега формата.
Луштица се помиње у неким фалсификованим повељама у средњему вијеку, али овдје желим скренути пажњу на једну чији је препис метнут у „Кратки опис Зете и Црне Горе“ из друге половине 18. вијека. Овдје је могуће, а повеља је значајна због одређених елемената вјеродостојности са језичких карактеристика, свечане аренге, владарске титуле, да оцртава подручје светомихољске лавре. У документу је ријеч о неком од синова Стефана Првовјенчаног. Такође, желим указати на пергамену зетског епископа Јефтимија из 15. вијека која носи пресуду у спору Луштичана (Клинци), а коју помињу и епископ Герасим и Младен Црногорчевић. Моја испитивања код насљедника кап. Васа Кршанца који ју је чувао у 19. вијеку нису дала резултата.
Gospodine Komar htio bih Vas nestp zamoliti jer ste istrazivac i poznavalc istorije Boke pa me interesuje sledece: iznad manastira Stanjevic i Pobora nalazi se utvrdjenje Djurdjevac,to je omanje utvrdjenje srednjevjekovno,kada je Vencija okupiala prim orje a samim tim i Grbalj,to je i zvanicno utvrdila sa srpskim despotom Stefanom Visokim u ta davna vremena u Vucitrn,bi medjutim sudjeno mda ovo utvrdjenje Djurdjevac po Grbalj odigra mracnu ulogu,Grbljani koji su se najasnije sjecali a tako je i danas slave srpske drzave,stalno su se bunili protiv mlecica.
Upravo u ovo utvrdjenje Djurdjevac,dovede ih na prevari Stefan Crnojevic,zetski vladar,zatim razoruza 80 najvidjenijih ljudi i dade da se vezu.
Mlecici mu za tu krvavu ulogu ustupise u Kotor kucu i godisnju platu 600 dukata kao i naimenovanje za generalnog kapetana Zete,a zato mlecici poubijase sve ove vredne ljude,sve sumnjive bacise u tamnicu ili protjerase.
Odmash iza ovoga je utvrdjenje sruseno,da li da ih ne podsjeca na izdaju ili strasni zlocin ,to ionako vise nije vazno.
Dali o ovome nesto znate vise.
Pozdrav Nikola Zec Frankfurt