Лондон изручује Москви одбегле олигархе
1 min read
Међу одбеглим руским олигарсима у Великој Британији завладала је паника након што је та земља показала спремност да Русији изручи тајкуне, који су оптужени или у одсуству осуђени пред руским правосуђем.
Британски судови су раније одбијали захтеве Москве о екстрадицији руских богаташа, образлажући своју одлуку „нехуманим условима“ у руским затворима. Русија је, међутим, британском правосуђу „избила из руку“ овај аргумент, након што је руско државно тужилаштво доставило филм о новом московском затвору, у ком затвореници-богаташи имају све удобности – од теретане до фризерског салона и чак могућности да наручују храну из ресторана.
На основу овог доказа, Британцима није преостало ништа друго него да констатују да су се „услови у руским затворима променили“ и да су они сада „у складу са захтевима Конвенције о људским правима“.
У Лондону данас живи велики број оних Руса који су у дивљој транзицији почетком деведесетих за ситан новац на намештеним тендерима покуповали гигантске компаније из Совјетског Савеза и потом, преко офшор рачуна и швајцарских банака, из земље износили милијарде.
Према неким проценама, тајкуни су за две деценије у офшор зоне пренели око 2.000 милијарди долара, што је равно штети коју је Русија претрпела у Другом светском рату. Због тога су морали завршити у затвору или егзилу.
Испоставило се, међутим, да Запад не примењује своје законе на руске олигархе и не мари за порекло њиховог новца. Тако су руски олигарси добар део свог капитала пребацили у Велику Британију. Тамо су покуповали скупоцене виле, фудбалске клубове, медије и развили нове бизнисе, а своје биографије су „накитили“ причама да су у Русији политички прогањани.
Добили су политички азил, а самим тим и гаранције да неће бити испоручени Москви. Велика Британија је, међутим, сада спремна да преиспита своје позиције о овом питању, па су сада веће шансе да ће олигархе, ипак, стићи рука правде.
Цела прича је заправо добила обрт у мају ове године када је Вестминстерски Магистратски суд разматрао случај изручења Украјинца Игора Кононкова, који је у Русији оптужен за проневеру у казахстанској БТА банци. Аргумент његовог адвоката је био да изручење мора бити заустављено због лоших услова у руским затворима. Али, догодило се нешто што је било изненађење за све.
Први пут, Русија је пружила гаранције британском суду по питању услова у затвору, у ком би оптужени банкар служио казну по повратку у земљу. Ове гаранције су биле прихваћене. Главни судија и британски експерт професор Морган, након што су погледали филм о новом московском затвору, били су задивљени и констатовали су да таквих затвора нема чак ни у Британији. Међутим, Кононко се ипак на крају извукао.
Његово изручење је одбијено јер су Британци дошли до закључка да у случају повратка „не би имао правично суђење“. Адвокати руских одбеглих олигарха сада намеравају да прикупе „релевантне доказе“, којима желе да оспоре исказ британског експерта и да на тај начин заштите своје клијенте од могуће екстрадиције.
Шансе да се не одобри изручење Русији биће минималне, уколико руске власти пруже гаранције да ће олигарси служити казну баш у овом „елитном“ московском затвору, сматрају експерти. Међутим, додају они, Велика Британија ће увек бити у могућности да пронађе начин да задржи најбогатије руске бизнисмене који су спремни да инвестирају у британску економију.
У том случају, биће испоручени само они који су банкротирали или чија је имовина у Русији већ одузета. Лондон је досад одбио да изручи неколицину руских богаташа. Најпознатији руски емигрант био је Борис Беризовски, који је у Русији у одсуству осуђен на 13 година затвора због проневере. Русија је упорно тражила његово изручење, али је он био на сигурном, пошто је од Британаца добио политички азил. У марту 2013. године, према званичној верзији британских власти, у коју многи сумњају, извршио је самоубиство.
Руски бизнисмен, оснивач ланца продавница мобилних телефона „Евросет“ Јевгениј Чичваркин побегао је у Лондон 2008. године, након што је оптужен за саучесништво у отмици и изнуди. Сада тврди да су све оптужбе против њега политички мотивисане.
Русија није успела да издејствује ни изручење Ахмеда Закајева – лидера чеченских екстремиста, московског банкара Андреја Бородина, оптуженог за проневеру чак 13 милијарди рубљи, и Владислава Дудка оптуженог за прање пара… Сви они су, уместо иза решетака, завршили у Лондону, где су добили политички азил. Британски суд тренутно разматра и случај о изручењу Сергеја Пугачова.
Он је некада био близак Кремљу, али га руске власти сада оптужују за крађу државног новца, током глобалне финансијске кризе 2008-2009. године. Епилог се тек очекује.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

